Evde Sivilce Kremi Hazırlama

Sivilce ya da akneyle dolu bir yüz, çoğu insan için oldukça stresli olabilir. Sivilceler konusunda yeterli bilgiye sahip olunmadığında sadece yağlı cilt sahibi ergenlere mahsus olabileceği konusunda yargıya varılabilir fakat sivilceler binlerce farklı sebeple her hangi bir dönemde ortaya çıkabilir. Daha az yağlı bir beslenme programına uygulamak cildinizi ve bedeninizi sağlıklı tutacağı gibi, sivilcelerin oluşmasına engel teşkil edebilir. Sivilce tedavisinde kullanılabilecek birçok reçetesiz satılan ürün olmasına rağmen, bunların çoğu pahalıdır ve etken maddeleri ise ciltte kurutma etkisi yapan alkolden başka bir şey değildir. İşte size kolayca hazırlayabileceğiniz ve malzemelerin çoğunun elinizin altında olduğu bir sivilce kremi tarifi;

Gerekli malzemeler;

 • Diş macunu
 • 3 çorba kaşığı bal
 • 1 çorba kaşığı tarçın tozu
 • Kulak temizleme kürdanı ya da pamuk uçlu uygulama malzemesi
 • Küçük bir kâse
 • Gliserin sabunu

Uygulanış yöntemleri;

 1. Yüzünüzü sıcak sabunlu suyla yıkayın ve kurulayın. Tahrişe yol açmadan yüzünüzü temizlemek için basit, gliserin içerikli ve kokusuz bir sabun kullanın.
 2. Bir miktar diş macunu sıkın ve işaret parmağınızın yardımı ile cildinizdeki her bir sivilcenin üzerine sürün. Gece boyunca kuruması için yüzünüzde bırakın. Bu işlem sivilce sivilcelerin kurumasına sebep olur. Sivilcelerin üzerine macun sürerken parmağınızın yüzünüzün diğer bölümlerine temas etmesinden sakının çünkü bakterilerin taşınmasını sağlayabilirsiniz. bu da yeni sivilce oluşumu anlamına gelebilir.
 3. Sabah, diş macununu sıcak sabunlu su ile yüzünüzden temizleyin. Akşam, yüzünüzü bir kez daha sabun ve sıcak suyla yıkayıp, kurulayın.
 4. 3 çorba kaşığı balı küçük bir kâseye dökün. 1 çorba kaşığı tarçın tozu ekleyin. Tarçın tozu ve balı, herhangi bir aparatla iyice karıştırın ve kreminizi kullanıma hazır hale getirin.
 5. Pamuk uçlu uygulayıcıyı pamuklu kısmını bal karışımına batırın. Karışım/kremden cildinizdeki her sivilceye biraz sürün. Karışımı bir gece boyunca cildinizde bekletin. Krem, sivilceleri kuruttuğu gibi, sivilcelerin üzerinde yaşam kültürü oluşturan ve sivilcelerin yayılmasında ve büyümesinde rol oynayan bakterileri de öldürür.
 6. Sabah, cildinizi sıcak su ve sabunla durulayın. Karışımı, sivilcelerin tamamen kaybolduğundan emin olmak için iki hafta boyunca her gece sivilcelerinize uygulayın.
Tarçın ve bal ile doğal akne kremi hazırlama tarifi

Tarçın ve bal ile doğal akne kremi hazırlama tarifi

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.