Karpuz Çekirdeklerinin Şaşırtan Sağlık Faydaları – 3

7. Beyin İşleyişini Geliştirir

Karpuz çekirdekleri, folik asit veya B9 vitamini olarak da bilinen folat için iyi bir kaynaktır. Folat düzgün beyin işleyişi için önemlidir. Hamile kadınların yeterli folat alımı yapması önemlidir çünkü eksikliği bazı nöral tüp doğum kusurlarıyla ilişkilendirilmiştir.

Çekirdeklerin içerisindeki sağlıklı yağ asitleri nörotransmitterlerin işleyişini iyileştirir, bu da bellek ve bilişsel becerileri geliştirir.

Ayrıca, çekirdeklerin içerisindeki potasyum, hatırlama yeteneğinin yanı sıra düşünmeyi geliştirmeye yardımcı olur. Ek olarak, antioksidanlarla dolu olan minik çekirdekler beyin hücrelerini serbest radikallerin oluşturduğu hasarlardan korur.

 

 

8. Göz Sorunlarını Önler

Bu küçük çekirdekler görmenizi iyileştirmeye yardımcı olur ve erken göz bozulmasını ve diğer göz hastalıklarının riskini azaltabilir.

Çekirdeklerin içerisindeki A vitamini gözlerinize iyi gelir. Aslında, A vitamini eksikliği maküla dejenerasyonuyla bağlantılıdır.

Ayrıca çekirdeklerdeki C vitamini, gözlerinizi sağlıklı tutmanız için gereklidir. Bu antioksidan, gözlerinizi, göz kuruluğu ve glokomun yanı sıra optik sinir hastalıkları gibi yaşa bağlı  göz hastalıklardan korumaya yardımcı olur.

 

 

9. Saç Sağlığına Katkıda Bulunur

Saçın çoğu proteinden oluşur ve protein içeren her şey saçınıza iyi gelir. Karpuz çekirdekleri önemli miktarda protein içerdiğinden dolayı saç sağlığına katkıda bulunur.

Ayrıca, çekirdeklerdeki yüksek demir içeriği saçlarınızın güçlenmesine ve uzamasına yardımcı olur. Saçınızın ince, kuru ve mat olmasını önler.

Bunlara ek olarak kavrulmuş çekirdekler, saçınıza renk veren bir pigment olan melanin üretimine yardımcı olan bakır içerir.

Karpuz çekirdekleri yemenin yanı sıra, saçlarınızın sağlığını arttırmak için karpuz çekirdeği yağı kullanabilirsiniz. Yağ, kafa deriniz tarafından kolayca emildiğinden dolayı hem saç uzamasına hem de kafa derisindeki kaşınmayı yatıştırmaya yardımcı olur.

 

 

10. Cildin Parlamasını Sağlar

Karpuz çekirdekleri, cildinizin uzun yıllar boyunca sağlıkla parıldamasına yardımcı olur.

Çekirdeklerdeki C vitamini, yaşlanmayı hızlandırabilen serbest radikal hasarından cildi korumak için güçlü bir antioksidan olarak çalışır. C vitamini, pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt için önemli olan kollajen üretimini de hızlandırır.

Ayrıca, minik çekirdekler oleik asit ve linoleum asit gibi yağ asitleri bakımından zengindir ve cildinizin nemli kalmasına katkı sağlar. Karpuz çekirdeği yağı, tüm cilt tipleri için uygundur ve ayrıca cilt enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olur. Ek olarak cilt kuruluğunu önleyebilir.

Tek yapmanız gereken duş almadan önce cildinize karpuz çekirdeği yağı ile masaj yapmaktır.

 

Bu yazının diğer bölümleri

– [block]0[/block]

– [block]1[/block]

Diyabet, aşırı kilo, göz sorunları, yorgunluk vb. rahatsızlıklarınızı azaltmaya yardımcı olacak karpuz çekirdeğinin 10 faydası.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.