Günlük Cilt Bakımının Sırları

Gece boyunca yaşa bağlı olarak hızlı veya yavaş olmak üzere hücreleriniz çalışır, lif dokusu yenilenir ve cilt tipinize göre parlak veya kuru bir tabaka yüzünüzü kaplar. Kuru ciltlerde akşam yatarken oluşan izler daha belirgindir. Yağlı ciltlerde ise hücre yenilenmesi yaşanırken sabah uyandığınızda yüzünüzde bir sivilce sizi bekliyor olabilir. Yani kısaca günlük cilt bakımınızı yaparken cildinizin sahip olduğu özelikleri iyi bilip buna göre ürünlere karar vermeniz daha doğal ve sağlıklı ciltler için gereklidir. Cilt bakımı ürünlerini alırken ilk bakmanız gereken şey içeriğindeki bitkiler ve bunların oranı olmalı. Cildinizin daha iyi emeceği ürünlere yönelmeniz cilt sağlığınız için önemlidir.

Kuru ve hassas cilde sahip olanlarda cilt soğuk veya sıcak havada hemen kızarır, yüzünüzü yıkadığınızda gerilir, yine genç yaştakilerde bile üzerinde hafif çizgiler her zaman vardır. Parşömen kağıdı görünümünde olan cilt aynı o kağıt gibi hışırtılı sesler çıkarır, deri pul pul dökülmeye meyillidir. Özellikle menopoz dönemindeki kadınların cildi hızla kurumaya başlar. Böyle bir cilde sahipseniz yapmanız gereken yağ oranı yüksek aynı zamanda da onarıcı etkileri olan bir cilt bakım kremi kullanmaktır. Yine yüzünüzü yumuşak yağlı özler içeren sabunlarla yıkayabilir, gündüz kremlerinizi yağlı olanlardan seçebilirsiniz. Muhakkak güne başlarken yüzünüze yağ oranı oldukça yüksek bir nemlendirici sürmeniz de yeteli olacaktır.

Yağlı ciltler içinse daha farklı kozmetikler ve yöntemler kullanılmalıdır. Eğer sabah kalktığınızda alın ve çene bölgenizde yağlanma oluyor, siyah noktalardan şikâyet ediyor ve zaman zaman sivilce sorunu yaşıyorsanız cildiniz yağlıdır. Yağlı ciltlerin bakım rutininde olmazsa olmazlardan birisi peelingtir. Böylece yağlı yüzey soyulup cilt daha da gerilmiş olur. Yine cildi sütle temizlemek arkasından da uygun bir tonik sürmek iyi bir yöntem olabilir. Kuru ciltler için özel olarak üretilmiş sabunlar, güneşten koruyucular da mutlaka kullanılmalıdır. Çünkü güneş ışınları yağ bezelerinin daha fazla çalışmasına neden olur.

Karma cilt yapısına sahip olanlar ise yüzlerini günlük sütle temizleyip, su ile yıkayabilirler. Eğer süt kullanmışsınız arkasından yağlı bölgeleri tonikli pamuk yardımıyla silebilir, akışkan yapılı nemlendiriciler kullanabilirsiniz.

Günlük cilt bakımı konulu yazı

Günlük cilt bakımı konulu yazı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

2 adet yorum var.

 1. ebru dedi ki:

  Mrb ben 17 yasindayim onerdiginiz maskeleri bende kullanabilirmiyim yoksa bi sakıncası varmı teşekkür ederim☺

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Ebru Hanım,
   Bir büyüğünüzün gözetiminde veya dermatoloğunuza danışarak (tariflerin içerisinde bulunan maddelere alerjinizin olmadığına emin olduktan sonra) uygulayabilirsiniz.

Bir yorum bırak

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.