İyot İle Siyah Nokta Temizleyici

Cildin sağlıklı ve parlak görüntüsünün altında önemli bir madde yatmaktadır: Cilt kırışıklıklarına da iyi gelen ve cildin elastikiyetini koruyan iyot. Vücutta iyot eksikliği birçok rahatsızlığın yanı sıra cildin erkenden kırışmasına da neden olur. İyot yönünden zengin olan deniz ürünleri ve diğer yiyecekler sofralardan eksik edilmemelidir. Cilt hücrelerinin yenilenmesi ve kendisini onarması için tiroit hormonuna ihtiyaç vardır ve bu hormonu da iyot salgılatmaktadır. Bu sebeple yeterince iyot tüketen kimselerde cilt anlamında bir problem görünmezken, iyot eksikliği durumunda cilt sarkmaya ve kırışmaya başlar. Havada da bulunana bu maddenin alınması için beslenme düzeni oldukça önemlidir. İçinde iyot bulunduran besinler bütün deniz ürünleri, iyotlu yemek tuzu, yeşil yapraklı sebzeler, çilek, süt ve süt ürünleridir.

İyot Eksikliğinde Neler Yapılmalı?

Yediğimiz tuzda yeterince iyot bulunduğu için her gün çeyrek yemek kaşığı tuz tüketilmesi gerekir. Bunun yanında iyot eksikliğiniz varsa yeşil sebzeleri tüketerek de bu eksikliği telafi edebilirsiniz. Bu arada yeşillikleri haşlamak veya pişirmek yerine çiğ olarak tüketmek daha kaliteli iyot alımını sağlayacaktır. Yapılan araştırmalara göre 1 ve 3 yaş arası çocukların günlük 90 mikrogram, 4 ve 8 yaş arası çocukların 120 mikrogram, 14 yaşın üstündeki kişilerde ise 150 mikrogram iyot alımı yeterlidir. İyottun sadece tuzdan alımı vücudun su toplamasına ve ödeme neden olabilmektedir.

Siyah Noktalar İçin İyot Maskesi

Herkesin kâbusu olan siyah noktalar, geniş gözeneklerde biriken yaş ve kirler sebebiyle oluşmakta daha sonra da sivilceye neden olmaktadır. Siyah noktaları iyot maskesi ile temizleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Örneğin magnezyum sülfat içeren İngiliz tuzunu sıcak su ile karıştırıp iyice erimesini sağlayın ve ardından içine iyot ekleyin. Bu karışımı pamuk yardımı ile alarak cildinize sürün. Kuruduktan ve cildinizin gerilmeye başladığını hissettiğiniz an karışımı ılık su ile temizleyin.

Yine tuzun içinde de iyot bulunduğundan iyotlu sofra tuzunu sıcak su ile karıştırarak da aynı etkiyi sağlayabilirsiniz. Bu uygulamayı 5 güne bir yapmanız gerekmektedir. Karışımı yüzünüze sürdükten sonra 15 dakika bekleyip cildinizi ılık bir su ile iyice temizlemeniz yeterlidir.

İyot kullanarak siyah nokta temizleyici hazırlama üzerine bilgilendirme yazısı

İyot kullanarak siyah nokta temizleyici hazırlama üzerine bilgilendirme yazısı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.