Gebelikte Rastlanan Cilt Problemleri

Gebelikle beraber anne adayının vücudunda birtakım değişiklikler meydana gelmeye başlar. Fizyolojik değişiklikler hormonlarda meydana gelen değişikliklerdir. Bu değişikliklerin pek çoğu doğum sonrası geçer, bir kısmı ise malesef anne vücudnun yapısından dolayı geçmez. Anne ve bebeğe hiçbir zararı yoktur. Kozmetik açıdan anne adaylarını oldukça rahatsız eder bu değişiklikler.

 

Hamilelikte meydana gelen belli başlı cilt problemlerini şöyle sıralayabiliriz.

1- Hamilelik kızarıklığı: yüzde meydana gelen kızarıklıktır. Aslında anneye hoş bir güzellik katar. Duygulanma anında(heyecan, sevinç, üzüntü…) daha da belirginleşir.

2- Yüzdeki lekelenmeler

3-Akne: hamilelik akneleri genel itibarı ile doğumdan sonra geçer bu sebepten hamilelik döneminde bu aknelerle çok oynamamak lazım.

4- Linea nigra: bu bayanlarda hep var olan ancak hamilelikte koyulaşarak belirginleşen bir çizgidir.

5- Vücudun koyu alanları daha da koyulaşır, benler koyulaşır ve artar.

6- Kaşınma

7- İsilik

8 -Döküntü

9- Avuç içi ve ayak tabanlarında kırmızılık

10-Selülitte görülen artmalar

11- Karında Ve bacaklardaki çatlaklar

 

 

ÇATLAKLAR İÇİN BADEM VE ZEYTİN YAĞI:

Hamilelikte anne adayını en çok rahatsız eden karın bölgesinde ve bacaklarda görülen çatlaklardır. Çatlaklar annenin vücudunun esnekliğine göre hiç de görülmeyebilir. Vücudu esnek olmayan annelerde ise kilo aldıkça artar. Bu problem için doktorunuzun vereceği ilaçlar dışında çok fazla bitkisel kür öneremiyoruz çünkü bebeğe zararı olabilir. Size sadece badem ve zeytin yağını öneriyoruz. Gebeliğin başından itibaren bu yağlarla vücuda düzenli bakım yapılırsa hamilelik sonlandığında hem çatlaklarınız az olacak hem de iyileşmesi kolay olacaktır.

 

 

YÜZDEKİ LEKELER (KLOASMA) İÇİN KARBONAT VE YOĞURT

Yüzdeki lekelenmelere malesma denilir hamilelerde görülenine ise kloasma denilir. Bu lekeler doğumdan sonra genel olarak geçse de kalıcı da olabilir. Bu sorun için size karbonat kürünü öneriyoruz.

Malzemeler

1-yoğurt

2- karbonat

3- zeytin yağı

Hazırlanışı:

Bir tatlı kaşığı yoğurt ile yarım çay kaşığı karbonatı karıştırın ve yüzünüze sürün. Mümkünse yüzünüzde kurusun eğer yanma hissettiyseniz hemen yıkayın ve ardından zeytin yağı ile nemlendirin. Cildiniz hassas ise hafta iki kez hassas değilse üç kez uygulayın. Bu kürü akşam ve dışarı çıkmayacağınız zamanlarda uygulayın

Hamilelikte cilt problemleri konulu yazı

Hamilelikte cilt problemleri konulu yazı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.