Güneş Yanıklarına Bitkisel Çözüm

Yaz sıcaklarında koca bir senenin özlemini gidermek için pervasızca göğsümüzü gerdiğimiz güneş içimizi ısıtırken bazen de canımızı acıtabilmektedir. Ayrıca tatillerde güneşlenmek için uzandığımızda zaman ayarını optimum yapamaz isek ve ya güneşin zararlı ışınlarına koruyucu önlemler almamışsak uzun ve acılı bir süreç bizi bekleyecektir. Güneş yanıkları; ultraviyole ışınlardan kaynaklanan yanıklar olduğu için ciddi ve kalıcı izler bırakabilmekte hatta uzun yıllar sonra çıkabilecek lekelerin (ben) dahi sebebi olabilirler. Güneş ışınlarının cildimiz için tehlikeli olanları ultraviyole A ve C ışınlarıdır. Hatta güneş yanıkları ilerleyen boyutta cilt kanserinin dahi tetikçisi olabilmektedir.

Cildimizi güneş yanıklarından koruyacak eczanelerden temin edebileceğiniz kremler mevcuttur. Ama güneşin zararlı etkilerinden korunmak için eğer tercihiniz bitkisel ve doğal bakım ürünleri ise size içinde yaşadığınız çevreden temin edebileceğiniz çözüm önerileri hem cildinizi korumakla kalmayacak var olan problemlere karşıda besleyici olabilecektir. Bu önerilerle ilgili bir önceki yazımızda birkaç tane kendinizin hazırlayabileceği doğal güneş kremlerinden bahsetmiştik.

Eğer güneş yanıklarınız varsa, cildinizin kendini yenilemesi için hem besleyeci ve kuvvetlendirici hem de oluşabilecek etkileri minimize edecek, kalacak olan izleri yok edecek bitkisel ve doğal yanık tedavi yöntemleri vardır. Bu yöntemler yanıklarınızı doktorunuzun kontrolü ve tedavisi ile beraber kullanabilirsiniz. Cilt yanıklarınıza iyi gelen bitkisel ürünler şu şekildedir;

Aloe vera; cilt hastalıkları ile ilgili en faydalı bitki aloe varadır. Aloe vera suyu yada bitkinin jel haline getirilmiş formatı ile yanıklarınızı hem nemlendirici etki hemde hızlı tedavi edici niteliğe sahiptir.

Lavanta yağı; bu yağ güneş yanıklarınız için nemlendirici ve ağrı kesici özellik taşır.

Zeytin yağı; Ağrı kesici niteliği vardır ve cilde birden fazla faydası vardır.

Elma sirkesi; güneş yağının batma hissi veren bir ağrı şekli vardır. Elma sirkesi bu hissi azaltır.

Siyah çay; yanan bölgede yanma ağrısının azaltan bir fonksiyonu vardır.

Salatalık; muhtevasında var olan e vitamini ile cildi beslemekte ve cildinizin sahip olduğu doğal rejenerasyon özelliğini desteklemektedir.

Yoğurt; soğukluğu ve nemlendirici özelliği ile çok eski dönemlerden beri uygulanan bir yöntemdir.

Güneş yanıklarına bitkisel ve doğal öneriler

Güneş yanıklarına bitkisel ve doğal öneriler

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

2 adet yorum var.

  1. can sıkıntısı dedi ki:

    Merhaba ben denize girdim en çok yüzüm yandı bir an önce soyulmasını istiyorum. Yakında düğün var. Lütfen hızlı bir peeling önerirmisiniz.

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.