Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Kaşıntı direk bir hastalık belirtisi olarak görülebilse de bazen bazı ilaçların yan etkisinden de kaynaklanabilmektedir. Her halde oldukça rahatsız edici bir durum olan kaşıntının tedavisi için ilk önce nedeni tespit edilmelidir. Bazı alerjiler, mantar, egzama gibi rahatsızlıklar kaşıntıya neden olabilmektedir. Veyahut ilaçların yan etkisi, böcek ısırmaları kaşıntı yapabilir.

Kaşıntı hissedilmeye başlandığında öylesine rahatsız edici bir hal alır ki kaşınan bölgeyi sert davranarak tahriş ederiz. Bunun önüne geçmek ve kaşıntının verdiği rahatsızlığın yanında bir de acı çekmek istemiyorsanız, yapabileceğiniz doğal uygulamalar mevcut. Bunlardan bazıları da şu şekildedir;

Fesleğen

İçerisindeki anti-bakteriyel ve antiseptik özellikler sayesinde fesleğen kaşıntı için birebirdir. Ancak etkili olabilesi için mutlaka taze olması gerekmektedir. Taze fesleğeni yapabildiğiniz kadar ince bir şekilde doğradıktan sonra kaşıntı olan bölgeye sürebilirsiniz. İnce doğranılmasının sebebi fesleğenin içerisindeki özün tene temas etmesini sağlamaktır. Bu sayede daha etkili bir sonuç elde edilir. Kaşınan bölgeniz taze fesleğenin durabileceği bir bölge değilse de, fesleğenin çayını demleyip, pamuk yardımı ile sürebilirsiniz.

Papatya

Cildi rahatlatıcı bir özelliği bulunan papatyanın, iltihaplanmaya karşı da olumlu bir etkisi vardır. Böcek ısırması ya da alerji kaynaklı olan bölgelerde direk etkiye sahiptir. İltihaplanma için yararlı olduğundan, aşırı kaşınmadan kaynaklı tahrişleri de önleyecektir.

Aynısefa

Bu bitki en şifalı bitkiler arasında yer almaktadır. Kaşınma sonrası oluşan tahrişi ve iltihabı geçirerek, o bölgedeki rahatsızlığı hafifletmektedir. Böcek sokmalarında da kullanılan bu bitki, ciltteki morluklarında geçmesine yardımcı olmaktadır.

Çay Ağacı Yağı

Bu bitki sayesinde kaşınan bölge temizlenebilecektir. Özellikle enfeksiyon kaynaklı ya da mantardan dolayı meydana gelen kaşıntının tedavisinde kullanılabilir. Kaşınan bölgeye ılık suyun içerisine 10-12 damla damlatılarak uygulanır. Duştayken uygulanması çok daha rahat ve etkili olacaktır.

*Elbette kaşıntıyı önleyen şifalı bitkiler sadece saydıklarımız değildir. Bu bitkiler dışında kan otu, sakız otu, zeytinyağı, karakafes otu, kuş otu ve sarı kantaron da etkili birer kaşıntı gidericidir. Ancak yukarıda açıklaması yapılan bitkiler, etkileri daha kısa sürede hissedildiği için, daha çok tercih edilmektedir.

Kaşıntıya için doğal tedavi yöntemleri.

Kaşıntıya için doğal tedavi yöntemleri.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.