Egzama Nedir ve Doğal Öneriler

Egzama alerjik bir cilt hastalığıdır. Daha çok astım ve saman nezlesi olanlarda yaygın görülen bu hastalık kalıtsal olabilmektedir. Cilt üzerinde belirli lokasyonların kuruması, kaşınması, yara olması enfeksiyon kapması gibi belirtileri vardır. Çok küçük yaşta bebeklerde dahi görülebilen egzama çocukların çoğunda 6 yaşına gelene kadar kendiliğinden geçer tamamına yakını ise ergenlik dönemi itibari ile son bulur. Fakat devam eden egzama da bulunmakla birlikte yıllar sonra bir anda kendini yenileyebilir.

Egzamaya karşı alınacak önlemler
1. Egzama alerji temelli ve cilt kuruması gibi semptomu olan bir rahatsızlıktır. Öncelikle egzama gibi bir probleminiz var ise stresten uzak durmalı ve basit düşünmelisiniz.

2. İlk akla gelen yöntem alerjinizin neye olduğunun tespitidir. Bugün klinik ortamlarında yapılan bazı alerji testleri ile nelere karşı alerjinizin olduğunu anlayabilirsiniz. Ve aşısını olup kurtulabileceğiniz gibi o üründen de uzak durarak büyük oranda çözüme kavuşabilirsiniz. Cilt kuruluğuna ise doğal nemlendiriciler kullanabilir ve cilt kuruluğuna sebep olan temizlik ürünlerinden uzak durmalısınız.

3. Egzamanın görüldüğü bebeklerde ise dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Çocuklarda alerjik olabilecek inek sütü kullanmayınız. Bunun yerine anne sütü ya da ona en yakın olan keçi sütü kullanabilirsiniz. Bebeklerin cildinin kurumamasına dikkat edin banyo sonrası çok fazla kurulamayın ve zeytinyağı gibi doğal nemlendiriciler kullanın.

4. Çiçek aşısına muhakkak dikkat edin. Ve bebeğinizin böyle bir aşı yapması gerekiyor ise doktora muhakkak çocuğunuzun egzamasının olduğunu söyleyin ve mümkünse yaptırmayın.

5. Cilt hastalılarının en büyük düşmanı olan stresten kesinlikle sakının. Stres cilt kaşıntısını artıracak ve egzamanın ilerlemesini artıracaktır.

6. Soğuk havalar egzamayı tetikler. Ve ciltte kuruluk ve kaşıntıyı artırır. Soğuk havalarda giydiğiniz içlikler de kuruyan bölgeleri kaşındıracağı için bu bölgelere bir fısfısın içerisine doldurduğunuz zeytin yağından birkaç kez sıkmanız ve parmak ucu ile ovalamanız siz haftalık çözüm sunacaktır.

7. Eğer egzamanız açık yara formunu aldı ise kesinlikle uçuklu olan kişilerden uzak durun. Uçuk mikrobuna karşı duyarlı olan egzama enfeksiyon kapabilir ve ileri derecede yaraya dönüşebilir.

8. Çocuklarda ise sık banyo yaptırmayınız ve banyo suyunun çok sıcak olmamasına dikkat ediniz.

Egzamaya karşı alınabilecek önlemler ve egzama nedir konulu yazı

Egzamaya karşı alınabilecek önlemler ve egzama nedir konulu yazı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.