Eller İçin Bakım Banyosu

El bakımının önemli olduğu ve kadınlara etkisine yönelik daha önceki yazılarımızda uzun uzadıya açıklamalarda bulunduk. Hatta bu bakım ve önem güzellikleri ile dillere destan olan Osmanlı harem sultanları ve Asya kadınlarına kadar dayanmaktadır.

Ellerin sağlıklı olması için doğal ürünler ile bakımların yapılması gerekmektedir. Uzmanlar özellikle limon suyunun ve zeytinyağının eller için çok faydalı olduğunu söylüyorlar. Kış mevsiminde insanların en çok elleri zarar görmektedir. Yüz kadar önemsenmesi gereken ellerin bakımı için doğal malzemeler ile doğal kremler hazırlanabiliyor. Sürekli hareket halinde olduklarından, mikroplar gibi dış etkenler ile birebir temas etmeleri sebebiyle eller, çok çabuk yıpranmakta ve yaşlanmaktadır.

El bakım banyosu;

4 su bardağı su, 2 çay kaşığı soda, 2 çay kaşığı karbonat malzemeleri her biri bir kase içine alınır ve karıştırılır. Elleri bu karışımın içine sokarak bekletilir. 30 dakika sonra eller karışımdan çıkarılarak ılık bir su ile güzelce yıkanır ve durulanır. Bunun gibi doğal maskeleri uygulayarak kuru ellere gerekli olan nemi sağlayabiliriz.

Ellerin bakımlı olması için dikkat edilmesi gerekenler;

  • Eller sürekli mikroplarla iç içe olması nedeni ile sık sık yıkanması gerekmektedir.  Kullanılan sabunun da insanın cildine uygun olması gerekmektedir. Ellerin, her yıkamadan sonra nemli kalmaması için iyice kurulanması gerekmektedir.
  • Soğuk havalarda özellikle eller kızarıp çatlamakta ve pürtük pürtük olmaktadır. Bu durumda eldiven takılması önerilmektedir.
  • Akşamları uyumadan önce mutlaka zeytin yağını tıpkı krem gibi ellere yedirilerek sürülmesi öneriliyor. Tırnak ve ellerin bir diğer dostu da limon suyudur. Tırnakları zaman zaman limon suyu ile ovalamak yararlıdır.
  • Yüz gibi eller de nemlendirici ve besleyici özellikteki doğal kremlerle korunmalıdır. Tüketilen günlük öğünlerde tırnak ve ciltleri güçlendiren besinlere yer verilmelidir. Tırnakların sağlıklı oluşumu için, yeterli proteini barındıran yoğurttan her gün mutlaka yenilmelidir.
  • Ayrıca tırnakların bakımı için, demir, bakır gibi vitaminleri içinde bulunduran besinlere ağırlık verilmelidir. Kırılgan ve naif tırnaklara karşı da yer fıstığı ve ceviz tercih edilmelidir.
  • Eller şiddetli çarpmalara çok sık maruz kaldıkları için çok aşırı yıpranmaktadır. Bu nedenle korumasız çalışılmamalıdır.

 

El bakımı konusunda bilgilendirme yazısı

El bakımı konusunda bilgilendirme yazısı

 

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.