Karpuz Çekirdeklerinin Şaşırtan Sağlık Faydaları – 1

Hiçbir şey sulu, kıpkırmızı ve parlak bir karpuz diliminden daha fazla yaz ayını anlatamaz. Soğuk karpuzun tadını sıcak yaz günlerinde çıkarmak gibisi yoktur. Çoğu kişi karpuzun küçük siyah çekirdeklerini karpuzun tek kötü tarafı olarak görüyor. Bu yüzden çekirdeksiz karpuz dahi üretiliyor.

Fakat karpuz çekirdekleri kurutulduktan sonra yenilebilir ve besin değeri çok yüksektir.

 

 

Karpuz Çekirdeğinin Besin Değeri

Karpuz çekirdeklerinin önemli besleyici bileşenleri protein, birkaç B vitamini ve diğer vitaminler, magnezyum, fosfor, demir, potasyum, bakır, manganez ve çinkodur. Karpuz çekirdekleri ile ilgili en şaşırtıcı şey ise kalorilerinin düşük olmasıdır.

Karpuz çekirdekleri kurutulduğunda ve kavrulduğunda harika bir atıştırmalık olur ve diğer sağlıksız atıştırmalıkların yerine kolayca geçebilir.

 

 

Karpuz Çekirdeği Kavurması Nasıl Yapılır

Çoğu kişi çiğ karpuz çekirdeğinin tadını sevmez ancak çoğu kişi kavrulmuş çekirdekleri yemekten zevk alır. İşte karpuz çekirdeklerini kavurmanın yöntemi:

 • Çekirdekleri iyice durulayın ve kurutun.
 • Çekirdekleri bir fırın tepsisine serpiştirin.
 • Üzerine az miktarda ayçiçek veya zeytinyağı dökün.
 • Yaklaşık 10 dakika boyunca 200 derecede kavurun.
 • Bittiğinde kabuklarını soyun. Yemeye hazırlar.

Lezzetini arttırmak için kavrulmuş çekirdeklerin üzerine biraz tarçın serpiştirebilir veya limon suyu ile toz biberi karıştırıp üzerinde gezdirebilirsiniz.

Bir avuç çekirdeği salatanıza katarak da tüketebilirsiniz.

Kavrulmuş karpuz çekirdeği satın almak isterseniz öncelikle besin değerlerini gösteren etiketi kontrol etmeyi unutmayın.

 

 

Karpuz çekirdeğinin sağlığa en önemli 10 faydasını listelemeye başlıyoruz:

1. Diyabet Tedavisine Yardımcı Olur

Karpuz çekirdeği şeker hastalığını kontrol altına almaya ve ilgili komplikasyonları önlemeye yardımcı olur.

Çekirdekler, kan damarlarını rahatlatıp genişleten ve böylece oksidatif stresi azaltan bir amino asit içerir.

Ayrıca, içindeki magnezyum, kan şekeri seviyesini direkt olarak etkileyen karbonhidratların metabolizmasını düzenlemeye yardımcı olur.

Uygulamalı Bilimler ve Çevre Yönetimi Dergisinde (Journal of Applied Sciences and Environmental Management) yayınlanan 2014 tarihli bir çalışmada, karpuz çekirdeği özütünün (ekstraktının) diyabet komplikasyonlarıyla mücadelede destekleyici bir tedavi olabileceği ifade edilmektedir.

Daha fazla fayda elde etmek için karpuz çekirdeklerini kaynatabilir ve bir tür karpuz çayı demleyebilirsiniz.

 • 4 fincan suyun içerisinde bir avuç karpuz çekirdeği koyun.
 • Demliği kapalı tutarak 45 dakika kaynatın.
 • Soğumaya bırakın.
 • Bu çayı her gün için.

 

 

2. Yorgunlukla Savaşır

Bir avuç karpuz çekirdeği yemek enerji seviyenizi arttırır ve yorgunlukla mücadele savaşır.

Çekirdekler demir açısından zengindir ve oksiyen taşıyan hemoglobinin önemli bir bileşeni olduğundan dolayı vücudunuzun sürekli enerjik kalmasını sağlarlar. Demir aynı zamanda vücudunuzun kaloriyi enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur, ayrıca bağışıklık sisteminizi destekler.

Ek olarak, karpuz çekirdekleri, yorgunluk hissini azaltmaya yardımcı olan L-sitrulin isimli bir amino asit içerir.

 

Bu yazının diğer bölümleri

Karpuz Çekirdeklerinin Şaşırtan Sağlık Faydaları – 2

Karpuz Çekirdeklerinin Şaşırtan Sağlık Faydaları – 3

Diyabet, aşırı kilo, göz sorunları, yorgunluk vb. rahatsızlıklarınızı azaltmaya yardımcı olacak karpuz çekirdeğinin 10 faydası.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.