Evde Papatya ve Lavanta Yağlı Islak Mendil Yapımı

Bebeğinize bakmak, onunla ilgilenmek sadece karnını doyurmak ya da yediği şeylerin sağlıklı olup olmamasıyla alakalı bir durum değil. Hiç bebeğinizin cildine sürdüğünüz şeylerin içeriğine göz attınız mı? Bebeğinizin cildine ne dokundurursanız dokundurun, örneğin pişik koruyucu, direkt olarak bebeğinizin cildine nüfuz ederler.

Bu nedenle, alacağınız şeylerin içeriklerine bakmak oldukça özel bir zaman istiyor. Ama önerilen her zaman şu; bir şeyi evde yapabiliyorsanız, durmayın ve onu evde yapın! Ucuz olmasının yanında, bebeğinizin sağlığı tamamen sizin kontrolünüz altına oluyor. Bu da sizi evde kolaylıkla yapabileceğiniz ıslak mendillere yönlendiriyor. Bu hem çok kolay bir yöntem hem de içerisine herhangi bir kimyasal madde koyamayacağınız için de bebeğinizin cildini tahriş edebilmeniz imkanız. Üstelik güvenli ve de ucuz!

O zaman vakit kaybetmeden başlayalım!

 

 

Islak Mendil Yapımı

İlk önce keskin bir bıçak yardımı ile kağıt havlularınızı ikiye bölün. Bu kağıt havluların çift katlılarından almak çok daha önemli çünkü bu havlular genelde klorlanmamış oluyorlar. İnce ve ucuz olanlar ise sadece kullan at olup, içerisinde zehirli bir kimyasal olan klor barındırıyorlar. Daha sonrasında kestiğiniz havluları büyük bir kabın içine koyun.

Şimdi ise tüm malzemeleri karıştırma zamanı. Bir kasenin içerisine, arıtılmış su koyun. Hiçbir koruyucu madde koymayacağınız için, arıtılmış su kullanmak bu konuda çok önemli çünkü arıtılmış su bakteri oluşumunu tamamıyla önler nitelikte.

Daha sonrasında suyun içerisine elma sirkesi ve aloe vera koyun ve karıştırın. Aloe vera koyulmasının nedeni bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve cildin bakımını tamamıyla sağlaması. Elma sirkesi ise inanılmaz bir antibakteriyel koruma sağlıyor.

Bu malzemeleri ekledikten sonra, biraz daha malzeme eklemeye devam edelim. Biraz kastil sabununu hazırladığınız karışıma ilave edin. Kastil sabunu, tamamiyle saf doğal minerallerden oluşmuş bir sabun olduğundan, güvenle ekleyebileceğiniz bir ürün. Şimdi, biraz da jojoba yağı ekleyin. – Nemlendirici bir malzeme kullanmanız çok önemli, özellikle de konu bebeğinizin cildi olunca. Jojoba yağı da bu nemlendirme görevini üstleniyor. Bir yumuşatıcı olan jojoba yağı cildi saflaştırırken bir yandan da cildi inanılmaz besliyor.

Sırada, başlıkta da bahsedildiği üzere özel yağlar var. Konu nemlendirmek, yumuşatmak ve hatta korumak olunca lavanta papatya yağını bugüne kadar yenebilen hiçbir yağ ya da ürün olmadı. Papatya yağı cildin yenilenmesine olanak sağlarken bir yandan da antibakteriyel bir etkiye sahip oluyor. Bu da herhangi bir cildi tahriş edecek bir ürün cilde deydiği anda cildin korunmasına olanak sağlıyor. Lavanta ise aslında çok yönlü bir yağ. Cildi kaşınmalardan ya da tahrişten korurken bir yandan da bebeğinizi terapatik bir etkiye sokup rahatlatıyor.

Şimdi ise tüm malzemeleri düzgün bir şekilde karıştırdıktan sonra, hazırlamış olduğunuz havluların üzerine dökün. Daha sonra havluları çevirip arka taraflarına da dökmeyi unutmayın. Emilimin tam olduğundan iyice emin olana kadar bu işlemi tekrarlayın. Bu işlem birkaç dakika sürebilir. Şimdi, içi havlu ile dolu olan kabın tam merkezine bir karton boru koyun. Bu havluları tutmanıza yardımcı olacaktır.

Şimdi bu havluları yavaşça o merkeze koyduğunuz karton boruya yapıştırın. Hepsi bittikten sonra kullanıma hazır havlular hazırlamışsınız demektir. Tebrikler, hem çok sağlıklı hem de inanılmaz ucuz bir işlem tamamladınız!

 

İçindekiler

* 1.5 su bardağı arıtılmış su

* 2 yemek kaşığı saf aloe vera

* 1 çay kaşığı elma sirkesi

* 8 damla papatya yağı

* 8 damla lavanta yağı

* 1 yemek kaşığı kastil sabunu

* 1 yemek kaşığı jojoba yağı

* Plastik ya da karton bir boru (havluları daha rahat alabilmeniz için)

* 1 rulo kalın havlu

 

Tarifi

* Havluları bir bıçak yardımı ile ikiye bölünüz ve geniş bir kovaya doldurunuz.

* Diğer bir kovada, su ve aloe verayı karıştırınız.

* Ardından kastil sabunu ve elma sirkesini katınız.

* Sonra, jojoba yağını karışımın içine uygulayınız. İyice karıştırınız.

* Ardından papatya ve lavanta yağını karışımın içine dökünüz ve tüm malzemeleri iyice karıştırınız.

* Hazırladığınız karışımı bir diğer kovadaki havluların üzerine dökünüz ve iki tarafı tam emilim sağlayana kadar dökmeye devam ediniz.

* Ardından 5-8 dakika arasında bekleyin.

* Daha sonra karton borunun etrafına bu havluların geçirin.

* İhtiyacınız olduğunda kullanmaya başlayın.

Bebeğinizin (ve sizin) cildini tahriş etmeyen, besleyen ve zararku kozmetik maddeler içermeyen ıslak mendil yapımı.

Bebeğinizin (ve sizin) cildini tahriş etmeyen, besleyen ve zararlı kozmetik maddeler içermeyen papatya ve lavanta yağlı ıslak mendil yapımı.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.