El ve Ayaklarda Uyuşma İçin Öneriler – 3

7- Mabet Ağacı (Ginkgo Biloba)

Ginkgo biloba, Ayurveda’da kullanılan popüler bir bitkidir, vücudun her yerinde kan dolaşımını arttırır. Böylece, bu bitki uyuşukluğu azaltmanın yanı sıra bu sorunu önlemeye yardımcı olabilir.

Bu bitkinin takviye formları piyasada mevcuttur. Günde 3 defa 40 miligram dozaj alınabilir. Ginkgo biloba almadan önce doktorunuza danışın, çünkü bu bitki bazı ilaçlar ile etkileşebilir.

 

 

8- Etkilenen Bölgeyi Yukarı Kaldırmak

Zayıf kan dolaşımı nedeniyle ellerde ve ayaklarda oluşan uyuşmayı azaltmak için yükseklik de yardımcı olabilir. Kan dolaşımını arttırmak için etkilenen bölgeyi birkaç dakika yükseğe kaldırın. Etkilenen bölgede kan akışı normale döndüğü zaman uyuşma kaybolacaktır.

Ellerinizi ve bacaklarınızı yüksek tutmak için birkaç yastığın üzerine koyabilirsiniz.

 

 

9- Daha Çok B Vitaminli Gıdalar Tüketin

Ellerde ve ayaklarda karıncalanma ve uyuşma hissini önlemek için, B vitamini yüksek gıdalar tüketin, özellikle B6 ve B12 vitaminleri önemlidir. Bu vitaminler; eller, kollar, parmaklar ve bacaklar gibi belli vücut bölgelerinde sinir işleyişinin sağlıklı olabilmesi için önemlidir.

 • Beslenme programınıza B6 ve B12 vitaminleri açısından yüksek gıdalar ekleyin. Bu gıdalardan bazıları; lif açısından zengin tahıllar, yumurta, avokado, muz, et, fasulye, balık, yulaf ezmesi, süt, peynir, yoğurt, fındık, tohumlar ve kuru meyvelerdir.
 • Hatta günde iki kez B vitamini takviyesi alınabilir. Doğru doz ve takviye çeşidi için doktorunuza danışın.

 

 

10- Magnezyum Alımını Artırın

Vücutta düşük magnezyum seviyesi, ellerde ve ayaklarda uyuşmanın nedenlerinden biridir. Magnezyum vücuttaki sinir sisteminin düzgün çalışması ve daha iyi kan dolaşımı için önemli bir mineraldir.

 • Koyu yeşil sebzeler, kabuklu yemişler, tohumlar, yulaf ezmesi, fıstık ezmesi, soğuk su balıkları, soya fasulyesi, avokado, muz, bitter çikolata ve yarım yağlı yoğurt gibi gıdalar magnezyum açısından zengindir.
 • Ayrıca günlük 350 mg magnezyum takviyesi alınabilir. Ancak, doğru dozu aldığınızdan emin olmak için doktorunuzla konuşun.

 

 

Ek İpuçları

 • Eğer ayaklardaki uyuşma, uzun süre aynı pozisyonda kalmaya bağlı ise kan dolaşımını arttırmak için yavaş yavaş hareket ettirin.
 • Özellikle TV izlerken ya da bilgisayar başında çalışırken aynı pozisyonda uzun süre kalmaktan kaçının.
 • Kafein ve alkollü içecekler kan dolaşımını azaltacağı için bunlardan kaçının.

İşlenmiş ve rafine gıdalar yerine, daha taze meyve ve yeşil yapraklı sebzeler yiyin.

 

 

Bu yazının diğer bölümleri:

– [block]0[/block]

– [block]1[/block]

El ve ayaklarınızın uyuşmasını azaltmak için uygulayabileceğiniz yöntemler.

El ve ayaklarınızın uyuşmasını azaltmak için uygulayabileceğiniz yöntemler.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.