Gebelikte Saç Problemleri

Hamilelikte hormonların salgılanma miktarında önemli artışlar olduğu için anne vücudunda bazı değişikliklerin meydana gelmesi kaçınılmaz olmaktadır. Hormon salgısındaki bu artış ciltte, tırnaklarda, saçta ve vücutta önemli değişiklikler meydana gelmesine sebep olur. Hormon salgısının artmasına bağlı olarak saçta gürleşme,  parlaklık, uzama görülür.  Ancak demir eksikliği, kansızlığı olan kişilerde saçtaki bu olumlu değişmeler görülmez, aksine zayıflama, matlaşma dolayısıyla dökülmeler  görülür.  Bu durumda  yapılacak ilk iş doktorun vereceği ilaçlarla eksik olan o vitaminlerin tamamlanmasıdır.

Hamilelikte saç bakımı yapılırken kimyasal içerikli bakım malzemelerinden uzak durulmalıdır. Çünkü bu maddelerin bebeğin anne karnındaki gelişimini olumsuz etkileme  ihtimali vardır. Doğal yağlar bu süreçte annenin en büyük yardımcısıdır. Ancak ilk önce tüketilen besinlerle bu bakımı yapılmalıdır.  Daha sonra haricen ürünler kullanılmalıdır. Sorun ileri boyutta ise hekimden yardım almalıdır. Bizim size önereceğimiz  bakım teknikleri şunlardır:

Malzemeler

1-bir  yumurtanın sarısı

2- zeytin yağı

Uygulanışı

Bu karışımı saçlarınız orta derecede kirli iken uygulayın. Yumurtanın  sarısı ile zeytin yağını cam bir kasede iyice karıştırın. Saçınızın uzunluğuna ve gürlüğüne göre malzemeleri artırabilirsiniz. Bu karışımı saç diplerinize masaj yaparak yedirin kalan karışımı saçlarınızın kalan kısmına uygulayın.  Bir saat kadar bu şekilde bekleyin sonra çok sıcak olmayan su ile yıkayın ( soğuk su saça parlaklık verir). Bu karışımı haftada bir kez uygulayın saçlarınız beslenecek, daha da parlaklaşacak ve saçlarınızın dökülmesi yavaşlayacak,

Malzemeler

1- ceviz yağı,

2- badem yağı

3- zeytin yağı

Uygulanışı

Bu yağların vücudumuz için faydası artık herkes tarafından bilinmekte.  Hem yemeklerimize katıp  tüketebiliriz  hem de vücudumuza haricen uygulayabiliriz.  Haricen uyguladığımızda  İyi bir nemlendirici ve cildi besleyici özellikleri vardır. Ceviz yağını kullanacaksanız yağını evde kendinizin çıkarmanızı tavsiye ederiz çünkü hazır olarak aldığınız ceviz yağındansa kendi yaptığınız daha iyi ve güvenilir  olacaktır. Bu işlemi bir kaşık ve ateş yardımıyla kendiniz yapabilirsiniz. Beş altı adet cevizin yağını çıkarın saç diplerinize bu yağ ile en az on dakika masaj yapın kalan yağı saçlarınızın kalan kısmına yedirin  daha  sonra saçlarınızı bir saat bu şekilde dinlendirin ardından ılık su ile yıkayın.  Bu işlemi  haftada bir tekrarlamanız yeterli olacaktır. İsteğe göre yukarıda sıraladığımız yağları da kullanabilirsiniz.

Hamilelikte saç bakımı konulu yazı

Hamilelikte saç bakımı konulu yazı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.