Dudak Kurumasına Çözüm

Kış aylarında soğukların gelmesi ile birlikte baş gösteren duka kuruması ve çatlakları eğer önlem alınmazsa çeşitli yaralara ve kanamalara da yol açabilmektedir. Dudak derisi oldukça ince olup zamanla yıpranmaya ve çatlamaya vücudun diğer bölgelerine göre daha meyillidir. Bu yüzden sürekli nemlendirilmesi ve canlı tutulması gerekir. Dudak bakımında dikkat edilmesi gereken noktalar:

  • Özellikle jojoba ve alo vera etkili dudak nemlendiricileri çatlamaların önüne geçmek için kullanılabilir. Aloe vera etkili stickleri düzenli olarak sürebilirsiniz.
  • Yine bazı diş macunlarındaki kimyasal içerikler de dudakların kurumasına sebep olmaktadır. Bu yüzden doktorunuzun önereceği kaliteli bir macun kullanmalısınız.
  • Bal her konuda olduğu gibi dudak koruması konusunda da oldukça etkili bir besindir. Eğer dudaklarınız çok fazla çatlıyorsa bir miktar balı dudaklarınıza sürüp uzun süre yumuşak kalmasını sağlayabilirsiniz.
  • Vazelin de yine ellerde olduğu gibi dudakların da nemlenmesine yardımcı olur.
  • Dudak çatlağı daha çok onları sürekli yalayan kişilerde görülür. Bir an önce bu alışkanlığınızdan uzaklaşmanız ve içtiğiniz su miktarınızı artırmanız gerekir.

Peki, dudak kuruluğu için bitkisel kürler kullanılabilir mi?

 

 

Çatlayan ve kuruyan dudaklar için bitkisel kürler

1. Yöntem

1 tatlı kaşığı kadar Hindistan cevizi

4 tatlı kaşığı dolusu keten tohumu

Bu iki malzeme bir kaba konularak kısık ateşte eritilir. Soğuduktan sonra bu karışımı ince bir tabaka halinde dudaklarınıza sürmeniz gerekir. Hindistan cevizi yağı diğer yağ türlerine göre oldukça etkili ve sağlıklıdır. Hindistan cevizinin içinde bulunan nadir bir içerik birçok alanda kullanımını yaygınlaştırmıştır. Diğer bitkisel yağlar uzun yağ zincirlerinden oluşurken, Hindistan cevizinde ise orta zincirler bulunur. Bu zincirler vücudun yağ dengesini kurmaktadır. İşte bu denge dudaklar için de geçerli olduğundan Hindistan cevizi yağı sürülen dudaklar daha geç kurur veya dudak üzerinde çatlaklar varsa hızla iyileşir.

 

 

2. Yöntem

1 tatlı kaşığı dolusu bal

1 tatlı kaşığı dolusu şeker

Balı ve şekeri bir kapta iyice karıştıktan sonra jel haline gelen karışımı dudaklarınıza sürüp 15 dakika bekleyin. Daha sonra ılık bir su ile yıkayın. Dudaklarınızın yumuşadığını göreceksiniz. Eğer şeker kullanmak istemiyorsanız balı ılıttıktan sonra tek olarak da kullanabilirsiniz.

 

 

Dudak Şişikliğine Karşı Uygulayabileceğiniz Tedavi Yöntemleri

Şişik dudaklar kötü bir görünüm kazandırdığı gibi bireye sancılı süreçler de yaşatabilmektedir. Şimdi sizlere vereceğimiz tedavi yöntemleri sayesinde dudağınızdaki şişliklerden kurtulabilirsiniz.

– Buzları ince bir bezle sarıp dudağınıza bastırın. Bu işlemi fazla basınç uygulamadan birkaç dakika sürdürün. Sorundan hızlıca kurtulabilmek adına günde birkaç kez bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

– Taze Aloe Vera jelini dudağınıza sürüp 5 dakikalığına kurumaya bırakın. Ardından suyla yıkayın.

– Balı bir pamuğa damlatıp dudaklarınıza uygulayın. Birkaç dakika bekletin ve ardından durulayın. Bu yöntem sayesinde dudaklarınızda oluşabilecek iltihaplanmaları ve sancıyı önlersiniz.

Dudak kuruması için nemlendirici ve doğal yöntemler konulu yazı

Dudak kuruması için nemlendirici ve doğal yöntemler konulu yazı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.