Göz Altı Morluklarının Nedenleri ve Öneriler

Göz altı morlukları ekseriyetle kadınlarda görülmekle beraber erkekler dahil her yaştan bir çok insanın farklı nedenlere dayalı olarak rahatsız olduğu estetik bir durumdur.

Erkeklerin pek önemsemediği bu durumu kadınlar kişisel bakım yöntemleri ile yokmuş gibi gösterme gayreti içerisindedirler. Fakat kapatmak için başvurulan makyaj ürünleri morlukları daha da belirginleştirebilmektedir. Özellikle eğer profesyonel bir makyaj yapıcı değilseniz ve kullandığınız malzemeler de kalitesiz ise verebileceği zararın yanı sıra olduğundan bin kat daha çirkin bir görüntü ortaya çıkabilmektedir. Yani problemden kurtulma için uğraşlarınız size katlanarak dönen kötü görüntü olarak netice vermektedir.

Göz altı morlukları çevremizdeki insanlarda genel olarak kişilerin sağlıksız ve bakımsız olduğu kanaatini doğurmaktadır. Ayrıca sürekli olarak yorgun ve uykusuz izlenimi vermekte ve iş hayatında pek de hoş olmamaktadır. Doğrudan göz altı morluklarının başlıca birincil sebebi olan uykusuzluk ve yorgunluk zamanla göz altında halkaların oluşmasına da sebep olmaktadır. Bunun yanında başka sebeplere de bağlı olarak göz altında morluklar olabilmektedir.

Uykusuzluk ya da aşırı yorgunluğa dayalı morluklar çok yaygın olsa da bu tür belirtiler genelde etkin bir dinlenmenin neticesinde yok olmakta ve eski sağlıklı ve diri formunu tekrar kazanabilmektedir. Ama süreklilik arz eden morluklar ise kişisel görselliğe önem verip bakımı önemseyen erkek ya da bayanlarda çok büyük problem olarak addedildiği için bu morlukların sebepleri ve sonuçları ile çözüm önerilerinden bahsedilecektir. Uykusuzluk, yorgunluk, kötü beslenme, düzensiz hayat gibi birçok sebebe bağlı olan göz altı morluğunun çözüm yolları da mevcuttur. Bu yöntemler bazı kişilerde morlukların tamamen yok olmasını sağlarken, bazılarında azaltmaya yaramaktadır.

Tam olarak göz altı morluğu neyi ifade eder?

Herhangi sebeple göz altındaki deri bölgesinde bulunan renk pigmentlerinin etrafındaki bölgelere nazaran yoğunlaşıp o bölgede koyu bir form kazanmasına neden olmaktadır. Her yaşta görülebilen bu renk farklılığı daha çok o bölgede bunan derinin daha ince olmasına dayanmaktadır.

Göz altı morlukları neden oluşur?

Günümüz yaşam şartlarının zorlaşması ve ağır iş koşulları insanların daha yorgun bir bünyeye sahip olmalarına ve fiziksel ve geçici morluklara sebep olabilmektedir. Bunun yanı sıra kalıtsal olan bu morluklar biyolojik olmak üzere birçok nedene dayalı olarak görülebilmektedir. Özellikle genç bayanlar olmak üzere kadınların bakım konusundaki hassasiyetlerini sui istimal diye nitelendirebileceğimiz şekilde kullanmaya çalışan ticari maksatlı ürünler üreterek kar odaklı çalışan firmalar insanların hassasiyetlerini iyi kullanabilmektedirler. Bu nedenle insanlar eğer bir sorun yaşıyorsa öncelikle sorunun temellini irdelemelidir bunu da en güzel olarak uzman bir doktor kontrolünde gerçekleştirmelidir.

Morlukların sebepleri şu şekilde sıralanabilir;

√ Göz altı morluklarının en zahir nedenleri aşırı uykusuzluk ve uzun süreli yorgun bir bünyedir. Uyku ihtiyacı kişinin alışkanlığı ile doğru orantılı olarak seyreder ve uyuduğu ortam ile de şekillenir. İnsan gerektiği kadar uyuyamadığında benzi solgunlaşır, ince olan göz altı derisi yüzünün diğer bölgelerine göre daha koyu bir hal alır. Bu şekilde bünyeyi yorucu etkileri olan çok fazla kitap okumak ve bilgisayar başında aşırı vakit geçirmek de benzer etkiler yapar.

√ Kalıtsal olarak göz altı morluklarının sebebi gözleriniz diğer insanlara göre daha çukur ise göz altlarında gölge oluşacak ve mor bir görüntü hasıl olacaktır.

√ Müdahale edilebilecek göz altı morluklarının bir diğer sebebi ise hiper pigmentasyondur. Yani bedenimizdeki ve cildimizdeki pigmentlerin normal dönemlere göre daha yoğunlaşmasıdır. Bu yoğunlaşma bir çok sebebe bağlı olarak gerçekleşmekle birlikte güneş, hormonsal düzensizlik bazı nedenler olabilmektedir. Artan pigmentler göz altı bölgelerini daha mor olarak gösterecektir

√ Astım ya da bronşit nevinden herhangi bir alerjik rahatsızlığınız bu hastalıkların genel semptomlarının gözlerde kaşıntı olabileceği için sürekli olarak gözlerde kaşınma hissi olacaktır ve gözlerin yoğun bir şekilde kaşınıp, ovalanması ile de göz altı bölgesi koyu bir renk alacaktır. Göz altı morluklarına tetikleyen hastalıklardan bir diğeri ise sinüzit tir. Sinüzit nedeni ile sinüslerde veya burunda tıkanma meydana gelir ve göz burun arasındaki damarlar tıkanmanın etkisi ile olduğundan daha geniş hale gelir bu bölgelerdeki damarlarda taşınan kan miktarı artar ve bu durumda bu bölgelerde daha koyu bir ton oluşmasını netice verir. Ayrıca göz altı morlukları uzman bir hekim kontrolünde incelenmesi gereken karaciğer temelli ya da herhangi bir biyolojik bir hastalığın göstergesi olabilmektedir.

√ Kalıtsal olarak aileden gelen bir özellik de olabilmektedir.

√ Eğer cildiniz diğer insanlara nazaran daha ince ise bu bölgede yoğunlaşan kılcal damarların rengi dışarıdan belli olabileceği için göz altı morluğu şeklinde kendini gösteriyor olabilir.

√ Kötü ve yetersiz beslenme kaynaklı vücutta mineral, element ve vitamin eksikse mutlaka bunu yaygın olarak göz altı morlukları şeklinde tezahür ettirir. Örneklendirmek gerekirse vücudun ihtiyaç duyduğu en çok bilinen elementlerden biri olan demir yeterince besinler ile alınamadı ise soluk bir beniz olarak kendini gösterir. Göz altlarından geçen damarların solgun ciltte etrafına göre daha ziyade belirginleş ile de morluk oluşur.

√ Yüksek tansiyon ilaçları damarların genişlemesine sebep olmaktadır ve yukarıda anlatıldığı üzere göz altı morlukları olarak belirginleşme olur.

√ Kadınlarda hamilelik, adet dönemi ve yaşın ilerlemesi gibi dönemlerde beniz rengi solar ve cilt hassaslaşır. Bu da göz altı halkalarının belirginleşip çoğalmasına ve morluğun artmasına neden olur.

√ Sigara ve alkol

√ Cilde rengini veren melanin pigmenti güneş ile birlikte artmakta ve özellikle göz altı bölgelerinde yoğunlaşan bu pigmentler koyu bir göz altı bölgesi sorununa sebep olmaktadırlar.

Göz altı morluklarına çözüm önerileri

Göz altı morluklarından azade olmak ya da oluşmasının önüne geçmek için ilk olarak yukarıda zikredilen maddelerin etkisini olabildiğince yok etmek ya da minimize etmek gerekmektedir. Beslenme ve uyku alışkanlığımızı düzenlemek, sigara ve alkolden kesinlikle uzak durmak, güneş ışınlarının zararlı etkilerinden güneş gözlüğü kullanmak sureti ile korunmak alınabilecek birincil önlemler olarak sayılabilmektedir.

Diğer bir çözüm önerisi ise göz altı derisinin rengini açan doğal yöntemler ile hazırlanmış kremler ya da bitkisel ürünler kullanılabilir. Morluklardan kurtulmak için derinin kollajen yapısını artırmak maksatlı ya da lekeleri minimize edici lazer ile yapılan tedavilere başvurulabilir. Ya da bu bağlamda dolgu tedavisi olarak isimlendirilen cerrahi yöntemler uygulanabilir. Cilt tonunuzu düzenleyici bitkisel ve doğal peeling ya da maskeler kullanılabilir.

Bitkisel ürünler ile demir eksikliği ya da diğer belirleyici etkenlere karşı örneğin sinüziti tedavi edici etkenler ve kılcal damarlardaki kan birikmesini azaltıcı yani kanın devir daimini artırıcı ya da damarlar genişlemesini azaltıcı bitkisel ürünler vardır. Bu ürünler kullanılabilir. Bu tarz bitkisel ürünlerden göz altı morluklarına iyi gelecek olan bazıları şunlardır; ıhlamur, yeşil çay, ada çayı, zambak, papatya ve lavanta gibi ürünlerdir. Bu bitkiler ile yapılan çayı soğuttuktan sonra pamuk ile 10 dk. gözlerinizin üzerinde bekletin. Bunu haftada birkaç defa tekrarlarsanız göz altı morluklarınızın büyük ölçüde yok olduğunu göreceksiniz.

Göz altı morlukları ile ilgili bilgilendirme yazısı

Göz altı morlukları ile ilgili bilgilendirme yazısı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.