İpek Yumuşaklığında Bir Cilde Sahip Olun – 1

Cildiniz kış aylarında pul pul oluyor, pürüzlü hale geliyor ve çabuk kuruyorsa cildinizin acil müdahaleye ihtiyacı var demektir. Bebekler doğal olarak ipek yumuşaklığında bir cilde sahip olarak doğarlar ancak yıllar geçtikçe yıpratıcı faktörler sonucu ciltleri olumsuz şekilde etkilenir. Cildinizi pürüzsüz haline ve ipek yumuşaklığına geri kavuşturabilmek için ihtiyacınız olan teknik, tedavi ve karışımları bu yazı dizisini okuyarak öğrenebilirsiniz.

 

1. Metod: Pürüzsüzleştirme Teknikleri

Kuru fırça kullanın:

Ölü deri hücrelerinin birikmesi ile birlikte cildiniz pürüzlü ve soluk bir görünüme sahip olacaktır. Kuru hava cildin üst tabakasını kurutup pul pul olmasına ve daha pürüzlü hale gelmesine neden olur. Kuru bir fırça ile üst tabakadaki ölü deri hücrelerini fırçalayabilir ve cildinizi anında daha yumuşak hissetmeye başlayabilirsiniz. Bu teknik aynı zamanda kan dolaşımını kolaylaştırdığından uzun dönemde cildinizin ipeksi bir yumuşaklığa sahip olmasını sağlayacaktır.

  • Kuru fırçalar güzellik mağazalarında ve bazı eczanelerde satılmaktadır. Doğal liflerden yapılmış olanları tercih etmenizi tavsiye ederiz. Doğal fırçalar cildiniz için daha sağlıklı olduğundan plastik olanlardan kaçının.

 • Başlamadan önce vücudunuzun ve fırçanın tamamen kuru olduğuna emin olun. Ayaklarınızdan bacaklarınıza (yukarı) doğru fırçalamaya başlayın. Fırçalama yönü her zaman vücudunuzun uç kısımlarından kalbinize doğru olmalıdır. Cildinizin en kuru olduğu bölgelere ağırlık vermelisiniz. Elleriniz, ayaklarınız, kollarınız ve vücudunuzun her yerini fırçaladığınızdan emin olun. Fırçalama işlemine 5 dakika kadar zaman ayırmalısınız.
 • Yüzünüzü de fırçalamak istiyorsanız yüz için özel hazırlanan yumuşak lifli fırça satın almalısınız.

 

Peeling karşımı kullanın:

Genelde tuz veya şekerle yapılan karışımlar ve losyonlar cildinizdeki pulları dökerken aynı zamanda cildinizi nemlendirirler. Duş alırken avucunuza bolca peeling karışımı alın ve pürüzsüzleştirmek istediğiniz bölgenize sürün ve bir süre ovun. Şeker veya tuz karışımı cildinizi çizmeden ve cildinize zarar vermeden ölü hücre tabakasını temizler.

 • En iyi sonuç için haftada bir veya iki kere uygulayın. Karışım cildinizdeki kir ve ölü hücrelerle birlikte cildinizin doğal yağını da temizlemektedir. Aşırı sık uygulama cildinizin tamamen kurumasına yol açabilir.
 • Güzellik mağazalarında veya eczanelerde peeling karışımları satılmaktadır. Ancak kendi karışımınızı evde kendiniz yapmanızı tavsiye ediyoruz. Aşağıdaki listede bulunan maddeleri karıştırıp kapağı olan eski bir krem kutusunda muhafaza edebilirsiniz:
  • 2 fincan şeker veya tuz (şeker taneleri tuz tanelerinden daha büyüktür. cildiniz tuza karşı hassas değilse tuz kullanmanızı tavsiye ederiz.)
  • yarım fincan zeytin veya badem yağı
  • çeyrek fincan bal
  • 1 çay kaşığı vanilya veya favori esans yağınızdan birkaç damla

İpek Yumuşaklığında Bir Cilde Sahip Olun – 2

İpek yumuşaklığında bir cilt için evde uygulayabileceğiniz teknikler.

İpek yumuşaklığında bir cilt için evde uygulayabileceğiniz teknikler.

Etiketler:
peeling
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

4 adet yorum var.

 1. Yeliz dedi ki:

  Benim yanaklarım da küçük küçük delikler oluşmuş onlar nedir acaba? Gözenekler mi açılmış sizce? Ve ne kullanmalıym kapanması içn?

 2. Nur dedi ki:

  merhaba benim ayaklarımda çatlaklar ve kuruma oluyor sertleşiyor bunun için ne yapmalıyım?

Bir yorum bırak

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.