Isırgan Otunun 10 Faydası

Yürüyüşe çıktığınızda bir ısırgan otu bitkisine dokunursanız, vücudunuza iğne batıyormuş gibi, yoğun bir acı hissedersiniz. Dokunmak bile istemediğiniz ısırgan otu, aslında sağlığınız için çok faydalıdır.

Çoğu insanın sinir bozucu yabani bir ot olarak adlandırdığı bu şey, aslında sağlıkta tedavi yollarının ve hatta farmasötiklerin önemli bir bileşeni olmuştur.

İdrar söktürücü, müshil, iltihap sökücü, antihistamin ve bağışıklık sistemini düzenleyici özelliklere sahiptir. Bu bitki de iyi bir demir kaynağıdır ve A vitamini (retinol), B vitamini, C vitamini (askorbik asit) ve K vitamini içerir. İçerisindeki diğer besinler; kalsiyum, silika, karoten, magnezyum, krom, potasyum ve çinkodur.

Kurutulmuş yapraklar, dondurularak kurutulmuş yapraklar, özler, kök tentürü, meyve suyu veya çay olarak bulabilirsiniz. Ayrıca, cilde uygulanabilen bir merhem veya krem formunda da alabilirsiniz. Eczanelerde, kapsül veya tabletler halinde ısırgan takviyeleri de bulunur.

 

 

Isırgan otu çayı yapmak için:

1. Bir çorba kaşığı kurutulmuş ısırgan otu kökünü veya yapraklarını 1 bardak sıcak suya atın.

2. Kapağını kapatın ve 5 dakika kadar demlenmeye bırakın.

3. Süzdürün, tatlandırmak için bal ekleyin ve için.

 

İşte ısırgan otunun sağlık açısından 10 faydası.

 

 

1.  Eklem iltihabı (Artrite) ve diğer eklem ağrılarına iyi gelir

Isırgan otu, artrit veya her türlü eklem ağrısı olan insanlar için yararlıdır. İşlevi, ibuprofen gibi nonsteroid iltihap sökücü ilaçlara çok benzer.

Bu bitki, potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi minerallerin yanı sıra antienflamatuar özelliklere de sahiptir ki bu da ağrıların hafifletilmesine yardımcı olmasının yanında kemiklerin güçlenmesine de yardımcı olur.

The Royal Study of Medicine Dergisinde yayınlanan 2000 yılında yapılan bir araştırmaya göre, haftada her gün bir ısırgan otu yaprağını yalnızca bir hafta uyguladıktan sonra başparmak ya da işaret parmağının tabanında osteoartritik ağrısı olan insanların ağrılarının hafiflediği ortaya çıkmıştır.

Ayrıca, Journal of Rheumatology’de yayınlanan 1999 tarihli bir araştırma, ısırgan otu yaprak özünün romatoid artrit gibi otoimmün hastalıkların üzerindeki antiromatizmal etkisini vurgular.

* Isırganın yaprağının suyunu doğrudan ağrılı eklemlerin üzerine günde bir kez uygulayın.

* Isırgan otu çayını günde 1 veya 2 kez için.

* Doktorunuza danıştıktan sonra takviyeleri seçebilirsiniz.

 

 

2. İlerlemiş prostat tedavisi

Isırgan otu, ilerlemiş prostattan muzdarip kişilere fayda sağlayabilir. Aynı zamanda, üretranın üzerinde iyi huylu ilerleyen bir prostat bezinin neden olduğu prostat hiperplazisi (BPH) semptomlarıyla başa çıkmada yardımcı olabilir.

İçindeki temel biyoaktif fitokimyasallar prostat dokusunu küçültmeye yardımcı olur. Doğal bir idrar söktürücü olmakla birlikte, iltihaplı atıkların idrara çıkma yoluyla ortadan kaldırılmasını da teşvik eder.

Planta Medica’da yayınlanan 2000 yılındaki bir araştırma, ME-20’nin ısırgan otu köklerinin insan prostat kanseri hücreleri üzerine hem canlı organizmada hem de cansız organizma olan bir sistemde hücre büyümesini engelleyen etkisini vurgular.

Phytotedicine’de yayınlanan bir 2007 değerlendirmesi, ısırgan otu özütünün BPH (prostat hiperplazi) şikayetlerinde etkili olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, daha fazla çalışma gerekmektedir.

Günde 300 mg ısırgan otu takviyesi yapın. Doğru dozu ek olarak almak için önce doktorunuza danışın.

Not: İlerlemiş bir prostatı tedavi etmek için bu bitkiyi kullanmadan önce, prostat kanseri ihtimalini ortadan kaldırmak için doktorunuza danışın.

 

 

3. Bahar nezlesini (saman nezlesi) tedavi eder

Isırgan otu, saman nezlesinin yanı sıra alerjik burun iltihabını veya mevsimsel alerjileri tedavi etmek için oldukça etkilidir. Natürel bir antihistaminik olarak, ısırgan üst solunum yollarının iltihaplanmasını azaltabilir ve burun tıkanıklığı, öksürük, hapşırma ve kaşıntı gibi semptomları hafifleterek rahatlık kazanabilir.

Fitoterapi Araştırması’nda yayınlanan 2009 tarihli bir araştırmada, ısırgan özündeki biyoaktif bileşiklerin alerjik rinit ile ilgili pro-inflamatuar yolakların inhibisyonuna katkıda bulunduğu bildirildi.

* Mevsimsel alerjilere yatkınsanız, sorunu önlemek için alerji mevsiminden bir ay önce düzenli olarak bir ısırgan takviyesi almak konusunda doktorunuzla konuşun.

* Ayrıca, gün boyunca günde iki kez ısırgan otu içilmesi, saman nezlesinin ilk belirtilerinde rahatlamaya yardımcı olacaktır.

 

 

4. Egzamayı tedavi eder

Isıran otu egzama, kuru cilt, kızarıklık, şişme, pullanma, kabarcıklar, çatlama, kabuklu yara ve sürekli kaşıntıya neden olan kronik cilt bozuklukları için de yararlıdır.

Isırgan otu, antihistaminik ve anti-enflamatuar (iltihap sökücü) özelliklerinden dolayı, egzama için doğal bir tedavi olarak çalışır ve cilt dokularının iltihaplanmasını ve ağrılı kaşıntı hissini azaltmaya yardımcı olur.

Ayrıca, bu bitki kanı temizlemeye yardımcı olur ve böylece bu tahriş edici cilt probleminden sorumlu toksinleri vücuttan çıkarır.

* Birkaç ısırgan yaprağının suyunu alın ve etkilenen cilde doğrudan uygulayın. Ağrı ve kaşıntıyı hafifletmek için günde 1-2 kez tekrarlayın.

* Ayrıca belirtilerden kurtulmak için günde 2 veya 3 kez ısırgan otu çayı içebilirsiniz.

 

 

5. İdrar yolu enfeksiyonlarını tedavi eder

Isırgan otu idrar yolu enfeksiyonu (İYE) semptomlarını ortadan kaldırır ve daha hızlı temizlemeye yardımcı olabilir.

Isırganın otunda bulunan aktif bileşikler hafif bir idrar söktürücü olarak da işlev görür. Bu, daha fazla idrar yapmanızı ve zararlı bakterilerin sisteminizden çıkarılmasına yardımcı olur. Ayrıca, iltihaplanmayı hafifletir.

Buna ek olarak, içindeki potasyum, İYE’ye neden olan bakterilerin büyümesini önlemede anahtar rol oynar.

* Günde 2 veya 3 bardak ısırgan otu için. Bu, daha sık idrara çıkmanıza neden olur ve bu da bu tür bir enfeksiyonla baş etmeniz için gereklidir.

 

 

6. Detoksifikasyona yardım eder

Vücutta toksin birikimi, hayati organlara ve sistemlere zarar verebilir ve kronik hastalıklara neden olabilir. Toksinleri çıkarmak için ısırgan otu çok etkilidir.

Aynı zamanda lenfatik sistemi uyararak böbreklerdeki aşırı toksinlerden kurtulmaya yardımcı olur. Aslında, bu bitki böbreklerdeki atıkları karaciğerinizle birlikte ortadan kaldırmayı destekler.

Ayrıca, içindeki magnezyum ve C vitamini detoksifikasyonun farklı safhalarını destekler.

* Vücudunuzun detoksuna yardımcı olmak için, günde birkaç kez bir fincan ısırgan otu içebilir veya yaprakları yeşil smoothie içine ekleyebilirsiniz.

 

 

7. Böbrek sağlığını teşvik eder

Isırgan otu da böbreklerinizi temizlemeye yardımcı olur. Doğal bir detoksifikatör, kan temizleyici ve idrar söktürücü olan ısırgan otu, böbreklerinizdeki bakteri, kalsiyum kristal tortularını ve böbrek taşı gibi kirliliklerin giderilmesine yardımcı olur. Böbrek enfeksiyonu riskini de azaltır.

Journal of Ethnopharmacology’de yayınlanan 2000 yılındaki bir çalışmada,ısırgan otunun idrar söktürücü ve natriüretik etkileri vurgulanır.

Böbrek sağlığını geliştirmek için bu otu farklı şekillerde; özlerini, kurutulmuş yapraklarını, tentürlerini, meyve sularını, haplarını veya çaylarını; alabilirsiniz. Hangi formun size en uygun olacağı konusunda doktorunuza danışınız.

Not: Daha önce böbrek sorunlarınız varsa önce sağlık uzmanınızla görüşün.

 

 

8. Kemikleri güçlendirir

Isırgan otu, kemik sağlığı için önemli olan silis ve borun yanı sıra iyi bir kalsiyum ve magnezyum kaynağıdır.

Aynı zamanda vücudun kalsiyum emilimini arttıran C ve D vitamini ve kemiklerin sağlam olmasına yardımcı olan vitamin K bulunur.

Kemikleri kuvvetlendirerek, bu bitki, osteoporozun başlamasını yavaşlatabilir.

Oral Biology Archives’de yayınlanan 2016 çalışmasında, ısırgan otunun sistemik uygulanmasının, maksiller genişleme prosedüründe yeni kemik oluşumunu hızlandırmada ve iltihabı azaltmada etkili olabileceği bildirilmektedir.

 

 

9. Anemiyle savaşır

Anemisi olan veya vücutta düşük bir demir seviyesine sahip olanlar için, ısırgan otu hemoglobin seviyesini yükseltmede kilit bir rol oynayabilir.

Isırgan otu vücudun her hücresine oksijen taşıyan bir protein olan hemoglobin oluşumu için gerekli yüksek demir içeriğine sahiptir. Aslında, yeterli miktarda demir kullanmayan insanlar, demir eksikliği riski altındadır ve bu da anemiye neden olabilir.

Ayrıca, bu bitki, hemoglobin düzeyini artırmaya ve kırmızı kan hücresi üretimini uyarmaya yardımcı olabilecek B vitaminleri, C vitamini ve diğer vitaminlerin iyi bir kaynağıdır.

 

 

10. Astımı yatıştırır

Isırgan otu, antihistaminik ve iltihap sökücü özelliklerinden dolayı astım için mükemmel bir tedavidir.

Astım semptomlarını hafifletmek için dar bronşiyal ve burun kanallarını açmaya yardımcı olur. Ayrıca, içindeki C vitamini ve bütirik asit, astım ataklarını önlemek için sağlıklı bir bağışıklık sistemi sağlar ve metabolizmanın korunmasına yardımcı olur.

* Astım semptomlarının şiddetini azaltmak ve çabucak iyileşmeyi teşvik etmek için günde birkaç fincan ısırgan otu çayının içilmesi önerilir.

 

 

Ek İpuçları ve Dikkate Alınması Gereken Notlar:

* Koyu yeşil yapraklar çıplak elinizi tahriş edebilecek ince dikenlerle kaplandığından, ısırgan otu yaprakları ile uğraşırken daima eldiven kullanın.

* Bu bitki hamile kadınlar veya küçük çocuklar için uygun değildir.

* Kan şekerini artırabilir ve diyabet yönetimine müdahale edebilir. Şeker hastaları, bu bitkiyi kullanırken kan şekerini yakından takip etmelidir.

* Ayrıca daha düşük kan basıncına da müdahale edebilir.

* İdrar söktürücü olduğundan uzun süre ısırgan otu içmeye devam etmeyiniz.

* Bir günde 3 fincandan fazla ısırgan otu içmeyin.

* Isırgan otu yaprakları ıspanağa benzer şekilde kesilerek pişirilebilir. Piştiğinde çorbaya veya güvece ekleyebilirsiniz.

Isırgan otunun idrar söktürme, iltihap azaltma ve alerjiyi azaltma gibi faydalarının anlatıldığı bilgilendirme yazısı.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.