Kangreni Önlemenin 11 Etkili Yolu

Kangren vücutta doku ölümlerine yol açan son derece tehlikeli bir rahatsızlıktır. Ancak bu rahatsızlığın da önüne geçmenin birkaç yolu mevcuttur. Zeytin yaprağı, tavşanmemesi, kirpi otu, Arnavut biberi, sıvı alımı, fasulye, protein ağırlıklı besinler ve somon balığı tüketimi gibi pek çok yöntem bu rahatsızlığın önüne geçme hususunda önemli etkilere sahiptir.

 

 

Kangren

Vücudumuzun belli bir bölgesine yeterli kan akışı sağlanamazsa ya da yaralanma ve enfeksiyon gibi durumlar dolaşım sistemini olumsuz yönde etkilerse, kangren meydana gelebilir. Kangren doku ölümlerinin ya da diğer bir ifadeyle hücre ölümlerinin sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır. Bu durumlar az evvel de bahsettiğimiz gibi yeterli kan akışının sağlanamamasından kaynaklanmakta olup vücudu olumsuz yönde etkileyebilir. Kangrenin pek çok sebebi mevcuttur. Günümüzde insanoğlunun tıp biliminde eriştiği yüksek seviyeler sayesinde bu rahatsızlık artık sık karşılaşılan bir durum olmaktan çıkmıştır. Yine de, tamamen ortadan kaldırılmış sayılamaz. Eğer kan akışı etkilenen dokuya tekrar gönderilemezse, dokudaki hücreler tamamen ölür ve ne yazık ki tekrar canlandırmak söz konusu değildir. Çoğu ciddi kangren vakasında hücre ölümlerinin zincirleme olarak tüm vücuda yayılmasını engellemek adına etkilenmiş olan bölge kesilmektedir.

Kangrenin beş ana çeşidi mevcuttur; ıslak, kuru, gazlı, dahili ve tıpta nekrotizan fasiit adıyla tanınan kangren türü. Bunlar arasında en tehlikeli olanı ıslak kangren türüdür. Çünkü bu tip kangren vakalarında, etkilenen dokudaki bakteriler vücuttaki kan dolaşımına kolaylıkla nüfuz ederek enfeksiyonun tüm vücuda yayılmasına sebep olmaktadır. Deride meydana gelen renk değişimleri, şişlikler, dayanılmaz acı ve yaranın olduğu bölgeden etrafa yayılan pis kokular kangrenin en temel belirtileridir. Bu rahatsızlık gerçek anlamda ölümcül olabilir. Bu nedenle sigara kullanıyorsanız veya şeker hastasıysanız, bu rahatsızlığın ortaya çıkmasını engellemek adına evinizde ne gibi yöntemler uygulayabileceğinizi bilmeniz gerekmektedir. Şimdi gelin beraber bu yöntemlerin neler olduğuna bir göz atalım.

 

 

Kangreni Önlemenin 11 Etkili Yolu

Arnavut Biberi:

Kangrenle alakalı hatırlanması gereken bir nokta var ki, çoğu tehlikeli kangren türünde vücutta ileri derece enfeksiyonlar meydana gelerek etkilenmiş olan bölgeye oksijenli kan akışı sağlanamamaktadır. Eğer söz konusu bu enfeksiyonu ortadan kaldırabilirseniz, işin en zor kısmını halletmiş olacaksınız. Arnavut biberi bağışıklık sistemini fevkalade güçlendiren bir besin olup, kan akışına engel olabilecek iltihaplanmaları azaltmaktadır.

 

Sıvı Tüketimi:

Vücudumuzun %70’inin sudan oluştuğunu düşünecek olursak, tüketebileceğimiz en faydalı içeriğin su olduğunu söylemek yanlış olmaz. Su tüm organlarımızın sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar, kan basıncını düzenler, kan dolaşımını dengeler ve bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Kısacası eğer enfeksiyon kapmış bir yaranız mevcutsa, sıvı tüketimini kesinlikle aksatmamanız gerekmektedir.

 

Daha Az Meyve Tüketimi:

Her ne kadar bağışıklık sistemini güçlendirmek adına meyve tüketimi öneriliyor olsa da, mevzu kangren olduğunda meyve tüketimini azaltmak doğru bir karar olacaktır. Meyveler içerik olarak şeker ihtiva etmektedir. Bu da kangrenle boğuşan vücudunuzun yeterli kan akışını sağlayamamasına sebep olarak durumu daha da kötüleştirebilir.

 

Daha Fazla Sebze Tüketimi:

Beslenmenizi kangren düşmanı yiyeceklerle donatmak istiyorsanız sebzeler bu çerçevede ilk tercihiniz olmalıdır. Meyve tüketimini kesmenizden ötürü vücudunuzun yoksun kalacağı bileşenleri size sağlamakla kalmaz, içeriğindeki antioksidan ve mineraller sayesinde bedeninizin kangren gibi durumlarda kendini onarabilmesine olanak tanır.

 

Tavşanmemesi:

Bu bitki ilaç dolabınızın başrol oyuncularından olmayabilir, ancak emin olun kangrene karşı güçlü etkilere sahiptir. Tavşanmemesi doğal bir iltihap önleyici olup, kan dolaşımını hızlandırarak kangren gibi vakaların önlenmesine yardımcı olmaktadır. Bildiğiniz üzere kan dolaşımının etkilenen dokulara aktarılamaması, hücrelerin ölümüne ve enfeksiyonun tüm vücuda yayılmasına sebep olmaktadır.

 

Fasulye:

Tamamen protein ağırlıklı olan birkaç mükemmel besin mevcuttur dünyamızda. Fasulye de bunlardan birisidir. Fasulye metabolizmayı ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Eğer enfeksiyon kapmış bir yaranız mevcutsa ya da vücudunuzun belli bir bölgesine yeterli kan akışı sağlayamıyorsanız, fasulye içeriğindeki proteinler sayesinde kan dolaşımını aktive ederek iyileşme sürecini hızlandırır. Böylelikle doku çürümelerinin önüne geçmiş olursunuz.

 

Kirpi Otu:

Kirpi otu bitkisi, asırlardır bağışıklık sistemi kaynaklı rahatsızlıkların tedavisinde başrol oynamaktadır. Sahip olduğu ağrı kesici ve iltihap önleyici özellikler sayesinde, ciltteki enfeksiyon kapmış yaraların tedavisinde oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Hastalık yapıcı mikroorganizmaları öldürerek ciltte meydana gelen şişlikleri ortadan kaldırmaktadır. Kirpi otu tüketerek kangrene elveda diyebilirsiniz.

 

Zeytin Yaprağı:

Zeytin yaprağı asırlardır bağışıklık sistemini güçlendirmek adına kullanılmakta olan bir bitki türüdür. Yapraklarından elde edeceğiniz yoğun kıvamlı öz, bu hususta daha hızlı sonuçlar almanızı dahi sağlayabilir. Vücudunuza lokal olarak uygulayabileceğiniz bu bitki, içeriğindeki antioksidanlar sayesinde yaradaki enfeksiyonu temizler ve hastalık yapıcı mikroorganizmaları öldürür.

 

Somon Balığı:

Somon balığı ve diğer yağlı balık türleri içerik olarak bünyelerinde Omega 3 yağ asitleri barındırmaktadır. Bu yağ asitleri vücutta iltihap önleyici görevi görmekte ve kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayarak kangren gibi rahatsızlıkların önüne geçmektedir. Beslenmenize somon balığı gibi yağlı balık türlerini eklemeniz enfeksiyon kapmış yaralarınızın kontrolden çıkmasına engel olur.

 

Protein Zengini Besinler:

Hücrelerin büyüyebilmesi ve kendilerini onarabilmesi için proteine ihtiyaç vardır. Aksi halde hücreler kendini yenileyemez ve sağlıklı bir şekilde çalışamazlar. Enfeksiyonlarla mücadele ediyorsanız eğer, protein zengini besinler tüketmeniz bu hususta çok önem arz etmektedir. Yumurta, yoğurt, şamfıstığı, tavuk ve hindi eti protein açısından zengin besinlerdir.

Soyadan Uzak Durun: Her ne kadar çoğu birey soya ürünlerini tüketmenin sağlıklı bir karar olduğunu düşünse de, enfeksiyonla mücadele eden bir vücudunuz varsa soyadan uzak durmanız doğru bir karar olacaktır. Yapılan araştırmalar soyanın hormon seviyelerimize önemli ölçüde etki ettiğini, bu durumun da kangrenin vücutta yayılmasına sebebiyet verebileceğini tespit etmiştir.

 

Son Bir Uyarı:

Yazımızda bahsettiğimiz gibi kangren vakaları pek çok şekilde vuku bulabilmekte ve yayılma süreci oldukça hızlı olabilmektedir. Bu rahatsızlık beraberinde organların kesilmesi ve hatta ölüm gibi sonuçları getirebilmektedir. Bu nedenle sizlere vermiş olduğumuz bu yöntemler destek amaçlı uygulanan tedaviler olarak değerlendirilmeli, asıl kurtuluşa tıbbi tedavilerle ulaşılabileceği unutulmamalıdır. Bilhassa kangren vakası ölümcül seviyelere ulaşmadan, tıbbi müdahale için derhal hekiminize başvurmalısınız.

Kirpi otu (Ekinezya). Kangrenin yayılmasını önleyici doğal besinler ve uygulamalar.

Kirpi otu (Ekinezya). Kangrenin yayılmasını önleyici doğal besinler ve uygulamalar.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.