Eller Neden Yaşlanır

Kişisel bakım konusunda erkek olsun bayan olsun en çok zorlanıp sıkıntı çektikleri kısım elleridir. Çünkü eller dış etkenlere en çok maruz kalan organlardır. Gündelik işlerimizin nerede ise her kısmını ellerimiz ile halletmekteyiz. Bir makine parçası yada eşyalarımızın kullanım ömrü yaptığı iş ile belirlenir. Örneğin bir buton 1000 basma, bir kalem 1000 km lik çizgi şeklindedir. Peki, ellerimiz için böyle bir tahmin yapabilir miyiz? Yada el bölgemizdeki cildimiz için. Tabi ki de mümkün değildir.

Bundan 100 sene öncesine kadar belki de insanların böyle bir problemleri yoktu. Okuduğum bir makaleye göre estetik ve kültür zamanın devirlerine ve toplumlara göre değişmektedir. Şekli nasıl tezahür etse de her toplumda bakımlı olmak her zaman geçerliliğini korumuş ve övülmüştür. Bugün ise genel geçer normlar diye niteleyebileceğimiz bakımlı olma kriterleri oluşmuş ve dünyanın gelişmiş toplumlarının ekserisinde kabul görmektedir.

Bakımlı olmak erkekler içinde geçerli ise özellikle bayanlarla eşleşirilmekte ve onlarda bu konunun gönüllü temsilciliğini kendilerine yakışan şekli ile yapmaktadırlar. Ellerimiz günlük hayatta özellikle bayanlar için çok aşırı yıpranmaktadır. Şahsi temizlikleri için kullandıkları sabun, şampuan, ev temizlikleri için kullandıkları bulaşık deterjanları ve yüzey temizleyiciler tahrip gücü yüksek kimyevi maddeler ellerin neden en çok yaşlanan cilt bölgesi olduğunun izahını yapmaya yetecektir. Bu kimyevi maddelerin bir kısmı asit türevleri ise diğerleri baz türevleri yada tuz çözeltileridir. Coğrafyada kayaların aşınmasına sebep olarak gösterilen bu durum karşısında ellerimiz gene yaradılış harikası olduğunu göstermektedir.

Peki, çözüm önerisi olarak bir tavsiye var mı? Elbette var. Cildimizin vücudumuz gibi adaptasyon özelliğine sahip olması birinci doğal yaratılıştan gelen koruma kalkanıdır. İkincisi ise cilt sürekli kendini yeniler. Hatta 6 ayda vücudun kendini tamamen yenilediği belirtilmektedir. Diğer koruma yöntemi ise cildin bu kendini yenilemesinde yeni hücrelere destek olabilecek doğal nemlendirici ve besleyiciler kullanmaktır.

Besleyici olarak ilk akla gelen zeytinyağıdır. Zeytinyağı cildimizi beslemekle kalmaz nemlendirir ve gözenekleri de açık tutarak cilt eltı bezlerinin salgısını düzenli yapar. Ayrıca bal, yumurta sarısı ve diğer bitkisel esaslı yağlar ile cildinizi bir çok etkiden koruyabilir kantoron yağı ile yara izlerinden ve çatlaklardan kurtulabilirsiniz.

Ellerin yaşlanması ve öneriler ile ilgili yazı

Ellerin yaşlanması ve öneriler ile ilgili yazı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.