El ve Ayaklarda Uyuşma İçin Öneriler – 1

El ve ayaklarda uyuşma dokunma hissinin eksikliğinin olduğunu gösterir. Diğer belirtiler yanma veya karıncalanma hissi, keskin ağrı veya etkilenen alanda oluşan halsizliktir.

Bu çok yaygın bir sorundur. Bunun bir çok nedenleri vardır. Sürekli olarak el ve ayak üzerine baskı uygulama, soğuk nesnelere maruz kalma, sinir hasarı, aşırı alkol ve sigara, yorgunluk, aktivite eksikliği, B12 vitamini ve magnezyum eksikliği ve yetersiz beslenme gibi bir çok etkenden dolayı ellerde ve ayaklarda uyuşma görülebilir.

Bazen ellerde ve ayaklarda oluşan uyuşmanın nedeni diyabet, multiple skleroz migren, karpal tünel sendromu, troid bezlerinin dengesiz çalışması gibi durumlara bağlı olabilmektedir. Bunların altında yatan sağlık sorunu uygun bir tedavi gerektirebilir.

Ellerde ve ayaklardaki uyuşma aşırı olduğunda rahatsız edici olabilir. Neyse ki, basit ev ilaçları ile bu sorunu kolayca ortadan kaldırabilirsiniz.

 

Ellerde ve ayaklardaki uyuşma için en iyi 10 ev tedavisi:

 

1- Sıcak Kompres Uygulama

Yapmanız gereken ilk şey, etkilenen bölgeye sıcak bir kompres uygulamak olacaktır. Bu, uyuşmuş bölgeye kan akışını artırmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca, bölgedeki kasları ve sinirleri gevşetir.

 • Sıcak su içine bir küçük havlu batırın.
 • Havludaki fazla suyu sıkın ve etkilenen bölgenin üzerine yerleştirin, 5 ila 7 dakika bekletin.
 • Uyuşma bitene kadar birkaç kez tekrarlayın.

Ayrıca ılık bir duşun keyfini çıkarabilir ya da rahatsızlığı hafifletmek için sıcak su torbası kullanabilirsiniz.

 

 

2- Masaj İle Uyuşmayı Azaltın

Uyuşma meydana geldiğinde, ellerinize ve ayaklarınıza masaj yapmak, bu sorunla başa çıkmak için başka kolay bir yoldur. Bu da uyuşukluğu azaltır, kan dolaşımını artırır. Ayrıca sinirleri ve kasları uyarır, böylece onların genel işleyişinin gelişmesine yardımcı olur.

 • Avucunuza sıcak zeytinyağı, hindistan cevizi yağı ya da hardal yağı koyun.
 • Uyuşmuş alana uygulayın.
 • En az 5 dakika boyunca dairesel hareketlerle masaj yapın.
 • Gerektiği kadar tekrarlayın.

 

 

3- Egzersiz İle Kan Dolaşımını Arttırın

Egzersiz ellerde ve ayaklarda olmak üzere vücudun herhangi bir yerinde  oluşan karıncalanma hissini azaltır, kan dolaşımını ve oksijen alımını arttırır. Ayrıca düzenli egzersiz, hareketliliği geliştirir ve birçok sağlık sorununu önler.

 • Her sabah 15 dakika boyunca basit el ve ayak egzersizleri yapın. Ayrıca iş yerinde mola sırasında, bukleler ve esneme hareketleri yaparak kol, bilek, el ve ayaklarınızı rahatlatabilirsiniz.
 • Haftada 5 gün 30’ar dakika süreyle kardiyovasküler ve aerobik egzersizler yapmak size yardımcı olacaktır.
 • Kan dolaşımını artırmak için düzenli olarak yavaş ve tempolu yürüyüş, bisiklet veya yüzmenin keyfini çıkarın.

Egzersiz öncesi, uygun giysiler ve egzersiz ayakkabısı giydiğinizden emin olun.

Not: Yüksek tempolu egzersizler ayak ve ayak parmaklarında uyuşmaya neden oluyorsa, bu tarz egzersizlerden kaçının.

 

 

Bu yazının diğer bölümleri:

– El ve Ayaklarda Uyuşma İçin Öneriler – 2

– El ve Ayaklarda Uyuşma İçin Öneriler – 3

El ve ayaklarınızın uyuşmasını azaltmak için uygulayabileceğiniz yöntemler.

El ve ayaklarınızın uyuşmasını azaltmak için uygulayabileceğiniz yöntemler.

 

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.