Kalın Telli Saçların Bakımı

Saçlar kadın veya erkeklerin en çok sorun yaşadığı organlarından birisidir. Özellikle saçların şekil alma konusunda aksi bir eğilimi var ise yani zor şekil alıyor yada hiç almıyor ise insanı çileden ıkarırlar. Özellikle kadınlar toplumda kişesel baakımlarına ve dış görünüşlerine daha ziyade önem verirler. Yaratılıştan gelen bu özellik kadınların bazen başedilmesi en güç imtihanıdır. Tahmin ediyorum hiçbir erkek bu konuda kadınlar kadar sebatkar ve dirençli olamazlar.

Kadınların bakım savaşı olarak niteleyebileceğimiz bu durumda en çok canlarını sıkan oldu şüphesiz saçlarıdır. Çok nadir kadın saçları ile barışıktır. Onlarda zaten hemen ekranları süslerler. Yada etrafındaki yüz kişilik dermatolog ekibi ile o hale gelirler. Hatta bu konulara çok ilgili bir arkadaşımın söylediğine göre bakım ürünleri onlar için özel üretiliyormuş.

Ben hiç bir zaman iki gün boyunca en beğendiğim saç modeli ile dolaşamadım. Bir kere taradığım ve şekil verdiğim saçlarım bir kaç saat sonra asla aynı şekli almadı ve saçlarımı hep dağınık bırakmak zorunda kaldım. Benim gibi saçları ile sorun yaşayanlardan bir kesim de kalın telli saçlara sahip olanlardır. Kalın teli saçlar da kolay şekil almazlar. Çünkü kırılgan değildirler. Ve düz bir şekilde durmaya yatkındırlar. Bu saçlar için en uygun saç modeli saçların düz bir şekilde salınması ve ya o şekilde saç modelleri olacaktır.

Fakat kalın telli saçlar uzadıkça dökülmeler artar. Nedeni ise saçların özgül ağırlıklarının fazla olmasıdır. Saç kökleri belli bir ağılıktan sonrasını taşıyamaz hale gelir ve saçlar kökten kopar.

Bir diğer sorun ise saç hücrelerinin yetersiz beslenmesidir. Düşünün sayın okurlar 3 kişiye yetecek bir yemek ile 10 kişi doyar mı? Elbette doymaz. Yani saç hücrelerinin kalın olması demek birim uzunluğa düşen hücre sayısının fazla olması demektir.

 

 

Bu durumda kalın telli saçlar için bakım önerileri şu şekilde ifade edilebilir;

  • Saçlarınızı çok uzun süre serbest bırakmayın ki birbirinden kuvvet alıp saç köklerine eşit kuvvet düşsün
  • Saç köklerinizi besleyici doğal kremler ve bitkisel yağlar sürekli kullanılacaktır.
  • Saçları mümkünse doğal şekillendiriciler ile şekillendirilmeli,

Saç hücreleri için besleyici maske kullanılmalı ve doğal olmasına dikkat edilmelidir.

Kalın telli saçlar ve bakımı konulu yazı

Kalın telli saçlar ve bakımı konulu yazı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

2 adet yorum var.

  1. nurcan dedi ki:

    Mrb.benim sorunum saçlarımın kalın telli olması ve uzamaması dalga bukleli oluşu birçok urunu denememe rağmen yavaş uzuyor. Doğal zeyrinyağı,argan yağlı şampuan aktardan aldım evde yumurta sarı ve zeytin yağı yada badem yağıyla maske yaparak elimden geldiğince ne yemem gerektiğini gunluk,aylık haftalık nasıkil bi urun kullanmam gerekiyor bir suru yazılanla aklımız karışıyor su alışkanlığım çok fazla yok yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.