Hıçkırık Nedir ve Kurtulma Önerileri

Gün içerisinde hiç anlam veremediğimiz bir anda hıçkırık başlar. Çocukluğumuzda büyüklerimiz bizi eğlendirmek için hıçkırığa tutulduğumuzda “birisi seni andı” derlerdi ve eğer bizi anan kişiyi tahmin edebilirsek hıçkırığın kesileceğini söyleyerek bizimle bir çeşit eğlenirlerdi. Tabi ki kendileri de bilirlerdi işin aslını.

Hıçkırık çoğu zaman insanı zor duruma düşürebilmektedir. Bir toplantıda ya da yemek yerken, su içerken, önemli bir meramımızı anlatırken tutan hıçkırık bazen komik olsa da bazen çok sinir bozucu olabilmektedir. Her seferinde aynı şiddetle de olmamaktadır. Bazen sadece basit bir göğüs hareketi şeklinde olurken bazen solonu inleten bir HİCK sesi herkesin size dönüp bakmasını sağlayabilmektedir.

Peki nedir bu hıçkırık: diyaframın boşalan hava yerine gayri ihtiyari olarak anlık hava doldurmasına hıçkırık denir. Ortaya çıkan şiddetli ve garip ses ise hava girişi esnasında (diyaframdaki kasılmadan dolayı) ses tellerimiz kapandığından o bölgede ortaya çıkan sestir.

Hıçkırık neden olur yani daha doğrusu diyafram neden bu şekilde anlık olarak kasılır?
√ Aşırı yemek yemek

√ Sindirim problemi

√ Sindirimi zorlaştıracak acı ve baharatlı yiyecekler

√ Aşırı soğuk veya sıcak su içmek

√ Çok şiddetli gülmek

√ Alkollü ve asitli içkiler

√ Diyaframda kaslara uyarı ileten sinirlerde rahatsızlık; bu durum hıçkırığın sıklığı ile alakalıdır. Ve muhakkak hekim kontrolü gerekebilir.

Hıçkırıktan nasıl kurtulunur;

√ Her problemde olduğu gibi sebeplerden uzak durulursa sonucunda gelmesi beklenmez. Bu bağlamda hıçkırığa neden olabilecek sebeplerden uzak durulmalıdır.

√ Biyolojik temelli bir rahatsızlık var ise tedavi olunuz.

√ Hava basıncını ayarlamak ve diyaframın kendini toparlaması için hıçkırık geçinceye dek ağız ve burun üzerine geçirilmiş bir kese kâğıdı içinde nefes alıp veriniz.

√ Öncelikle derin bir nefes alın, ciğerinizde hiç yer kalmadığını düşünene kadar nefes almaya devam edin ve 15 e kadar sayın bırakın. Nefesinizi bırakırken de ciğerinizde hiç hava kalmadığını düşünene kadar nefes verin bunu birkaç defa tekrarlayın. Hıçkırığınız geçecektir.

√ Hıçkırık tutan kişiyi ani olarak korkutmak.

Toplumda çok fazla önemsenmeyen hıçkırık birçok tıp uzmanınca tehdit ve olası hastalıkları belirtisi olabileceği savunulmaktadır. Eğer hıçkırıklar normalden daha sık oluyor ise muhakkak bir hekime kontrol olmalısınız.

hıçkırık ile ilgili bilgilendirme yazısı

hıçkırık ile ilgili bilgilendirme yazısı


Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız.

En Çok Paylaşılan Yazılarımız

Sivilce Lekelerine Kesin Çözüm – Denenmiştir

Doğal Yollarla Yüz veya Cilt Beyazlatma

Cildinizdeki Çizikler Ve Yara İzlerinden Kurtulun

Kendinizi Kusturmanın Yolları

Yüz Buharı Nasıl Yapılır

Yüz Temizleyici 7 Peeling Yöntemi

Evde Doğal Cilt Beyazlatma Kremi Yapımı

Bir Gecede Cildinizdeki Ölü Deriden Kurtulun

Ağrılı Sivilceleriniz İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Göz Altı Kırışıklıklarına Ne İyi Gelir? (15 Madde)

Darp Sonucu Morluk Nasıl Geçer

Göz Altı Kırışıklıkları İçin Doğal Çözümler

Sivilceler Nasıl Patlatılır

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

soru sorun
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.