Kalıcı Makyaj

Kalıcı Makyaj Nedir ?

Kalıcı makyaj işlemi steril ve tek kullanımlık iğne ve ekipmanlar ile uzman kişilerce steril odalarda boya pigmentlerinin deri altına enjekte edilmesi olarak açıklanabilir. Kullanılan boyalar deri altında birkaç sene kalacağı için doğal olması gerekmekte ve antialerjik olmasına özen gösterilmelidir. Zaten genellikle kalıcı makyaj için kullanılan maddelerin büyük bölümü doğal pigmentlerden oluşmaktadır. Kalıcı makyaj malzemelerinin denetimleri de vardır. Kullanılacak olan bu malzemeler kesinlikle pda sağlık örgütü onaylı ve dermatolojik testler den geçmiş olması gerekmektedir. Ortalama 3 yıllık ömrü olan kalıcı makyaj bu sürenin tamamlanmasının ardından boya pigmentlerinin cilt dışına atılması ile etkisini kaybeder.
Kalıcı Makyaj Nasıl Yapılır?

Kişinin hassasiyetine göre iğnelerin hafif batma acısı vardır. Ağrının azaltılması için makyajın yapılacağı bölgeye lokal anestezi uygulanır. Derinin en üst tabakasının altına yapılan bu işlem steril iğne setleri ile doğal boya pigmentlerinin enjekte edilmesi şeklinde yapılır. Operasyon süresi kişinin cilt formuna ve vücut direncine göre değişiklik gösterir. Bu süre yaklaşık yarım saat ile 2 saat aralığında değişir. Kalıcı makyaj yaptıran kişi operasyonun ardından günlük hayatına dönebilir. Devletin bu konuda sertifikasyonuda vardır. yani kalıcı makyaj yapan kişilere sertifika vermek sureti ile denetim yapar. Bu nedenle uzman seçiminde “ MEB kalıcı Makyaj Ustalık Belgesi” olan kişileri tercih etmek daha güvenli olacaktır.

Kimler kalıcı makyajı tercih eder?

 • Stresli ve yoğun çalışan bayanlar günün her saatinde bakımlı görünmek için tercih ederler
 • Günlük makyaj malzemelerine karşı aşırı duyarlı cilde sahip olanlar
 • İlerleyen yaşın getirdiği olumsuzluklardan birisi olan kaş dökülmeleri ve ağız ve göz çevresindeki asimetri bozulmaları olan kişiler
 • Yüzünde bazı bölgelerde yara izi olanlar
 • Sahip olduğu dudak şeklini değiştirmek inceltmek yada dolgun göstermek isteyenler

Kalıcı makyajın dez avantajları;

 • Boyar maddenin doğal olmaması durumunda vücudunuza aldığınız kimyasal tehdidi,
 • Makyaj boyasının cildinizde alerjik etki gösterebilmesi,
 • Uzmanın yetersiz tecrübesi nedeni ile yanlış işlem yapabilmesi ve 3 yıl hatalı makyaj ile birlikte yaşayabilme tehdidi
 • Dikkatsizlik ile steril olmayan ve ya kullanılmış ekipmanla işlem yapılması ve getireceği olumsuzluklar.

 

Kalıcı makyaj konusunda bilgilendirme yazısı

Kalıcı makyaj konusunda bilgilendirme yazısı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

2 adet yorum var.

 1. Umut dedi ki:

  İyi günler benim yüzüm kızarıyor yanaklarıma kalıcı ten rengi makyaj yapilabilirim iki yanağıma da uygulanacak eğer oluyorsa fiyatı da ogrenebilir miyim?

  • doğal dedi ki:

   Merhaba,
   Sitemizde sadece bilgilendirme amaçlı makale paylaşıyoruz. Herhangi bir ürün veya hizmet satışımız bulunmuyor maalesef.

Bir yorum bırak

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.