İnanılmaz Kilo Verme Çalışması: Tek Çay Kaşığı Baharat İle 3 Kat Kilo Verme

Kimyon, uzun zamandır Orta Doğu, Hindistan, Mısır, Çin ve Akdeniz’de hem ilaç olarak hem de baharat olarak tüketilmiştir. Ayrıca bu topraklarda, birçok yemekte köri ve kırmızı biber de baharat olarak kullanılmaktadır.

Kimyon, muhtemelen her gün kullandığınız bir baharat. Ancak, bu baharattan farklı bir amaç için faydalanmanın zamanı geldi!

Bu baharatın asıl maddesi olan tohumlar; hazımsızlık, anemi, vücut pH’sını dengelemek, diyabet, kabızlık ve çok daha fazla sağlık sorununu tedavi etmek için de kullanılabilir.

Tüm bunlara ek olarak, kimyonun kilo vermede oldukça etkili olduğu keşfedilmiştir.

 

 

Kimyon ile Kilo Kaybı Deneyi:

Klinik Uygulamada Tamamlayıcı Tedaviler dergisinin son baskısında İran’ın Shahid Sadoughi Üniversitesi’nin Tıp Bilimleri’ndeki araştırmacılar 88 kişiden oluşan kilolu ve obez bayan ile bir kilo kaybı deneyi gerçekleştirdi.

Deneyde yer alan gönüllüler iki gruba ayrıldı: 1. Grup; Düşük kalorili diyet programı uygulamakta ve beslenme danışmanlığı hizmeti almaktadır, ayrıca hergün 1 porsiyon sade yoğurt yemektedirler. 2. Grup ise; yine aynı danışmanlık hizmetini almakta ve düşük kalorili diyet programı uygulamakta, ancak buna ek olarak bir porsiyon yoğurt ile 3 gram kimyonu karıştırarak hergün bu besini tüketmektedir.

 

 

Metabolizmayı Artırır:

Bu deney programı 3 ay devam etmiş ve sonuç olarak; kimyon-yoğurt grubu, sade yoğurt grubuna göre ortalama % 50 daha fazla kilo kaybı göstermiştir. Kontrol grubuna kıyasla vücut yağ yüzdesi % 14,64 azalmıştır. (Bu rakam kontrol grubunun neredeyse 3 katına eşittir).

Ayrıca kimyon grubunun bel çevresindeki yağ kitle indeksi, kontrol gurubuna kıyasla daha fazla oranda azalmıştır.

Araştırmacılar, kimyon baharatının metabolizmayı geçici olarak artırdığından dolayı kilo kaybının daha fazla olduğu sonucuna varmışlardır.

 

 

Kandaki Yağ Oranını Düşürür:

Kimyon, aynı zamanda önemli ölçüde kandaki lipid (yağ) düzeyini düşürmüştür. Kandaki trigliserid miktarı; kontrol grubunda sadece 5 puan azalırken, kimyon grubunda 23 puan azalmıştır. Buna ek olarak, LDL kolesterol miktarları kimyon grubu için ortalama 10 puan düşmüştür.

Kimyon baharatının; Ateroskleroz, kalp hastalığı ve diyabet, yüksek trigliserid seviyeleri gibi sağlık problemlerinin önlenmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir. Ayrıca kimyonda bulunan bazı bileşikler; kolesterol emilimini önler ve vücuttan atılımını arttırır.

 

 

Kolesterol Emilimini Azaltır

Kimyon, içerdiği fitosteroller sayesinde pozitif kolesterol emilimini azaltarak lipidlerin (yağların) bloke edilmesine katkıda bulunur.

Kimyon baharatı, insülin metabolizması üzerinde pozitif etki yaratacak şekilde bazı ilaçlarla eş değer etkilere sahiptir.

Eğer yoğurt ile kimyonu karıştırarak yemek size cazip gelmiyorsa, tavuk pişirirken ya da sebze yemeklerinde/çorbalarında bu baharatı kolaylıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca, sabahları yumurta ile karıştırarak kimyon baharatını tüketebilirsiniz.

 

 

Hala kimyonu nasıl kullanacağınıza karar vermediyseniz bir de bunu deneyin!

Öncelikle kimyon tohumlarını çay demler gibi kaynatın. Daha sonra 5-10 dakika bu karışımın dinlenmesini sağlayın. Şimdi bir fincan demlenmiş kimyon çayından içebilirsiniz.

 

Detaylı anlatım:

– Geniş bir cezveye 1 çay kaşığı kimyon koyup kısık ateşte 5 saniye ısıtın.
– 1 su bardağı suyu üzerine dökün ve kaynamasını bekleyin.
– Kaynadıktan sonra 5-10 dakika bekleyin ve süzün.
– Ağız tadınıza göre biraz bal ekleyebilirsiniz.
– Afiyet olsun.

Kimyon baharatı kullanarak daha hızlı zayıflayabilir, hazımsızlık sorununuzu ortadan kaldırabilirsiniz.

Kimyon baharatı kullanarak daha hızlı zayıflayabilir, hazımsızlık sorununuzu ortadan kaldırabilirsiniz.

Not: Genel olarak baharatlar, sağlık açısından son derece faydalı besinlerdir. Ancak, her şeyde olduğu gibi yeterli miktarda tüketmeli ve aşırıya kaçmamalısınız.

 

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

4 adet yorum var.

 1. adalet dedi ki:

  slm ben adalet kimyonu tuhumunu bulamayiz marketlerden baharat diye aldigimiz kimyol olmazmi

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Adalet Hanım,
   Olabilir tabiki. Taze çekilmiş olması önemli. Lakin çay demlemek için kimyon tohumu temin etmeniz gerekiyor.

 2. meryem dedi ki:

  günün hangi saatinde yiyeceğimizi belirtirseniz çok seviniriz ha birde açmı tokmu yiyeceğiz

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Meryem Hanım,
   Belirli bir saat kısıtlaması bulunmuyor. Normal diyet programınıza günde bir defa bir kase (bir çay kaşığı kimyon eklenmiş) yoğurt eklemeniz yeterli.

Bir yorum bırak

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.