Hormonların Sivilce Oluşumuna Etkisi

Sivilce oluşumunu artıran birçok sebep vardır. Bu sebepleri kişisel ve fiziksel özelliklerin yanı sıra dış etkenlere bağlı olanlar şeklinde sıralayabiliriz. Vücudunda ve yüzünde sivilce çıkan ve bu problemle boğuşan kişiler beslenmelerine dikkat eder ya da çeşitli krem ve losyonlarla bu sorunun önüne geçmeye çalışırlar. Hâlbuki bazı hormonal faktörler de sivilce oluşumunu hızlandırmaktadır. Yani ne kadar dikkat ederseniz edin hormonlarla alakalı bu sorun çözülmeden yaptığınız önlemlerin hiçbiri işe yaramayacaktır.

Hormonal değişikliklerin sivilceye sebep olmasının kanıtı en çok sivilcenin adet döneminde, hamilelikte ve ergenlikte yani hormonal dengesizliklerin yaşandığı dönemde ortaya çıkmasıdır. Kadın ve erkekte bulunan ve androjen adı verilen hormon, sivilce oluşumunu tetikleyen ve destekleyen bir hormon olarak bilinmektedir. Androjenin  hormonunun tetiklediği ve cilt yağlanmasına sebep olan deri altı bezlerinin sebum salgısı  bu dönemlerde artış gösterir  ve cilt normal zamana göre daha fazla ve bu da sivilce oluşumuna neden olur. Yine bu hormon ciltte ölen derinin dışarı atılımını azaltarak bu fazlalıkların gözeneklerde birikmesine yol açar. Gözenekleri tıkayan maddeler önce siyah noktalara daha sonra da sivilcelere sebep olmaktadır.

Hormonal nedenlere dayanan sivilceler özellikle kadınlarda görülmektedir. Ergenlik döneminde hiç sivilce problemi yaşamamış olan birinde bile yetişkinlik döneminde sivilce görülebilmektedir. Bu sorun yapacağınız hiçbir tedavi yöntemi ile geçmeyeceği için krem veya losyon kullanmak yerine problemin derinlerine inilmeli ve ilk önce hormonlardaki sorunlar çözmelidir.

Sivilce oluşumunu destekleyen hormonlar

  • Bunlardan en çok bilineni daha önce söylediğimiz gibi androjen hormonudur. Bu hormonda yaşanılacak bir dengesizlik ciltte yağlanmaya ve sivilcelere yol açar.
  • Progesteron, östrojen ve testosteron hem erkelerde hem de kadınlarda bulunan hormonlardır. Bu hormonların dağılımı cinsiyeti belirler. Sayılan hormonlardan birinin aşırı çalışması veya hiç çalışmaması vücut dengesini bozarak sivilceye yol açar. Özellikle testosteronu dengeleyen progesteron ve östrojen eğer doğru çalışmazsa bu soruna yol açmaktadır.
  • Sivilce oluşumunun nedenlerinden birisi de strestir. Kişinin ani üzüntü ve sıkıntı durumlarında vücudunun çeşitli yerlerinden sivilce çıkmasının nedeni de yine kanda bulunan kortikosteroidler hormonun aşırı çalışması olarak bilinir.
  • Kullanılan bazı ilaçlar da vücut hormonal dengesini bozduğundan sivilce çıkmasını tetikleyen bir rol üstlenir.
sivilce oluşumuna hormon etkisi

sivilce oluşumuna hormon etkisi

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.