Karpuz İle Cilt Bakımı

Yaz aylarının vazgeçilmezi olan karpuz sıcak günlerde kan sulandırıcı ve bedenin su ile birlikte birçok ihtiyacını karşıladığı gibi cildimize de içeriğindeki likopen denilen madde sayesinde bakım yapmaktadır. Kullanılan kozmetik ürünlerin bir çoğunun yetersiz ve uzun vadede çok korkutucu sonuçlar doğurması ya da bu sorunlara gebe olması nedeni ile insanlık doğal yöntemlere geri dönmüşlerdir. Ve bu süreçte şu da anlaşılmıştır ki çok yüksek fiyatlar ile alınan doğal diyerek pazarlanan şüpheli ürünlerinde içeriğinde günlük olarak mutfağımızda olan ve en çürük ve bozuk kısımları kullanılmakta imiş.

Karpuz ve içeriğindeki likopen;

Karpuz cildimizde içeriğindeki likopen sayesinde antioksidan bir etki yapmakta ve gözenekler ve cildin geneline bakım yapmaktadır. Cilt lekelerine karşı da etkili olan karpuz gıda olarak tüketildiğinde de dolaylı olarak cilde canlılık ve sağlık kazandırmaktadır. Karpuz ile bakım için ise sadece karpuz suyunu cildimize sürüp bir süre beklememiz yeterli olacaktır. Ciltte esneklik ve canlılık kazandıran karpuz suyu yaşlanmayı da geciktirici etkisi vardır. Sadece karpuz değil mutfağımızdan eksiltmediğimiz domates, biber gibi kırmızı sebze ve meyvelerin içeriğinde aynı likopen maddesini barındırır.

Kavun da karpuzla birlikte kullanılarak maske hazırlanabilir;

Karpuzu kendi türleri arasından hazırlanan bir kompozisyon ile karıştırıp maske olarak cildimize uyguladığımızda cildimizin kırışıklık, kuruluk, cansızlık, lekeler, gibi bir çok soruna karşı çözüm bulmuş olacağız. Karpuzun kendi türevi olarak kastedilen kavun ve türevleridir. Bu şekilde hazırlanmış bir karışım ile cilde yapılacak bakım ile cildiniz ferahlayacak kan dolaşımı hızlanacak ve zayıf hücreler kuvvet bulacaktır. Bütün bu faydaları ile cildinizin beyazlaması gibi bir etkisi de olacaktır.

Karpuzun bedene faydaları;

Karpuz gıda olarak tüketildiği takdirde beden sağlığımız açısından da çok faydalı olduğunu söylemiştik. Karpuz bağırsaklarda birikinti oranını azaltıcı ve vücutta biriken toksinlerin atılma sürecini hızlandırıcı etkisi olduğu için kansere karşı bedeni çok etkili bir koruma sağlar.

Sürekli etrafımızda var olan ve beğenmeyip attığımız o kadar çok şey ile dünyanın en zengin insanları arasına girmiş bir çok insan vardır. Döktüğünüz karpuz suyu ya da domates suyu ve ya sadece tat veriyor diye düşündüğünüz zeytinyağı harika şifa kaynağı olan doğal ürünlerdendir.

Karpuz ile cilt bakımı konulu bilgilendirme yazısı

Karpuz ile cilt bakımı konulu bilgilendirme yazısı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.