Karma Ciltler Ve Bakım

Karma cilt hem kuru hem de yağlı cilt tipinin bir arada olduğu bir cilt formudur. Genellikle T bölgesi olarak adlandırılan alın ve çeneye kadar inen kısım yağlı iken yanak kısımları kuru özellik gösterir.  Karma cildin problem teşkil eden bir diğer yanı ise bir anda kuru cilt formuna yönelirken bir anda yağlı cilt tarafına da geçebilmektedir. Bakım yaparken bu iki kısmın ayrı düşünülmesi gerekmektedir. Bu nedenle cilt bakım maskelerinin farklı kullanılması ve bir maskenim tüm cilde kullanılması doğru olmamaktadır.

Karma cilt bakımı nasıl yapılmalı;

Karma ciltlerde yağlı olan T bölgesinin arındırılmasına odaklanılanılır. Bunun için bu bölgeye pütürlü peeling uygulamak gerekmektedir. Bu bölge sivilce ve siyah noktalara yatkın olduğu için öncelikle bu bölgeye yağ arındırıcı işlem yapılmalı ve temizliğine dikkat edilmelidir. Kuru cilt kısmı ise zaten sivilce ve siyah nokta çok olmayacağı için sadece su bazlı nemlendirici ve güneş koruyucu kullanabilir. Yağlı olan T bölgesinin bakımının düzenli olması düzenli maskeler ve peelingler karma cilt bakımı için önem ar eder. Kuru bölgelerde kullanılacak olan nemlendiricilerin yağ bazlı olmamaları gerekir. Çünkü bu bölgedeki yağ T bölgesine taşabilir.

Makyaj temizlemek için tonik kullanmak doğru değildir. Öncelikle makyaj temizleme sütü kullanılmalı ardından su ile temizlik yapılmalıdır. Eğer gerekiyor ise tonik sadece yağlı olan T bölgesine uygulanabilir.

Karma ciltte cilt problemleri;

Karma ciltte T bölgesinde yağlanmadan dolayı sivilce ve siyah noktalar riski sürekli vardır. Ayrıca siyah noktalar ilerleyen dönemlerde sivilceleri de tetikleyerek bir dönüşüm de olabilir.  bu risklere bağlı olarak enfeksiyon ve cilt lekeleri riski de her daim vardır.

Kuru ciltlerde ise aşır hassasiyet problemi vardır. Her ürünü kullanamayabilirsiniz.

Karma cilt bakımlarında önemli olan T bölgesindeki yağ dengesini sağlamaktır. Bu nedenle daha düzenli ve dikkatli olunmalı düzenli peelingler ve maskeler kullanılmalıdır.

Karma cilt bakım için bilgilendirme yazısı

Karma cilt bakım için bilgilendirme yazısı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.