Göz Seğirmesi Neyin Belirtisi? Nasıl Geçer? Doktor’dan Tavsiyeler

Bu yazımızda göz seğirmesine karşı Dr. Paul Ursell tarafından verilen tavsiyeleri ve evde uygulayabileceğiniz yöntemleri ele alacağız.

 

 

Göz kapağı seğirmesi nedir?

Göz kapağı seğirmesi veya göz kapağı kasılmaları rahatsız edici ve can sıkıcıdır. Çoğu zaman dışarıdan farkedilmese de psikolojik olarak huzursuz eder. Göz seğirmesi; göz yorgunluğu, vücut yorgunluğu, kuru gözler gibi pek çok farklı sebepten dolayı oluşabilen istemsiz bir kas kasılmasıdır. Aşırı uyarıcı kullanımı (kahve veya ilaçlar gibi), vücudun susuz kalması veya aşırı alkol kullanımı ve ana neden olarak stres göz seğirmesine neden olabilir. Sebebi ne olursa olsun panik yapmayın. Göz ve göz kapağı seğirmesini durdurmanın yöntemleri mevcut.

 

 

Göz seğirmesi neden olur?

Göz kapağı spazmları tanımlanabilir bir neden olmaksızın ortaya çıkabilir ve nadiren ciddi bir sorunun bir işaretidir. Göz seğirmelerinin muhtemel nedenlerinden bazılarını aşağıda listeliyoruz:

 • baş dönmesi
 • gözde tahriş
 • yorgunluk
 • uyku eksikliği
 • ilaçların yan etkileri (doğum kontrol hapı vb.)
 • göz altı morluklarını kapatıcı kremler
 • stres
 • alkol, tütün veya kahve (kafein) tüketimi

Spazmlar kronikleşirse her iki göz kapağı da seğirmeye başlayabilir. Bu durumun kesin sebebi bilinmese de aşağıdaki unsurlar durumu daha da kötü hale getirebilir:

 • göz kapağının iltihabı
 • pembe gözler
 • kuru gözler
 • rüzgar
 • parlak ışık ve güneş
 • hava kirliliği
 • yorgunluk
 • ışığa duyarlılık
 • stres
 • alkol veya kafein
 • sigara içmek

İleri seviye göz spazmları kadınlarda erkeklerden daha sık görülür.

 

 

Göz seğirmesi hangi hastalıkların belirtisi olabilir?

Göz kapağı spazmları nadiren bir beyin veya sinir bozukluğunun belirtisidir. Ciddi bir hastalığın belirtisi olan göz seğirmeleri daima başka bir belirti ile birlikte görülürler. Göz kapağı seğirmeleri ile ilişkili olabilecek bazı beyin ve sinir hastalıklarını aşağıda listeliyoruz:

 • Bell paralizi (yüz felci): Yüzün bir tarafının aşağıya sarkmasına neden olan bir durumdur.
 • Distoni: Beklenmedik kas spazmlarına ve vücudun etkilenen bölgesinin bükülmesine neden olur.
 • Servikal distoni: Boyunun rastgele kasılmasına ve başın rahatsız edici pozisyonlara döndürülmesine sebep olur.
 • Multipl Skleroz (MS): Bilişsel ve hareket problemlerine ve yorgunluğa neden olan bir merkezi sinir sistemi hastalığıdır.
 • Parkinson hastalığı: Titremeye, kas sertliğine, denge problemlerine ve konuşma güçlüğüne neden olur.
 • Tourette sendromu: İstemsiz hareketlere ve sözlü tiklere sebep olur.
 • Teşhis edilmemiş kornea çizikleri: Kronik göz seğirmesine neden olabilir. Gözünüzde yara olduğunu düşünüyorsanız derhal uzman bir doktora muayene olmalısınız. Korneal çizikler kalıcı göz hasarına neden olabilir.

 

 

Göz seğirmesi nasıl geçer?

1- Kafein ve diğer uyarıcı alımını sınırlayın. Çok fazla kahve, gazlı içecek (kola, gazoz vb.), hatta uyarıcı ilaçlar göz seğirmesine neden olabilir. İlaç kullanıyorsanız doktorunuza danışın.

 

2- Susuz kalmayın. Dehidrasyon göz kapağının seğirmesine neden olabilir. Su alımını artırmaya çalışın. Günde 8-10 bardak su içmeyi hedefleyin.

 

3- Daha fazla uyuyun. Vücut yorgunluğu, kuru ve yorgun gözler, göz seğirmesinin görülmesine sebep olabilir. Her gece 7-8 saatlik bir uyku çekmeye çalışın. Ayrıca uyku vaktinize 2-3 saat kala TV, mobil cihazlar ve bilgisayar kullanımınızı kısıtlayın.

 

4- Bir göz doktoruna görün. Aşağıdaki belirtilerden herhangi biri daha ciddi bir duruma işaret edebilir:

 • Bir hafta boyunca devam ediyorsa,
 • Seğirme sırasında göz kapağı tamamen kapanıyorsa,
 • Seğirme sırasında diğer yüz kaslarında spazm oluşuyorsa,
 • Gözlerde kızarıklık, şişme veya akıntı varsa,
 • Göz kapağı sarkıyorsa,
 • Baş ağrısı veya çift görme varsa,

Göz doktoruna görünmeniz uygun olacaktır.

 

5- Takviyeler konusunda danışın. Doktorunuz vitamin, mineral ve elektrolit seviyelerini ölçmek için testler yapabilir, çünkü bazı eksiklikler (kalsiyum gibi) göz seğirmesine neden olabilir. Test sonuçlarına dayanarak, doktorunuz çeşitli takviyeler reçete edebilir.

 

 

Sağ veya sol göz seğirmesi ne anlama gelir?

Göz seğirmesi nadir olduğundan ve kesin nedeni tespit edilemediğinden dolayı hemen hemen her kültürde bu rahatsızlıkla ilgili bazı batıl inançlar oluşmuştur. Sağ veya sol gözün seğirmesinin hayır veya şerre yorulmasını destekleyecek muteber (Hadis-i Şerif vb.) bir delil yoktur.

 

 

Göz seğirmesini geçirmek için göz egzersizleri

1- Sıkı kapatma: Gözlerinizi olabildiğince sıkı kapatın. Sonra göz kapaklarınızı mümkün olduğunca açın. Gözleriniz yaşarana kadar bu egzersizi yapmaya devam edin. Ağrı oluşursa veya seğirme artarsa hemen durun.

Bu egzersizi arka arkaya yapmak göz yaşını gözün tüm bölümlerine yaymaya yardımcı olur. Böylece göz nemlenir, göz kapakları dinlenir, göz ve yüz kasları gerildiği için kan dolaşımı artarak rahatlama meydana gelir.

 

2- Gözlerinizi göz masajıyla rahatlatın: Orta parmaklarınızı kullanarak alt göz kapağınıza hafifçe, dairesel hareketlerle masaj uygulayın. Yaklaşık otuz saniye boyunca, seğiren göz kapağına masaj yapın. Tahriş oluşmasını veya enfeksiyonu önlemek için masajdan önce ellerinizin ve yüzünüzün temiz olduğundan emin olun.

Bu yöntem kan dolaşımını arttırır, kasların uyarılmasını ve güçlenmesini sağlar.

 

3- Otuz saniye boyunca göz kırpın: Bu egzersizi yeterince hızlı yapmaya çalışın. Ancak hareketleri çok hafif yapmalısınız. Kirpiklerinizin kelebek kanadı olduğunu düşünün. Göz kırpma işlemi gözleriniz için son derece önemlidir. Göz kaslarının çoğunu rahatlatır, ayrıca göz yüzeyini yağlar ve temizler, böylece seğirme durdurulabilir. Ağrı yaşarsanız ya da seğirme artarsa hemen durun.

 

4- Göz kapaklarınızı yarıya kadar kapatın: Üst göz kapaklarınızın sürekli olarak titrediğini göreceksiniz. Bu titremeyi durdurmaya çalışın.

Bu egzersizle gözlerinize daha az baskı uygularsınız ve seğirme yorgunluktan kaynaklanıyorsa işe yarayacaktır.

 

5- Gözlerinizi yumun: Gözlerinizi bir dakika kadar kapatın. Bu süre zarfında, göz kapaklarınızı sıkarak kapatın ve daha sonra gözlerinizi açmadan göz kapaklarınızı serbest bırakın. Gözlerinizi açmadan önce üç kez tekrarlayın.

Bu egzersiz gözyaşı üretimini arttırarak gözlerinizi temizler. Seğirmeyi gidermenin yanı sıra göz kaslarınızı güçlendirmeye de yardımcı olur.

 

6- Hidroterapiyi deneyin: Gözlerinizi kapatın ve önce soğuk sonra ılık suyu dönüşümlü olarak göz kapaklarınıza serpin. Soğuk su kan damarlarını daraltır ve ılık su damarları genişletir. Bu işlemi yaparak gözdeki kan dolaşımını arttırabilir ve seğirmeyi azaltabilirsiniz.

Ayrıca, soğuk su yerine göz kapaklarınıza buz küpü sürebilirsiniz. Bu işlemi 7-8 kez tekrarlayın.

 

 

Göz seğirmesi evde nasıl iyileştirilir?

1. Sıcak kompres

Sıcak kompres göz kaslarının daha iyi çalışmasına yardımcı olur ve böylece göz kapaklarının istemsiz seğirmesini azaltır. Temiz bir havlu veya mendil alın ve sıcak suya batırın. Sıkdıktan sonra, biraz soğumasını bekleyin ve istediğiniz sıcaklığa geldiğinde göz kapaklarınızın üzerine koyun. Bu işlemi günde 5-6 defa tekrarlayın.

 

2. Muz

Göz ağrısının en yaygın nedenlerinden biri de potasyum eksikliğidir. Düzenli olarak bol miktarda potasyum içeren muz tüketerek göz seğirmesinin iyileşmesini hızlandırabilirsiniz.

 

3. Kalsiyum

Kalsiyum, sinirleri ve sinir sistemini sağlıklı tutmak için önemli bir bileşendir. Göz seğirmesini durdurmak için süt, yoğurt, peynir ve portakal suyu gibi kalsiyum bakımından zengin yiyecekler tüketin.

 

4. Magnezyum

Magnezyum, sinir ve kas fonksiyonlarını korumaya yardımcı olduğundan, göz ağrısını tedavi etmek için etkili bir şifa kaynağıdır. Avokado, kuruyemişler, fasulye, fındık, yapraklı yeşillikler gibi magnezyumdan zengin yiyeceklerin tüketilmesi tavsiye edilir.

 

5. Gül Suyu

Doğal ve katkısız gül suyu göz için iyi bir losyondur. Zararsız bir temizleyicidir. Göz kaslarınızı rahatlatmak ve göz bölgesini temizlemek için gül suyu kullanabilirsiniz.

Alternatif olarak, gül suyu kompresi de uygulayabilirsiniz. Bir pamuklu bezi gül suyuna batırın ve göz kapaklarınızın üzerine örtün.

6. Buhar

Buhar, göz seğirmesini iyileştirmenin iyi bir yoludur. Sinirleri gevşetir ve cilt gözeneklerindeki tüm kirleri temizler. Tek yapmanız gereken kaynar suya birkaç damla ökaliptüs yağı ilave etmek ve buharını yüzünüze 10 dakika süreyle tutmaktır.

Not: Buharın üzerine eğildiğinizde başınızı bir havlu ile örtün. Buharın aşırı sıcak olmadığından emin olun.

 

7. Salatalık

Göz kaslarının yatıştırılması ve sinirlerin rahatlaması için en kolay yöntemlerden birisi de salatalıktır. Göz kaslarını doğal olarak rahatlatan anti-inflamatuar özelliği vardır. Soğutulmuş salatalık dilimlerini göz kapaklarınıza koyun ve oda sıcaklığına gelene kadar bekleyin.

 

8. Patates

Patatesin serinletici etkisi göz kaslarını rahatlatır ve böylece gevşeme sağlar. Tek yapmanız gereken küçük patatesleri ince dilimler halinde kesip, bu dilimleri gözlerinize koymaktır.

 

9. Göz Masajı

Parmağınızın yardımıyla gözlerinin altındaki ve üstündeki bölgeye masaj yapın. Masaj, kan dolaşımını artıracak ve göz kaslarını güçlendirecektir. Bu işlemi en az 30 saniye boyunca günde 5-6 defa tekrarlayın.

 

Tanıdıklarınızın da faydalanabilmesi için lütfen yazımızı paylaşın.

 

Göz seğirmesi ile ilişkili hastalıklar, göz kapağı seğirmesine neden olan unsurlar ve göz egzersizleri.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

2 adet yorum var.

 1. Saliha dedi ki:

  Verdiğiniz faydalı bilgiler için çok teşekkür ederim. Patatesin kabuğunu koysam aynı etkiyi görürmuyum teşekkürler..

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Saliha Hanım,
   Yüz maskesi hazırlarken (ihtiyaç duyulan bileşenlerce zengin olan) patatesin kabuğunun soyulmaması (kimyasallardan arındırılmış olması gerekiyor) tavsiye edilmektedir. Ancak burada kullanılması gereken patates diliminin en az yarım santimetre kalınlıkta olması gerekiyor. Patatesin kabuğunu kalın soyarsanız aynı etkiyi görebilirsiniz.

Bir yorum bırak

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.