Kendinizi Kusturmanın Yolları

Önemli Not: Kusmayı tetikleme 12 yaş altı çocuklarda, hamile ve emziren kadınlarda kesinlikle yapılmaması gereken bir eylemdir. Ayrıca kilo kaybı için yapılması da oldukça sakıncalıdır.

 

 

Kusma Neye İyi Gelir

Eğer aşındırıcı olmayan zehir, zararlı olabilecek yemek içerikleri ve toksin yutulmuşsa, kusma yardımıyla bu şeyleri insan vücudundan bir ölçüye kadar çıkartmak mümkündür.

Ancak, aşındırıcı zehir ve kimyasal tarzı şeyler yutulmuşsa kusma bir çözüm değildir. Yeni Zelenda Ulusal Zehir Merkezi, zehirli içeriklerin vücuttan atılması için kusmanın kullanılmamasını önermektedir.

Kusma eylemi doğal bir mekanizmadır ve doktora danışıldıktan sonra ancak son çare olarak yapılmalıdır.

 

 

Kusmanın Zararları

Kusmayı tetiklemeden önce yan etkilerinden haberdar olmalısınız. Zorla kendinizi kusturmak vücudunuz için çok zararlı olabilir.

Zorla kendinizi kusturmak vücudunuzu minerallerden mahrum eder, diş minelerinizin aşınmasına sebebiyet verir, yemek borusunun yanmasına ve yaş birikmesine neden olabilir ve solunum borusunda şişmelere ve dehidrasyona neden olabilir.

Kusmayı asla kilo verme amacıyla kullanmayın. Kusma yoluyla kilo vermeye çalışmak yetersiz beslenmeye sebep verebilecek yeme bozukluğu olan doymama hastalığı gibi hastalıklara yol açabilir ve bu da yaşamınızı tehlikeye sokabilir.

Vücutlarını dehidrasyon (aşırı susuzluk)’a ve bebeklerini önemli besinlerden mahrum bırakabileceğinden dolayı hamile kadınlar kendilerini kusturmamalıdırlar.

 

 

Kusmak İçin Ne Yapmalı – Kolay Kusma Yöntemleri

– 1 bardak ılık su veya portakal suyuna 1 yemek kaşığı hint yağı koyup karıştırılmış karışımı içmekte kusmanıza yol açabilir. Ancak bu yöntem özellikle küçük çocuklarda soluk borusu ve ciğerlerinde iltihaplanmaya yol açabileceğinden pek tavsiye edilmemektedir.

– Önceki yıllarda kusmak için ipeko adı verilen ve tezgâh üstü satılan şurup tavsiye edilirdi. Fakat son yıllarda Amerika Pediatri Akademisi yaptığı araştırmalar sonucunda bu şurup kullanımını önermemekte hatta bu şurup evinizde bulunuyorsa atmanızı tavsiye etmektedir.

Aşağıda kendinizi kusturmanın etkili yollarından bahsedeceğiz.

 

 

1. Parmaklarınızı Kullanın

Vücudunuzun doğal öğürme refleksini harekete geçirip kusmanıza yol açacak olan parmaklarınızı kullanabilirsiniz.

1. Kusacağınız yeri seçin, boğulmayı önleyecek şekilde kafanızı aşağıya doğru eğin, rahat bir pozisyonda sağlam bir şekilde oturun.

2. İyice temizlenmiş olan işaret ve orta parmağınızı ağzınıza sokun.

3. Parmaklarınızı dilinizin üstüne koyun ve parmaklarınız ile dilinizi damağınızdan aşağıya sarkan oynak şey olan palatine uvulaya değinceye kadar itin.

4. Kusmayı başlatmak için parmak uçlarınızı aşağıya doğru bastırın.

5. Kısa süre içinde mide kramplarınız başlayacaktır. Parmaklarınızı çekin ve mideniniz içinizdekilerin çıkmasına izin verin.

6. Kustuktan sonra ellerinizi ve ağzınızı çok iyi bir şekilde yıkayın.

Önemli Not: Kaşık ve sopa gibi sert objeler ile kendinizi kusmaya zorlamayın.

 

 

2. Diş Fırçası Tekniği

Diş fırçası tekniği de kusmak için öğürme refleksinizi çalıştırmaya yardımcı olur.

1. Yumuşak kıllı diş fırçanızı ıslatın.

2. Dilinizin arkasına yumuşak diş fırçası kıllarını nazikçe sürtün.

3. Bunu kusana kadar birkaç defa tekrarlayın.

4. Kustuktan sonra ağzınızı iyice yıkayın.

 

 

3. Hardallı Su

Hardallı su yöntemi de kolayca kusmanızı sağlayacak yöntemlerden biridir.

Hardal sosu ve su karışımının rahatsız edici ve iştah kaçırıcı kokusu sizi kusturmaya yardımcı olacaktır.

1. 1 yemek kaşığı hardal sosunu bir bardak sıcak suya katın.

2. İyice karıştırın ve daha sonra tek seferde karışımı için.

3. Karışımın işe yaraması için 20-30 dakika bekleyin.

Bu ev yapımı uygulama herkes için olmasa da çoğu kişi için etkilidir. İşe yarayıp yaramadığını öğrenmek için kendiniz denemelisiniz.

 

 

4. Elma Sirkesi

Eğer çürümüş bir besin yediğinizden ve gıda zehirlenmesi geçirdiğinizden şüpheleniyorsanız, elma sirkesi evde denemek için en iyi yöntemlerden biridir.

Sizi kusturacak olan elma sirkesinin çiğ ve güçlü olan kokusu olacaktır. Ayrıca elma sirkesinin içerisinde bulunan asidik içeriğe karşı bakteri ve patojenler oldukça duyarlıdır. Elma sirkesi vücudunuzun içerisindeki zehirli içeriklerden arınmasını sağlayacaktır.

Filtrelenmemiş, ham şekilde bulunan elma sirkesinden 1-2 yemek kaşığı kadar yutun. Elma sirkesinin güçlü koku ve tadı anında midenizi bulandıracak ve kusturacaktır.

 

 

5. Sıcak Su-Tuz Karışımı

Eğer zehirli bir şey yiyip içtiğinizi düşünüyorsanız, herkesin evinde bulunabilecek su ve tuz malzemelerinden yapılabilecek bir karışım kusmanıza yardımcı olabilecektir.

Sıcak su ve tuz karışımı kusmanıza yardımcı olabilir fakat risklerden de haberdar olmanızda fayda var. Amerika Kalp Sağlığı Birliği günlük tuz alımının 1,500 mg’ı geçmemesini önermektedir.

1. Ilık su içerisine 3 çorba kaşığı kaya veya yemek tuzunu ekleyin.

2. İyice karıştırın ve karışımı yavaşça için. Bütün karışımı içmenize gerek kalmayabilir. Mideniz bulanana kadar içmeniz yeterlidir.

3. Aşırı tuzlu tat sizi anında kusmaya zorlayacaktır.

Önemli Not: Bu yöntemi uygularken aldığınız tuz miktarını göz önünde bulundurun. Sınırlı sodyum tüketimli diyet yapanların bu yöntemi kullanmaması önerilir.

 

 

6. Duyusal Uyarım

İnsan vücudunun duyusal uyarım sistemi farklı durumlarda değişik tepkiler verir. Hatta belli başlı uyarıcılar anında mide bulantısı yapıp, kusmanıza yardımcı olabilir.

Örneğin birini kusarken izlemek sizin de midenizin bulanmasına ve kusmanıza yol açabilir. Benzer şekilde, kusma sonucu çıkan kötü koku da öğürtü ve kusmaya yol açabilir.

Birine sizin karşınızda kusmasını istemek garip bir istek olacağından, internetten kusma videoları izleyebilirsiniz. İğrenç bir medikal operasyon veya korku filmi izlemekte kusmanıza yardımcı olabilir.

Hatta çürümüş meyve veya sebze tarzı kötü kokular koklamak bile kısa süre içinde kusmanıza yardımcı olabilir.

Her zaman bu duyusal uyarıların işe yarama garantisi yoktur. Ama denemenin de bir zararı dokunmaz.

 

 

7. Kendi Etrafınızda Dönün

Dönme hareketi de başınızı döndürüp kısa süre içinde midenizin içinde bulunanları çıkarmanıza yol açabilir.

1. Dönen bir sandalyede sıkıca oturun.

2. Yavaşça sandalyeyi döndürmeye başlayın ve kademeli olarak hızlanın.

3. Başınız dönüp kusana kadar dönmeye devam edin.

 

 

Ek Bilgiler

 

* Kusarken her zaman başınızı aşağıya doğru eğin.

* Saçlar ve kıyafetler kusarken ağzınıza yakın bulunmamalıdır.

* Kusmuğun kolay temizlenebilmesi için kovaya veya tuvalete kusun.

* Kustuktan hemen sonra ağzınızı iyice yıkayın. Yıkamak ağzınızdaki kötü tattan kurtulmanızı sağlayacaktır.

* Kusarken, zararlı içeriğin çıkmasını yavaşlatabileceğinden dolayı öksürmemeye çalışın.

* Kusmak vücudunuzu susuz bırakacaktır. Bol bol su içmek vücudunuzun su dengesini geri kazanması için iyi bir yoldur. Vücudun daha hızlı suyu absorbe edebilmesi için ılık su içmeyi tercih edin.

* Kustuktan 1-2 saat sonra vücudun gerekli olan besinleri kolayca alabilmesini sağlamak için çorba veya et suyu tarzı şeyler için.

* Kustuktan sonra diş fırçalamak için 30 dakika boyunca bekleyin. Mide asidine maruz olan diş mineleriniz hassas olacağından diş macunu, diş minelerinize zarar verebilir.

* Ellerinizi ve yüzünüzü iyice yıkadığınızdan emin olun. Eğer iyi hissediyorsanız sıcak bir duş almak çok iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

* Sindiriminizi kolaylaştırmak ve sindirim sisteminizi korumak için bitkisel çaylar için.

* Kustuktan sonra iyice dinlenmeniz çok önemlidir. Vücudunuzun iyileşmesi için yatağınıza yatın ve bir süre uyumaya çalışın.

* Asla kilo verme amacıyla kusmayın. Bu vücudunuz için çok zararlı olabilir.

Parmaklarınızla, diş fırçası ile veya sirke/hardal gibi besinlerle kusturma yöntemleri.

Parmaklarınızla, diş fırçası ile veya sirke/hardal gibi besinlerle kusturma yöntemleri.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

10 adet yorum var.

 1. arzu dedi ki:

  zayiflamak için yaparsak ne olabilir?

 2. Fulya G. dedi ki:

  Çok teşekkürler unutarak mideme gerçekten çok dokunan birşey yemiştim,
  Çok işine yaradı

 3. Ogrenci dedi ki:

  Okula gitmenek için kullanacagim.Birşey olur mu?Bi zararı olur mu?

  • doğal dedi ki:

   Merhaba,
   Bu yöntemleri sadece sağlığınız tehlikede olduğunda (gıda zehirlenmesi vb.) uygulamalısınız. Amacı dışında kullanmanız sağlığınızı tehlikeye atacaktır.

 4. Berfin dedi ki:

  Merhaba istemeden yemeği fazla kaçırdım kusma işlemini uygulayabilir miyim

  • doğal dedi ki:

   Merhaba,
   Bu yöntemleri sadece sağlığınız tehlikede olduğunda (gıda zehirlenmesi vb.) uygulamalısınız. Amacı dışında kullanmanız sağlığınızı tehlikeye atacaktır.

 5. Cam yutmuş kişi. dedi ki:

  Tebrikler ;

  Parmak tekniğinizle az önce bir hayat kurtarmış olabilirsiniz.

  Size defalarca kez ne kadar teşekkür etsem azdır, yazdığınız parmak tekniği cidden de camı kusmamı sağladı, aksi takdirde başıma neler gelirdi bilmiyorum. Defalarca kez size teşekkür ediyorum. Umarım tamamını kusmuşumdur. Siz bedelini ödemesi çok zor bişeye vesîle oldunuz, saolun.

  • doğal dedi ki:

   Merhaba,
   Yazılarımızın fayda sağladığını ziyaretçilerimiz çok defa dile getirdiler ancak böyle hayati bir konuda size yardımcı olabildiğimizi öğrenmek bizi çok mutlu etti. Geçmiş olsun.

Bir yorum bırak

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.