Hintlilerin 11 Geleneksel Güzellik Sırrı – 7-11

7- Shikakai

Diğer bir deyişle ‘’saç meyvesi.’’ Saç meyvesi denmesinin sebebi ise yıpranmış saçlarının ve saç köklerinin sağlıkla hale dönmesine yardımcı oluyor ve içerdiği zararsız asidik oranı ile, doğal yağlar ve şampuanlar gibi saçları dökmüyor.

 

 

8- Bektaşiüzümü

İçerdiği zengin C vitamini oranı sayesinde, bu meyvenin yağı yüzyıllardır saç ve saç derisi tedavisinde kullanılıyor. Yani daha sağlıklı saç köklerine ve saç diplerine sahip olmanızı sağlıyor. Bektaşiüzümü tek başına ya da shikakai, nim ve hint fesleğeni ile de kullanılabiliyor.

 

Eğer yıllardır beri yapılan bir sürü çalışma sonucunda nimin, bektaşiüzümünün, hint fesleğeninin ve balın faydalarından hala ikna olmamışsanız, bir de aşağıda açıklanacak diğer doğal ürünlere bir göz atın.

 

 

9- Kil (Multani Mitti)

Doğal bir temizleyici ve scrub özelliği olan doğal bir üründür. Ciltteki yağı emerek sağlıklı bir kuruluğa erişmenizi sağlıyor ve siyah nokta ve kabarcıkların yok olmasına yardımcı oluyor. Bal, süt, limon suyu veya domates suyu ile kullanılarak yüz maskesi de elde edilebiliyor. Ayrıca palmiye şekeri (palmiye özünden üretilen) ve ekşi peynir ile karıştırıldığında da şampuan öncesi bir krem görevi görüyor ve kepek oluşumunu engelliyor –varsa yok ediyor.

 

 

10- Ekşi Peynir (Lor)

Hintlilere özel diyetlerin sürekli bir parçasıdır ve içerisinde barındırdığı çinko sayesinde ciltteki lekelerin tedavisinde kullanılır. İçerdiği bir diğer öğe ise laktik asit ki bu da cildi nemlendirerek daha yumuşak bir cilt elde edilmesini sağlar. Ve sıklıkla karşılaşılan güneş yanıklarının tedavisinde kullanılarak ağrı ve kızarıklıkların geçmesine yardımcı olur. İddialara göre en iyi anti-ageing (yaşlanma karşıtı) ürünüdür.

 

 

11- Nohut Unu

Genellikle Hint mutfağında kullanılan nohut unu, tabiri caizse ‘’kocakarı ilacı’’ olarak bilinir. Ölü derilerin arındırılmasında harika bir rol oynayan bu ürün, birçok ünlü Hint kadını tarafından da kullanılmakta. Duş sırasında saçların şampuandan önce yağların arındırılmasında kullanılır. (Kimyasal ürünlerle zararlı bir şekilde yağlardan arındırmak yerine.) Diğer bir alanı ise sabun. Süt ve krema ile kullanıldığında sabun özelliği gösterdiğinden, sabunun yerini alır nitelikte bir ürün aynı zamanda. Çünkü kimyasal ürünlerle elde edilmiş sabun ellerde kuruluğa neden olacağından, süt ve krema ile birlikte karıştırıldığında nohut unu, ellerinizi daha temiz ve daha yumuşak kılacaktır. Limon suyu, bal, süt veya yoğurt ile kullanıldığında da yüz maskesi olarak kullanabilirsiniz.

Günümüzdeki güzellik ve yaşlanma karşıtı tonlarca kimyasal ürünü kullanmak yerine, neden doğanın size sunduğu mucizelere bir şans tanımıyorsunuz?

 

Bu yazının diğer bölümü:

– [block]0[/block]

Safran. Hintlilerin güzellik sırlarını anlatan bu yazımızda cilt lekeleri, yıpranmış saçlar, yaşlanma belirtileri ve daha bir çok konuya değinilmektedir.

Safran. Hintlilerin güzellik sırlarını anlatan bu yazımızda cilt lekeleri, yıpranmış saçlar, yaşlanma belirtileri ve daha bir çok konuya değinilmektedir.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.