Evde Saç Bakımı

Kadınların her zaman tonlarca para harcayıp bakım ürünleri almasına aslında gerek yok. Çünkü evde mutfağınızdan arta kalanlar ile dahi hazırlayabileceğiniz bakım kürleri kullanarak saç bakımı oldukça kolay ve basittir. Yıpranan saçlar için zaman zaman kuaföre gitme ihtiyacı duyulsa da kolay ve pratik yöntemler ile evde saçlara bakım yapılabilir ve canlı hale gelip dökülmesi önlenebilir.  Bilinenin aksine bu bu şekilde bakım yöntemleri de zahmetsiz ve kolay işlemlerdir.

Kuru saç bakımı;

Kuru saçlar için zeytinyağı maskesi etkili çözümlerden biridir. 20 ml zeytinyağı ısıtılır ve bir fırça ile saça yedirilir. Bu işlem saçın köklerinden uçlarına doğru yapılır. Zeytinyağını saçın tamamına yaymak için saçlar taranır. Bu şekilde saçlar 30 dakika bekletilir ve şampuanla yıkanır.

Eğer saçlar yıpranmış bir saç ise zeytinyağı sürdükten sonra bütün bir gece beklenir ve sabah yıkanır. Bu sayede saçlarda yeniden keratin oluşumu sağlanır ve daha güçlü saçlara kavuşulmuş olur.

Yağlı saç bakımı;

Yağlı saçlar için de vitamin maskesi etkili tedavi yöntemlerindendir. Bir yumurta, bir B6 ya da B1 vitamini ampulü ve yarım bardak demlenmiş ısırgan otu iyice karıştırılır. Daha sonra köklere ağırlık verecek şekilde tüm saça uygulanır. Saçlar boneyle sarıldıktan sonra bir saat kadar beklenir. Saçlar şampuanla güzelce yıkanır ve uçlarına saç kremi uygulanır.

Saç dökülmelerine doğal bakım;

Saç dökülmesine karşı ise patates ve bal maskesi yine pratik yöntemlerdendir. Bu maske için gerekli malzemeler bir patates, iki yemek kaşığı Aloe Vera ve bir yemek kaşığı bal. Patatesin kabukları soyulur ve presleyerek suyu çıkarılır. İki yemek kaşığı patates suyu, yine iki yemek kaşığı Aloe Vera ve bal karıştırılır. Bu karışım saç köklerine ovuşturarak sürülür ve saç derisine masaj yapılır. Saçlar duş bonesi ya da havlu ile sarılır. İki saat sonra şampuanla yıkanır.

Saçlar kadın vya erkek için ortak bir konudur. Çoğu bakım başlığının önemi bir grupta baskınken diğerinde sönük olabilmektedir. Örneğin cilt bakımı çok önemli olsa da kadınlarda çok daha baskın ve ihmale kesinlikle yer olmaz iken erkeklerde çok da gerekmeyen hatta çekinilen bir durumdur. Fakat saç bakımı gene kabul görmüş ve hatta erkeklerin daha fazla önemsediği bir durumdur. Bu nedenle önerilerimiz aksi bir durum ifade edilmediği sürece hem erkekler hem de kadınlar için geçerlidir.

 

Evde saç bakımı konusunda bilgilendirme yazısı

Evde saç bakımı konusunda bilgilendirme yazısı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

3 adet yorum var.

  1. denizzz dedi ki:

    lutfen ama lutfen bana yardimci olun benim saçlarim çok kalin ve çok çabuk yipraniyo ben gittim saçlarimin yarisini 0makinayla kestirdim ama ayni saçlar uzanir uzanmaz yine kirildi ve yiprandi simdi eger duzlestiriciden olsa o kadar kisa ki duzlestirici tutmuyo saçlarimi nasil saglikli ve çabuk uzatabilirim

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.