Kapsaisin Nedir? Kapsaisin’in 9 Kullanım Alanı ve Faydaları

Kapsaisin, (8-Methyl-N-vanillyl-trans-6-nonenamide) acı biberden elde edilmektedir ve acı bibere acılığını veren maddedir. Kapsaisin kullananlara birçok fırsat sunmakta ve bunların başında da ağrı kesici özelliği gelmektedir. Bir çeşit ağrı kesici olan bu madde, asetaminofen içerir ve büyük markaların sık sık kullandığı tylenol, parasetamol ve panadol gibi maddeler içermeyen, aspirinsiz bir türdür.

Genel kültür karışmalarına hazırlananlar, kapsaisin maddesinin vanilil grubuna ait bir madde olduğunu öğrenmeye hevesli olabilir. Acı bibere, acı tat vermesini bir kenara bırakırsak, kapsaisinin sağlığa inanılmaz faydaları vardır.

Kapsaisin’in kullanım alanlarından biri olan, eklemleri ve kas rahatsızlıklarını kontrol etme görevine rastlamak için yüzyıllarca geriye gitmek gerekiyor. Kapsaisin, nöropeptid bir maddedir ve merkezi sinir sistemi boyunca bulunan impulslardaki görevli hücrelerin taşıma, depolama ve yayılım özelliklerini etkiler.

Kapsaisin, nöronlarda bir madde birikimini engelleyerek ağrı kesmeye yardım eder. Eğer sinir uçlarında “substance P” adındaki bu madde birikimi olmazsa, ağrı uyarıları beyne ulaşmaz ve eğer ulaşırsa, ağrı hissetmenizin sebebi budur.

 

 

Kapsaisinin Tarihi

Kapsaisin ilk kez John Clough Thresh tarafından ayrıştırıldı. Kimyasal yapısının tam olarak belirlenmesi ise 1919 yılında E. K. Nelson tarafınfan yapıldı. 1930 yılında ise Ernst Spath ve Stephen F. Darling tarafından sentezlendi. Fakat bu teknik gelişmeler son dönemlerde yaşandı, acı biber 6 bin yıldır öyle ya da böyle kullanılmaya devam ediliyor. Acı biberin ağrı kesici özelliği dünya üzerindeki değişik kültürler tarafından onaylanmış. Örneğin Amerikan Yerlileri, özellikle dişleri ağrığında acı biber ile dişlerini ovmayı ve diş ağrısından kurtulayı biliyorlardı. Ayrıca mutfak ile ilgili kullanımı da oldukça yaygındır. Aynı zamanda acı biber, İnkalar tarafından, İspanyollara karşı bir silah olarak da kullanıldı. Son yıllarda ise kapsaisin içerikli biber gazları yasal hale gelmiştir.

 

 

Kapsaisinin Sağlığa 9 Faydası

Önemli sayıda araştırma, kapsaisinin etkileyici faydalarını kanıtlar nitelikte. Öte yandan, 1991 ile 1999 yılları arasında yapılan 2900 araştırmada kapsaisin maddesinden bahsedilmektedir.

Bu maddenin tüm faydaları geniş çaplı olarak ortaya konamamış olsa da, en etkileyici 9 faydasını aşağıda görebilirsiniz.

1. 1986 yılında orta ya da ileri düzeydeki sedef hastaları üzerinde yapılan araştırmada, vücut üzerinde 6 haftalık süre boyunca kapsaisin kullanmanın yanma, batma, kaşıntı ve kızarıklık gibi sorunları azalttığı görülmüştür.

 

2. Ayrıca kapsaisin, egzemaya da yardımcı olabilir.

 

3. 1991 yılında yapılan araştırma ise kapsaisinin eklem iltihaplarına bir çözüm olabileceğini gösterdi. Romatizma gibi eklem hastalıklarında kullanılan kapsaisin kremlerinin 4 hafta sonunda ağrıları %57 ila %33 oranında azaltmaya yardımcı olduğu sonucuna varıldı.

 

4. Kapaisin, kronik sırt ağrılarının çözümüne de yardımcı olur.

 

5. Kapsaisin, kronik yumuşak doku rahatsızlıklarına da iyi gelir.

 

6. Kapsaisin, sinirsel ağrıların çözümünde de kullanılabilir.

 

7. Kapsaisin, prostat kanseri hücrelerini de bastırmakta önemli bir role sahiptir.

 

8. Kemoterapi alan kanser hastalarının ağız yaralarını da önlemek için, kapsaisini ağız yoluyla almak yardımcı olabilir.

 

9. Ayrıca kapsaisin, tokluk hissini sağlayarak obezite ile mücadele eder, kalori ve yağ alımını azaltır.

 

 

Yöresel Uygulamalarda Kapsaisin Kullanımı

Yöresel kapsaisin ürünleri genellikle kas ve eklemleri rahatlatmak için kullanılıyor. Bu tür uygulamalara kremlerde, losyonlarda, jellerde, burun spreylerinde ve bantlarda karşılaşılabiliyor. Kapsaisin özlü bir merhem kullandığınızda hafif bir yanma ya da kaşıntı hissetmek geçici yan etkilerdendir. Bu alerjik reaksiyonların dağılmasını önlemek için kapsaisin kullandıktan sonra ellerinizi ve gözleriniz gibi hassas bölgelerinizi iyice yıkayın.

Kapsamlı araştırmalar, yöresel kullanımlar, bilimsel çalışmalar, kapsaisinin neden en ünlü kas gevşeticilerin ve tamamen doğal yöresel kremlerin içeriğinde yer aldığını bizlere gösteriyor.

Biberde bulunan kapsasin maddesinin eklem ve kasları rahatlatmanın da içerisinde olduğu 9 faydası.

Biberde bulunan kapsasin maddesinin eklem ve kasları rahatlatmanın da içerisinde olduğu 9 faydası.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

2 adet yorum var.

  1. Canan dedi ki:

    Merhaba annem 85 yaşında pn teşhisi konuldu. Kan sulandırıcı eliguis 5 mg tb. Kullanıyor. Kapsaisin krem kullanmamızda sakınca var mıdır teşekkürler

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.