Hangi Yiyeceklerde Protein Vardır – 3

11- Kinoa

Kinoa tohumları/taneleri, dünyanın en popüler ‘süper besinleri‘ arasındadır. Bu tohumlar; çok miktarda vitamin, mineral, lif ve antioksidanlar içermektedir. Kinoa’nın sağlık açısından birçok yararı vardır.

Protein içeriği: Kalorinin % 15‘i protein kaynaklıdır. Bir kase pişmiş kinoa (185 gr) 222 kaloridir ve 8 gram protein içerir.

 

 

12- Peyniraltı Suyu Protein Takviyeleri

Yemek pişirmek ya da hazırlamak zor olduğunda, bir peyniraltı suyu protein takviyesi kullanışlı olabilir. Peyniraltı suyu protein takviyelerinin vücuttaki kas kitlesini artırmada faydalı olduğu kanıtlanmıştır, ayrıca içerdikleri yüksek kalitede proteinler ile yağ yakma konusunda da yararlıdırlar.

Protein içeriği: Kalorinin % 90‘ı protein kaynaklıdır (markalara göre değişebilir), bu değer 20-50 gram protein tozu içindir.

 

 

13- Mercimek

Mercimek bir baklagil türüdür. Mercimek; lif, magnezyum, potasyum, demir, folik asit, bakır, mangan ve diğer çeşitli besin değerlerini bol miktarda bünyesinde bulundurur. Mercimek, bitkisel protein kaynağı olarak dünyanın en iyi besinleri arasındadır ve vejeteryanlar için mükemmel bir yiyecektir.

Protein içeriği: Kalorinin % 27‘si protein kaynaklıdır. 1 su bardağı (198 gr) haşlanmış mercimek 230 kaloridir ve 18 gram protein içerir.

Diğer yüksek proteinli Baklagiller: Soya (kalorinin % 33’ü protein), nohut (kalorinin % 19’u protein) ve barbunya (kalorinin % 24’ü protein).

 

 

14- Ezekiel Ekmeği

Ezekiel ekmeği, diğer ekmeklerden oldukça farklıdır. Bu ekmek; darı, arpa, buğday, soya fasulyesi ve mercimek dahil olmak üzere organik ve filizlenmiş kepekli tahıllar ve baklagillerden yapılır. Normal ekmekler ile karşılaştırıldığında, ezekiel ekmeği protein, lif ve çeşitli besinler açısından oldukça zengindir.

Protein içeriği: Kalorinin % 20‘si protein kaynaklıdır. 1 dilim ekmek 80 kaloridir ve 4 gram protein içerir.

 

 

15- Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği, kabaktaki yenilebilir tohumları kapsamaktadır (özellikle balkabağı). Bu çekirdek türü; demir, magnezyum ve çinko dahil olmak üzere birçok besin değerini bol miktarda bünyesinde bulundurur.

Protein içeriği: Kalorinin % 14‘ü protein kaynaklıdır. 28 gram kabak çekirdeği 125 kaloridir ve 5 gram protein içerir.

Diğer yüksek proteinli tohumlar: Keten tohumu (kalorinin % 12’si protein), ayçiçeği tohumu (kalorinin % 12’si protein) ve Chia tohumları (kalorinin % 11’i protein).
 

Bu yazının diğer bölümleri:

– [block]0[/block]

– [block]1[/block]

– [block]2[/block]

Protein açısından zengin olan gıdalar ve bu gıdalar içerisindeki diğer faydaları maddeler.

Protein açısından zengin olan gıdalar ve bu gıdalar içerisindeki diğer faydaları maddeler.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.