Karanfil Yağının Faydaları Nelerdir ve Nasıl Kullanılır?

Karanfil yağı oldukça keskin bir kokuya sahip ve aynı zamanda da çok sevilerek kullanılan bir yağ. İçerisinde A ve C vitamini bulunan bunun dışında da kalsiyum, demir, fosfor, sodyum, potasyum ve hidroklorik asit de olan karanfil yağı pek çok farklı amaç için kullanılır. İşte karanfil yağının faydaları ve kullanım şekilleri:

Karanfil yağı diş, ağız ve diş eti sağlığı bakımından oldukça önemlidir. Diş ağrısına iyi geldiği çok uzun dönemlerce bilinmiş ve bu etkisinden faydalanılmıştır. Ayrıca ağız kokusunu da su ile seyreltilmiş karanfil yağı ile gidermek hem çok kolay hem çok etkili hem de çok doğal bir yöntem olarak bilinir.

Yara, kesik, böcek sokması, mantar ve isilik gibi deri hastalıkları için de deri üzerine sürerek kullanılır.

Sivilce kızarıklıklarını da kolayca önleyebilen karanfil yağı yine inceltilmek kaydı ile cilde uygulanabilir.

Kokusu ile depresyona, uykusuzluğa ve strese çok iyi gelen karanfil yağı buhar yöntemi ile kullanılabilir.

Baş ağrısına çok iyi gelen karanfil yağı birkaç damla enseye veya şakaklara damlatılarak masaj yapıldığında etkisi hissedilir.

Saçlar için besleyici bir yağ olan karanfil yağı saç maskelerine eklenerek haftada bir defa kullanıma uygundur.

Uçuğa çok iyi gelen karanfil yağı uçuk üzerine sürülerek kullanılmaktadır.

Karanfil Yağının Faydaları Nelerdir ve Nasıl Kullanılır?

Karanfil yağının içerdiği yararlı maddeler ve kullanımı.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

4 adet yorum var.

 1. özdemir dedi ki:

  kulak arkamda kırık vardı ve beyin kanaması geçirmiştim koku alamıyorum kbb uzmanı koku almayı beynime öğretmem için karanfil yağı önerdi fakat nasıl kullanacağımı bilmiyorum yardımcı olurmusunuz?.

  • doğal dedi ki:

   Merhaba,
   Koku duyusu, beyindeki limbik bölgeye doğrudan bağlı olan tek duyudur. “%100 terapötik esans yağı” ibaresi olan yağları kullanarak beyninizi uyarabilirsiniz. Tavsiye edilen yağ karışımlarını cildinize sürebilirsiniz. Lakin esans yağlarının suya damlatılarak içilmesi ciddi sorunlara yol açabilir. Bu konuda doktorunuzdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Kuvvetli kokulara sahip bitki çaylarını tüketmek de beyninizi uyaracaktır.

  • Aytekin dedi ki:

   Evet benim de koku alma duyum fonksiyonu yitirmistir.
   Öncelikle Karanfil yaginin faydasi olurmu ? Ikincisi hangi kokulu caylarin icilmesi faydalidir lütfen uzman olan Dr lar yorum yapsin. Bu konu cok hassas bir konudur.

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Aytekin Bey,
   Karanfil yağı doktorlar tarafından koku kaybına karşı tavsiye edilmektedir. Sarımsak, hint yağı, zencefil çiğneme, buhar banyosu, limonlu sıcak su, çinko bakımından zengin gıdaların tüketilmesi koku kaybına karşı tavsiye edilen diğer yöntemlerdir.

Bir yorum bırak

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.