Karpuz Çekirdeklerinin Şaşırtan Sağlık Faydaları – 2

3. Kalp Sağlığını Korur

Karpuz çekirdeklerinin tüketilmesi aynı zamanda kalbin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

Öncelikle, karpuz çekirdekleri, kalp krizi ve felce karşı korunmaya yardımcı olan hem tekli doymamış hem de çoklu doymamış yağ asitleri bakımından zengindir. Bu sağlıklı yağlar ayrıca kandaki “kötü” kolesterol seviyelerini düşürür.

Buna ek olarak, çekirdekler kalp hastalıklarına karşı savaşmaya yardımcı olan ve kalbinizin sağlıklı kalmasını sağlayan iyi miktarda potasyum içerir.

Artı, çekirdeklerde bulunan sitrulin ve arjinin amino asitleri arterlerin, kan akışının ve genel kardiyovasküler işlevlerin olması gerektiği şekilde kalmasına yardımcı olur.

 

 

4. Kan Basıncını Kontrol Altında Tutar

Karpuz çekirdekleri çok sayıda amino asitten oluşan protein açısından zengindir. Amino asitlerden birisi arjinindir. Vücut bir miktar arjinin üretirken, diyetiniz boyunca ilave arjinin tüketmeniz kan basıncınızı düzenlemeye ve hatta koroner kalp hastalığını tedavi etmeye yardımcı olur.

Karpuz çekirdeklerindeki magnezyum kan basıncını düzenlemeye katkıda bulunur. Aslında, vücuttaki düşük magnezyum seviyesi yüksek tansiyonun oluşumuna yardımcı olur.

Düşük magnezyum kan basıncınızı kontrol altında tutmak için önemli bir besin maddesi olan düşük potasyum düzeyine neden olabilir.

 

 

5. Kas Sağlığına Katkıda Bulunur

Kas gücünü artırmak ve egzersiz sonrası kas ağrısını önlemek için karpuz çekirdekleri çok etkilidir.

Öncelikle karpuz çekirdekleri, doku onarımı ve kas kütlesinin korunması için önemli bir besin maddesi olan L-sitrulin içeren az miktarda gıda kaynağından biridir.

L-sitrülin kas gevşemesine yardımcı olur, anaerobik performansı arttırır ve kas ağrısını hafifletir.

Ayrıca, minik çekirdeklerdeki magnezyum, kas sağlığı için önemlidir. Magnezyum, kasları güçlü tutmaya ve krampları önlemeye yardımcı olan kalsiyum alımını hızlandırır.

 

 

6. Vücut Yağını Azaltır

Karpuz çekirdekleri sitrulin olarak adlandırılan bir bileşen açısından zengindir. Bu bileşen, temel bir amino asit olan arjinine dönüşür. Arjinin vücudun yağ depolama hızını düşürmeye yardımcı olur.

Çekirdeklerin kalorisi de düşüktür ve kilo vermeye yardımcı olurlar. Bir miktar yağ içerirler, ancak bunlar sağlıklı tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ asitleridir.

Kavrulmuş karpuz çekirdeklerini vücut yağınızı kontrol altında tutmaya yardımcı olması için atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz. 30 gram karpuz çekirdeği yaklaşık 165 kalori içerse de, endişelenmeyin. 30 gram yaklaşık 400 çekirdek içerir ve bir oturuşta bu kadarını yeme ihtimaliniz bulunmuyor.

 

Bu yazının diğer bölümleri

– [block]0[/block]

– [block]1[/block]

Diyabet, aşırı kilo, göz sorunları, yorgunluk vb. rahatsızlıklarınızı azaltmaya yardımcı olacak karpuz çekirdeğinin 10 faydası.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.