Gribe Ne İyi Gelir?

Havaların soğuması ile birlikte, salgın hastalıkların görülme oranı da artmıştır. Ülkemizde bu yıl sık görülen domuz gribi vakaları, gribal enfeksiyonlara yakalanan kişilerde tedirginlik yaratır. Normal grip ve domuz gribinin belirtisi, bir birine çok benzediği için kısa süre içinde doktora gitmek büyük önem taşır. Fakat en doğru olanı ise birkaç ufak tedbir alarak hastalık mikrobundan korunmaktır. Çünkü aileden bir kişiye bulaşan grip mikrobu, kısa süre içinde tüm aile fertlerine bulaşacaktır.

Gün İçinde Sık El Yıkamak

Gün içinde çok fazla insan ile karşılaşılır. Özellikle kalabalık ortamlarda tokalaşmak, değişik mikropların eller yolu ile bedene girmesini sağlayacaktır. Hapşırma esnasında ağız kapatma hareketi, mikropların başkalarına bulaşması için tedbir olarak düşünülür. Fakat aynı elle birkaç kişi ile tokalaşmak, yine mikropların yayılmasına yol açar. Gün içinde sık sık elleri yıkamak ise bu mikropların başkalarına bulaşmasını önleyecektir.

Beslenmeye Dikkat

Grip gibi mikrobik hastalıklar, bağışıklık sistemi zayıfladığında kolayca vücuda girer. Bu sebeple C vitamini ağırlıklı beslenmek gerekir. Vitamin ilaçları yerine, vitaminli besinler ile beslenmeye gayret edilmelidir. Gripten korunmak için yeşil yapraklı sebzeler, turunçgiller, kivi, brokoli gibi besinler, bolca tüketilmelidir.

Sıcacık Çorbaları Sofranızdan Eksik Etmeyin

Çorbalar, kış aylarının vazgeçilmez lezzetleridir. Soğuk kış günlerinde içilen ezogelin, yayla, tarhana veya tavuk çorbası, hem içinizi ısıtır, hem içeriğindeki vitaminler sayesinde bünyenizi güçlendirir. Her akşam yemeğinde, bir çeşit çorba bulundurmaya gayret edin.

Grip İle Mücadelede Antibiyotik Son Çaredir

Hafif seyreden grip vakalarında, hemen antibiyotik tedavisine başlanmamalıdır. Çeşitli ağrılar, akıntılar ve ateş, gribin olağan belirtileridir. İlk 3 gün içerisinde düzelme olmayan durumlarda, doktora başvurmak ve onun önerisi doğrultusunda antibiyotik kullanmak gerekir.

Sigara Vücudun Zayıf Düşmesine Sebep Olur

Dünyada yapılan bilimsel araştırmalar, sigara kullanan kişilerin kullanmayan kişilere oranla daha fazla enfeksiyon hastalığı geçirdiğini kanıtlamıştır. Kışın soğuk sebebi ile ev ortamında içilen sigara, çocuklarında bağışıklık sisteminin düşmesine sebep olur. Alkol kullananların ise kış aylarında azaltması veya tamamen bırakması tavsiye edilir.

Hayatınızdan Yoğurdu Eksik Etmeyin

Yaz-Kış her mevsimde bir kâse yoğurt tüketmek gerekir. İçeriğindeki kalsiyum sayesinde bedenin güçlenmesini sağlar. Ayrıca yoğurt tüketmek grip hastalığını %25 oranında azaltmaktadır. Fakat eski usul evde mayalanmış yoğurtlar tercih edilmelidir. Yine sarmısaklı yoğurt ile yapılan yemekler, kış hastalıklarından büyük oranda koruyacaktır.

Grip olduysanız ve iyileşmek istiyorsanız bu yazımızı mutlaka okuyun.

Grip olduysanız ve iyileşmek istiyorsanız bu yazımızı mutlaka okuyun.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.