Halsizliğe Ne İyi Gelir?

Halsizlik, dinlenmenize rağmen süren yorgunluk ve enerji eksikliği duygusuna verilen isimdir. Bedeni veya zihnen (veya her ikisi) yorgunluk hissediyor olabilirsiniz.

Çoğu zaman halsizliğin sebebi günlük alışkanlıklarınızdan kaynaklanmaktadır. Kötü beslenme alışkanlıkları, duygusal stres, sıkıntı veya uyku eksikliği en başlıca sebeplerdendir.

Bazı durumlarda halsizlik tıbbi tedavi gerektiren bir sorunun belirtisi olabilir. Halsizliğiniz, iyi ve kaliteli uyku almanız, sağlıklı beslenmenize veya düşük stresli bir ortamda bulunmanıza rağmen geçmiyorsa mutlaka bir doktora görünmeniz gerekir.

 

 

Enerji Seviyenizi Yükseltin ve Halsizlikle Mücadele Edin

Yaşam tarzınızda uygulayacağınız basit değişiklikler halsizliğinizin üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.

 

Halsizlikle Mücadele İçin Beslenme Önerileri

 

Beslenmenize önem verin. Gün içerisinde daha fazla enerjiye sahip olmak istiyorsanız:

 • Bol su tüketin; susuzluk çektiğiniz zamanlarda kendinizi halsiz hissedebilirsiniz. Bir bardak su (özellikle egzersizden sonra) kendinize gelmenize yardımcı olacaktır.
 • Kafein alımına dikkat edin; halsiz hisseden kişilerin kahve (çay, kolalı içecekler) tüketimini azaltması veya (3 hafta içerisinde kademeli şekilde) bırakması önerilmektedir. Kafein tüketmeden bir ay geçirdikten sonra halsizliğinizin azalıp azalmadığını kontrol edin.
 • Kahvaltı yapın: besinler metabolizmanıza ihtiyacı olan enerjiyi sağlarlar. Beyin yakıt olarak glikoz kullanır, bu yüzden karbonhidratça zengin besinler (tahıl ve tam buğdaylı ekmek) tüketin.
 • Öğün atlamayın: yiyecek tüketmeden uzun süre aç kalmak kan şeker seviyenizin dip yapmasına sebep olur. Gün içerisinde size enerji sağlayacak gıdaları düzenli olarak tüketin.
 • Sağlıklı beslenin (halsizliğe iyi gelen besinler); meyve, sebze, tam tahıllı besinler, düşük yağ oranına sahip süt ve süt ürünleri, yağsız et tüketmeye dikkat edin.
 • Aşırı yemeyin; aşırı yemek tüketimi enerjinizi de tüketebilir. Az ve sık (günde 6 defa) yemek yiyerek vücudunuzu daha az yormayı deneyebilirsiniz. Bu şekilde vücunuzdaki fazla yağlardan da kurtulabilirsiniz.
 • Demir bakımından zengin gıdalar tüketin; özellikle kadınlar, demir eksikliği çektiklerinden dolayı halsiz hissedebilirler. Kırmızı et ve benzeri demir zengini gıdalar tüketerek halsizliğinizi azaltabilirsiniz.

 

 

Halsizlikle Mücadele İçin Uyku Önerileri

Halsizliğin diğer sebeplerinden birisi de yetersiz ve kalitesiz uykudur.

 • Yeteri kadar uyuyun; her üç kişiden ikisinin uyku problemleri vardır ve çoğu insan gün içerisinde canlı kalmalarına yetecek uykuyu alamamaktadır. Her gün aynı saatte yatağa girip aynı saatte yataktan çıkmaya çalışarak uykunuzu düzene sokabilirsiniz. Yatağa girmeden önce sıcak bir duş alın.
 • Özellikle akşamları, uykusuzluğa sebep olduğundan dolayı, kafein tüketiminizi azaltın.
 • Uyku hapı kullanmayın; uyku hapları uzun dönemli çözüm sunmaz.

 

 

Halsizlikle Mücadele İçin Yaşam Tarzı Önerileri

 • Sigara içmeyin; sigara dumanı çok sayıda zararlı madde içerir. Sigara içenlerin içmeyenlere göre enerji seviyeleri düşük olur. Vücudun enerji üretebilmesi için glikoz ile oksijeni birleştirmesi gerekmektedir. Lakin sigara dumanındaki karbon monoksit kandaki oksijen seviyesini düşürür.
 • Fiziksel aktivitenizi arttırın; fiziksel aktivite enerjinizi arttırır. Kendinizi daha iyi hissetmenizi ve gece daha iyi uyumanızı sağlar.
 • Daha az oturun daha fazla hareket edin; televizyon izleme ve bilgisayar kullanma gibi alışkanlıklarınızı azaltın veya uzun süreli çalışmalarınızı molalarla bölün.
 • Alkol tüketmeyin; alkol tüketimi halsizliğe yol açar.

 

Halsizliğin %50 ila %80 oranında psikolojik nedenlerden dolayı olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur.

Sağlıklı beslenme, düzenli ve kaliteli uyku, günlük alışkanlıkların değiştirilmesi halsizliğinizi azaltır.

Sağlıklı beslenme, düzenli ve kaliteli uyku, günlük alışkanlıkların değiştirilmesi halsizliğinizi azaltır.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.