Elma Sirkesinin Faydaları (Cilt Lekeleri, Sindirim & Zayıflama)

Doğal ürünler ile beden ve cilt sağlığının temini ile ilgili araştırmalarımız sonucu karşılaştığımız en ilginç doğal ürünlerden birisi zeytinyağı diğeri de elma sirkesidir. Zeytinyağının bedenin tüm fonksiyonlarında işlevsel oluşu gibi elma sirkesi de aynı düzenleyici ve destekleyici etkilere sahiptir. Elma sirkesi daha çok ilerleyen aşamalarında da işlevsel olması ile biraz fark vardır.

Elma sirkesi ile tüm bedenin sindirimden tutunda, bağırsaklara kadar, ciltten tutunda zayıflamaya kadar çok geniş kullanım alanları vardır. Elma sirkesi diğer doğal ürünlerden ziyade etkisini kanıtlamış ve halk arasında da itibarı olan bir üründür. Bebeklerde de ateş düşürücü olarak kullanılan elma sirkesi saç bakımında da kaşıntı, mantar ve enfeksiyonlarda kullanılmaktadır.

 

 

Cildiniz için

Bakım sonrası tonik olarak kullanabilirsiniz. Cildinizi yatıştırıcı ve gözenekleri rahatlatıcı etkisi olan elma sirkesi sivilcelere, cilt lekelerine ve izlere karşıda kullanılmaktadır. Yıllar boyudur annelerin vazgeçilmezi olan elma sirkesi beklerde kaşıntı ve yüksek ateşe karşı kullanılmaktadır. Egzama ve cilt üzerindeki açık ve kaşıntılı yaralar içinde kullanılan bu sirke anti mikrobiyel özelliği ile sulandırılarak geceleri cildinize bakım için sürebilirsiniz.

 

 

Sindirim için

Elma sirkesi sindirim kolaylaştırıcı ve kabızlık gibi sorunlara karşı da etkili çözümler sunar. Bağışıklık sistemini destekleyen elma sirkesi kemik sorunları yaşayan ya da genetik olarak soy ağacında bu tür sorunlar olan kişilere koruma kalkanı olarak düzenli kullandıkları üründür.

 

 

Zayıflamak için

Zayıflama konusunda da iştah kesici niteliği ile elma sirkesini aç karına günde birkaç defa bir yemek kaşığı içtiğiniz takdirde yağ yakımını da hızlandırarak zayıflamayı sağlayacaktır.
Elma sirkesi bu denli işlevsel ve beden sağlığımız için çok faydalı olmasının yanı sıra hazırlanışı da çok kolay ve ucuzdur. Zaten tecrübeler ile sabittir bir şey ne kadar çok ve kolay elde edilebiliyorsa bedenin en çok ihtiyacının olduğu şeydir.

 

 

Evde elma sirkesi nasıl hazırlanır

 • Evde yediğiniz elmaların kabukları ve çekirdek kısımlarını cam bir kaba koyun.
 • Elma/su oranı bire dört olacak şekilde su ilave edin
 • Güneş görmeyen bir yerde 20 gün bekledikten
 • Sonra karışımı tülbent ile süzün
 • Süzülen kısma tuz, bir parça ekmek ve 3 veya 4 tane nohut ekleyip kırk gün bekleyin.

Ve sirkenizi hazır olacaktır

Elma sirkesinin faydaları ve hazırlanışı

Elma sirkesinin faydaları ve hazırlanışı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

2 adet yorum var.

 1. Hatice dedi ki:

  Elma sirkesini su ile seyreltmeden kullanmak cildimize bi zarar verir mi peki.

Bir yorum bırak

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.