Hangi Vitaminler Kilo Aldırır?

Vitamin hapları kilo aldırır mı?

Vitamin ve kilo almak lokomotif ile vagonları gibidir. Lokomotif olmadan vagon gitmediği gibi vagon olmadan da boş bir lokomotif amaçsız kalacaktır. Tek başına sadece vitamin alan bir bireyin kilo alması beklenemez. Vitamin tüketme ile iştah merkezi daha aktif hale gelecek ve kilo alımı başlayacaktır. Vitaminler katalizörler gibidir. Kilo alma esnasında kendisi ve durumu değişmezken bireyin kilo durumu değişmektedir.

İnsan vücudunda meydana gelen olaylar tepkime ve reaksiyonlar sürekli birbiri ile ilişkilidir. Aşırı kilolu bireyler ya da aşırı zayıf bireyler kan değerleri vitamin ve mineral bakımından analiz edildiklerinde sürekli düşük değerlere sahip olurlar.

Kilo alma işlemi kimi zaman aşırı iştahlı olmakla gelişse de bazen de metabolizmanın yavaş kalması ile de gelişir. Vitaminlerin görevi burada lokomotif rolü üstlenmektir. Ortalama kadın ve erkekte günlük kalori miktarları eşit olsa da bireyden bireye değişen kalori cetvelleri vardır. Günlük aldığınız kaloriden daha fazlasını yakmaya başladığınızda kilo verirken aldığınız kaloriden daha azını yakmaya başladığınızda vücudunuz bir yerlerde yağ depolamaya dolayısı ile kilo almaya başlıyorsunuz demektir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kilo verirken de alırken de dengeli gitmek kontrolü asla elden bırakmamak gereğidir.

Bazı bireylerde kilo almada her ne kadar kurallara protokollere uysa da strese bağımlı kilo alamama görülmektedir. Aldığımız karbonhidrat, yağ ve proteinlerin yıkımında yakılmasında görev alan vitamin ve mineraller aynı zamanda zihinsel olarak kilo alamama problemi yaşayan bireylerde de çok önemlidir.

 

 

Kilo almada etkili olan vitaminler

D vitamini

Büyük bir kısmını güneş vasıtası ile aldığımız D vitamini kemik gelişimi için son derece önemlidir. Kilo alma işlemi sadece vücutta yağ kısmının artmasına bağlı olarak gelişmez. Kemiklerin gelişimi ile hem kütlesel hem de hacimsel olarak bir artış gözlenir. Böylelikle kilo artışı da görülecektir.

 

C vitamini

Aşırı aktif bireylerde ve ya metabolizması hızlı olan kişilerde tüketilen enerji miktarını dengelemesi açısından C vitamini önerilir. C vitamini vücutta depolanmayan bir vitamin olması ile dışarıdan alınması gerekir.

 

B vitamin grubundan B1 vitamini

Tahıllarda, ette ve esmer pirinçte bolca bulunan B1 vitamini iştah açıcı özelliğe sahip bir vitamindir. Su da çözünen bir vitamin olması sebebi ile vücutta depolanmaz.

 

B12 vitamini kilo aldırır mı?

B1 vitamini dışında B12 ve B6 vitaminin kilo verdirdiği gözlemlenmiştir. Sadece B1 vitamini (tiamin) iştah açıcı özelliğinden ötürü kilo almaya faydalıdır.

 

Vitamin haplarını nereden temin edebilirim?

Kilo almanıza faydası olan bu vitamin grupları için eczanelerde satılan multivitamin ilaçlarını alarak vitamin eksiğiniz giderebilirsiniz. Vücudunuzda hangi vitaminin eksik olduğunu tespit ettirmek için bir sağlık kuruluşuna başvurup yaptıracağınız kan testi ile kolaylıkla sonuca ulaşabilirsiniz.

Kilo almanıza yardımcı olan, kilo vermeyi kolaylaştıran, iştah açan ve daha bir çok faydası olan vitaminler.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.