Kekiğin Sağlığa 10 Faydası

Pesto sosu sever misiniz? Cevabınız evet ise pesto sosunun ana malzemesi olan kekik hakkında bilgi sahibi olmak ister misiniz?

Kekik dünya genelinde farklı mutfaklarda kullanılan mükemmel bir üründür. Yemeklerin yanı sıra kekik bir çok tıbbi alan da da kullanılır. Kekik de sağlığa faydalı maddeler olduğu gibi hastalıklardan koruyucu özelliği vardır.

Kekiğin antiseptik ve antifungul özelliğini sağlayan en önemli uçucu yağ timol dur. Kekik teki diğer ucucu yağlar ise karvakrol, geraniol ve borneoldür.

Zeaksantin, pigenin, lutein, luteolin ve timozin gibi flavonoid fenolik bileşikler açısından zengin olan kekik doğal bir antioksidandır. Aslında, taze kekik tüm otlar arasında en yüksek antioksidan düzeyine sahiptir.

Bu aromatik bitki iyi bir vitamin kaynağıdır. Özellikler A ve C vitamini bakımından zengindir. Bu bitkide K ve E vitaminlerinin yanı sıra folik asit, kalsiyum, potasyum demir, manganez, magnezyum ve selenyum bulunur.

Yaprağı, çiçekleri ve yağı bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Hem taze hem de kuru çeşitleri bulunur. Çay gibi çeşitli şekiller dede kullanılabilir.

 

Kekik çayı yapmak için;

1- 1 çay bardağı kaynar suya 2 çay kaşığı ufalanmış kekik yaprağı ( taze veya kuru) ilave edin.

2- Üzerini örtün ve 10 dakika dinlendirin.

 

Kekiğin sağlık için 10 faydası:

 

 

1- Öksürüğü durdurur

Mukusun incelmesine ve ortadan kalkmasına ayrıca tıkanıklığı azaltmaya yardımcı olur.

Soğuk algınlığı ve öksürüğü hafifletmenin yanı sıra, üst solunum yolu enfeksiyonlarında etkilidir. İrrite olmuş nefes yolunuzu yatıştırmaya, akciğerlerde enfeksiyona karşı savaşmaya ve bronş spazmlarını önlemeye yardımcı olur.

2006 yılında yapılan bir ilaç araştırmasında kekik ve sarmaşık yapraklarının sabit bir sıvı özütü kombinasyonun unda etkinliği ve tolere edilebilirliği devamlı bronşit olan bir denekte karşılaştırıldığında daha verimli olduğu ortaya çıkmış.

Herhangi bir solunum probleminiz olduğunda anında rahatlamak için birkaç bardak kekik çayı için.

 

 

2- Kan basıncını düşürür

Kekin, kan basıncının düşmesine yardımcı olabilecek bir antihipertansif özelliğe sahiptir. İdrar söktürücü özelliği vücudun idrara çıkma oranını arttırarak fazla tuz, su ve diğer toksinlerden kurtulmasına yardımcı olur. Ayrıca, bitki vücudunuzun sıvıları ve hücreleri için yeteri kadar potasyum içerir. Potasyum, kan basıncını düzenler ve kalp sağlığını geliştirmeye yardımcı olur.

2013 yılında bitkiler için yayınlanan bir çalışmada, dağ kekiğinden elde edilen suyun laboratuvar ortamındaki farelerin kan basıncını düşürdüğü görülmektedir.

2014 yılında Acta Poloniae Pharmaceutica’ da yayınlanan bir çalışmada, kekik antihipertansif özelliğe sahip bazı aktif birleşenler içerdiği bildirilmektedir.

* Kekiği yemeklerinizde tuz yerine kullanırsanız kan basıncının düşmesine yardımcı olur

* Ayrıca kekik çayını düzenli olarak içebilirsiniz.

 

 

3- Bağışıklık sistemini güçlendirir

Kekik bağışıklık sistemini destekleyerek yıl boyunca sağlıklı kalmanızı sağlar. Kekik antimikrobiyal özelliğe sahip timol bakımdan zengin olduğu için sizi virüs ve mantarlara karşı korur. Ayrıca antioksidan bakımından zengin olan kekik kandaki lenfositlerin DNA hasarını önler.

2011 tarihli medicinal Chemistry ‘da yayınlanan bir çalışmada, kekik yağı dirençli staphylococcus , enterococcus , escherichia ve pseudomonas bakterilerine karşı etkili olduğu bulundu.

Kekik vücudumuzun sağlıklı çalışabilmesi için zengin bir vitamin kaynağıdır. C vitamini ile doludur ayrıca bağışıklığı destekleyen A vitamini kaynağıdır.

Ayrıca kekik sağlımız için gerekli bakır, lif, demir ve magnezyum kaynağıdır.

* Kekiği yemeklerinizde baharat olarak ya da çay olarak kullanırsanız bağışıklık sisteminizi desteklemiş olursunuz

* Hekim tavsiyesi ile başka formlar dada kullanılabilir.

 

 

4- Ağız sağlığını destekler

Kekik oral enfeksiyonlardan korunmada ve önlenmesinde yardımcı antibakteriyel özellik içerir. Kekik yağında buluna timolun birleşenleri diş çürümelerinde ve önlenmesinde büyük rol oynadığı için ağız ve diş bakım ürünlerinde kullanılır.

2011 yılında Temel Uygulama İlaç Bilimleri Dergisinde yayınlanan araştırmaya göre kekik yağı diş çürümesine katkıda bulunan streptococcus bakterisine karşı etkilidir.

Kekik diş eti iltihabı ve ağız yaralarında da etkilidir. Bir kekik yağı çözeltisi ile 30 saniye ağzı çalkalama ileri derece ağız ve diş hastalıklarına yol açacak bakterilerden korur.

* 1 fincan ılık suya, 1-2 damla kekik yağı karıştırın. İsterseniz birkaç damla nane yağı karıştıra bilirsiniz. Ağzınızı günde 2 kez çalkalayın.

* Kekik çayı ile ağzınızı günde birkaç kez çalkalayabilirsiniz.

 

 

5- Ruh halinizi destekler

Kekik ve ya kekik yağı ruh halinizi ve duygularınız olumlu yönde destekler.

Kekik antidepresan olarak bilinen ve hafızayı güçlendiren carvacrol maddesine sahiptir.

2013 yılında yayınlanan moleküller bir çalışmada karvakrolun nörotransmitterlerin modülasyonu yoluyla beyindeki nöral aktiviteyi etkileyen bir molekül olduğu bildirilmektedir. Düşük dozlarda düzenli olarak alınırsa duyguları iyi yönde etkiler.

 

 

6- Akne ve diğer cilt sorunlarına iyi gelir

Kekik antibakteriyel özelliğinden dolayı akne denen bakterilere karşı iyi gelir.

2012 yılında Genel Mikrobiyoloji Kurumu tarafından yapılan araştırmada kekiğin bitkisel preperatları cilt sivilcelerine karşı reçeteli kremlere karşı daha iyi sonuç verdiği görüldü. Cilt için daha etkili bir tedavi için daha fazla klinik test gereklidir.

Ciltteki yara izleri ve diğer izleri de azaltabilir.

Kekik erken yaşlanmaya yol açan serbest radikallerle de savaşan antioksidan özelliğine sahiptir.

Ayrıca maya ve maya enfeksiyonlarını tedavi etmeye yardımcı olan maya önleyici özelliğe de sahiptir.

1- 2 yemek kaşığı aloe vera jele 2-3 damla kekik yağı ekleyin

2- Cildinize uygulayın ve 20-30 dakika cildinizde kalsın.

3- Akne ve leke tedavisi için birkaç günde bir uygulayın.

Tüp cilt tipleri için kullanılabilir.

 

 

7- Doğal sivrisine kovucu olarak kullanılır

Kekik yağı böcekleri ve parazitleri sivrisinekleri, pireleri, bitleri ve güveleri uzak tutabilir. İçindeki fitokimyasalların böcek itici gücü vardır. Örneğin, içinde bulunan timol sivrisinekleri püskürtülebilir ve böylece sizi sivrisinek kaynaklı çeşitli hastalıklardan korur.

2002 yılında Amerikan Sivrisinek Kontrol Derneği Dergisinde yayınlanan bir araştırmada kekik yağının tüysüz farelerin derisinde uygulandığında sivrisineklerden %91 oranında koruma sağladığı bildiriliyor.

 

Kendinizi sivsineklerden korumak için ;

1- Yapraklarını elinizle koparın ve elinizin yaprakları sürün.

 

 

8- Nefesinizi temizler

Antiseptik ve antibakteriyel özelliği sayesinde kekik kötü nefesin temizlenmesinde yardımcı olur. Birçok ticari gargara ürününde de içerik olarak kullanılır. Kötü nefesi ağızda oluşan bakteriler sebep olur kekik bu bakterileri yok eder.

Kekik ile ağız kokusundan kurtulmak için doğal bir gargara yapılabilir.

* 1 fincan su da 1 tatlı kaşığı kurutulmuş kekiği 5 dakika kaynatın. Kekiği süzün.ılıyınca günde 2 ya da 3 kez gargara yapın.

* Bir fincan ılık suya 1 -2 damla kekik yağı damlatın ve bununla da günde 2 ya da 3 kez gargara yapın.

 

 

9- Kas spazmlarının tedavisinde

Menstrüel dönem ağrılarında veya değişik kas spazmlarının tedavisinde kullanılır.

Normal kas ve sinir fonksiyonları için gerekli olan magnezyum kaynağıdır. Ayrıca ağrı kesici özelliğine sahip flavonoid maddesi içerir.

* Kekik çayı adet öncesi sendromu ve menstrüel krampları tedavi etmek için kullanılır. Günde 1 ila 4 fincan kekik çayı içilebilir.

* 2-3- damla kekik yağı, 2 çorba kaşığı susam yağı ya da zeytinyağ ile karıştırılıp ağrılı yerlere masaj yapılabilir.

 

 

10- Kansere karşı korur

Kekik potansiyel anti kanser özelliğine sahiptir. Basta kolon kanseri ve göğüs kanseri olmak üzeri sizi birçok kanserden korur.

Kekiğin birleşenindeki karvakrol antioksidan özelliğinin yanısara antitümör özelliği de vardır. Bu özelliğinden dolayı poatnsiyel kanserle mücadele eden bir gıdadır.

2015 yılında yayınlanan anti kanser ilaçlarında karvakrolün iki kolon kanseri hücresinde proliferasyonunu ve migrasyonunu inhibe ettiği keşfedildi. Çalışma bu maddenin kolon kanseri tedavisinde terapötik potansiyele sahip oldugunu gösterir.

Daha önce, 2012’de yayınlanan Beslenme ve Kanser’de yayınlanan bir araştırma, kekik maddesinin meme kanseri tedavisi için yeni terapötik ilaçların geliştirilmesinde umut verici bir aday olduğunu buldu.

Kekik bitkisi ağız rahatsızlıkları, kas spazmları ve daha bir çok konuda fayda sağlamaktadır.


Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız.

En Çok Paylaşılan Yazılarımız

Sivilce Lekelerine Kesin Çözüm – Denenmiştir

Doğal Yollarla Yüz veya Cilt Beyazlatma

Cildinizdeki Çizikler Ve Yara İzlerinden Kurtulun

Kendinizi Kusturmanın Yolları

Yüz Buharı Nasıl Yapılır

Yüz Temizleyici 7 Peeling Yöntemi

Evde Doğal Cilt Beyazlatma Kremi Yapımı

Bir Gecede Cildinizdeki Ölü Deriden Kurtulun

Ağrılı Sivilceleriniz İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Göz Altı Kırışıklıklarına Ne İyi Gelir? (15 Madde)

Darp Sonucu Morluk Nasıl Geçer

Göz Altı Kırışıklıkları İçin Doğal Çözümler

Sivilceler Nasıl Patlatılır

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

soru sorun
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.