Hintlilerin 11 Geleneksel Güzellik Sırrı – 1-6

Hintlilerin güzellik sırrı büyüleyici, gizemli ve derindir; tıpkı Hintli kadınların güzelliklerin de olduğu gibi. Ve bu sır, yüzyıllardır konuşuluyor, takdir ve tebrik ediliyor.

 

 

1- Nim (Ağacı)

Bu bitki (ağaç), tüm güzellik ürünlerinin kraliçesi olarak görülüyor. Nim ağacının her bir parçası, bu nedenle oldukça değerli ve bu ağaç sayesinde yüzlerce bilimsel araştırmanın sonucu artık bir sır olmaktan çıkmış vaziyette. Tıp biliminde yararları tartışılamayacak derecede kuvvetli; nim ağacının özü cilde nüfuz ettiği anda sivilceleri yok ediyor. Bunun yanında nim yağı ise inanılmaz bir nemlendirici görevinde kullanılıyor.

 

 

2- Hint Fesleğeni

Hala birçok yerde yetiştirilen bu bitki, Allah tarafından sanki cilt için yaratılmış vaziyette. Uygulanışı ise çok basit;

Hint fesleğinini ezerek püre haline getirin  ve süt ile karıştırın, ardından ergenlik döneminde oluşan sivilcelerinize uygulayarak cildinizi nemlendirin.

 

 

3- Zerdeçal (Hintsafranı)

Sadece Hint mutfağına değil aynı zamanda geleneklerine de tamamen nüfuz etmiş bir bitki! Örneğin hiçbir evlilik gelinin yüzüne, kollarına ve bacaklarına zerdeçal sürülmeden tamamlanmış sayılmıyor. Ayrıca cilde inanılmaz bir parlaklık veriyor ve aynı zamanda sivilce oluşumunu önleyerek sivilce sorununu da ortadan kaldırıyor.

Uygulanışı

Süt ile karıştırarak gözaltı bölgenize uygulayın ve o bölgede oluşmuş çizgilere elveda deyin. Ya da yağ ile karıştırarak ayak tabanlarınıza uygulayın ve oluşmuş olan çatlakları ortadan kaldırın.

 

 

4- Sandalağacı

Biraz pahalı olmasına rağmen zerdeçal kadar popüler bir bitkidir ve içerisinde antiseptik ürünler barındırır. Cildin kan dolaşım dengesine yardımcı olur ve cildi yumuşatır. Bununla birlikte, cilt hastalıkları ve alerjileri de tamamen ortadan kaldırdığı klinik olarak kanıtlanmıştır.

 

 

5- Safran

Belki de en pahalı baharat olmasına rağmen, o kadar güzel etkileri mevcut ve o kadar kaliteli ki verilen tüm paranın hakkını sonuna kadar veriyor. Sivilce tedavisini gerçekleştirmek için içerisinde anti-bakteriyel öğeler barındırıyor. Aynı zamanda cildi parlattığı da söylenmekte fakat henüz kanıtlanmış bir sonuca ulaşılamamakta. Fakat en nihayetinde cildin daha sağlıklı olmasını sağlıyor.

 

 

6- Bal

Kolay ulaşılabilirliği, tadının inanılmaz lezzetli oluşu ve çok ucuza alınabilmesi… Daha fazlası olmazdı herhalde! Bal doğal yollardan emilim sağlayarak cildi nemlendiriyor ve bu da cildin dehidrasyonunu kolaylıkla sağlamış oluyor. Balın içine biraz safran ya da süt ekleyerek yüzünüze uyguladığınızda parlamamanız adeta imkansız hale geliyor. Ayrıca, biraz zeytinyağı ile karıştırdığınızda harika bir saç kremi de elde etmiş oluyorsunuz.

Cildi inanılmaz temizlemesinin dışında aynı zamanda antioksidan görevi de görüyor ve neredeyse tüm kozmetik ürünlerde bal kullanılıyor.

 

Bu yazının diğer bölümü:

– Hintlilerin 11 Geleneksel Güzellik Sırrı – 7-11

Safran. Hintlilerin güzellik sırlarını anlatan bu yazımızda cilt lekeleri, yıpranmış saçlar, yaşlanma belirtileri ve daha bir çok konuya değinilmektedir.

Safran. Hintlilerin güzellik sırlarını anlatan bu yazımızda cilt lekeleri, yıpranmış saçlar, yaşlanma belirtileri ve daha bir çok konuya değinilmektedir.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

2 adet yorum var.

 1. Rabia dedi ki:

  Balla yapılan maskede zeytin yağı yerine sıvı yağda kuullanılabilir mi?

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Rabia Hanım,
   Doğal sızma zeytinyağı dışında başka bir yağ kullanmamalısınız. Oleik asit en çok zeytinyağı ve kolza tohumu yağında bulunmaktadır. Nemlendirme, yaşlılığı geciktirme ve tahriş giderici özelliklerinden dolayı oleik asit içeren zeytinyağını tercih etmeniz gerekiyor.

Bir yorum bırak

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.