Kilo Aldıran Gıdalar – 1

Her geçen gün kilo vermek için diyet programlarının yenilendiği ve insanların kilolarından kurtulmak için birbiri ile yarıştığı günümüz koşullarında kilo alma düşüncesi ve bu konuda destekleyici besinler biraz garip gelse de maalesef zayıflık ve buna bağlı olarak gelişen sağlık problemlerine maruz kalan insanlar oldukça yaygındır.

Herşey ölçüsünde güzeldir.
Zayıflık olarak bilinen fiziksel yapısı için elverişli olmayıp, biyolojik ihtiyaçlarında yetersiz kalmasına ve hayat kalitesinin düşmesine neden olacak düzeyde az kiloya sahip olmak bazı nedenlere dayalı olabilmektedir. Bu nedenler genetik, metabolizma hızlılığı, yetersiz beslenme veya bazı hastalıklara dayalı nedenler ile ortaya çıkabilmektedir. Zayıflıktan şikayetçi olan kişiler öncelikli olarak sağlık açısından herhangi bir problemlerinin olup olmadığının tespiti için dahiliye uzmanlarına kontrol olmaları ve onların uygun göreceği tetkikleri yaptırmaları gerekmektedir. Her insanın boy ve cinsiyetine göre sahip olması gereken kilosu vardır. Kilo normal değerin altına indiğinde ya da bu değere hiç çıkamadığında zayıf bağışıklık sistemi, sürekli halsizlik, kas yetersizliği, güçsüzlük ve fiziksel gelişimde aksaklıklar görülebilmektedir.

Sahip olunması gereken kilo değeri vücut kütle endeksi olarak bilinen oran ile aşağı yukarı tespit edilebilmektedir.
Bu endeks şu şekilde hesaplanır

Vücut Kitle İndeksi (VKİ) = Sahip olduğunuz kilo(kg) / Boy uzunluğunun karesi (m)
İdeal Kilo = Ulaşılmak istenen VKİ değeri x Boy uzunluğunun karesi

VKİ nin belli bir değer aralıklarında olması istenir bu ise şu şekildedir.
18,5 ve altı- Zayıf
18,5-24,9- Normal
25-29,9- Fazla kilolu
30-40- Obez
40 ve üzeri- Aşırı obez

Kilo almak için tüketilmesi önerilen gıdalar çok çeşitlidir. Hastanelerde yapılan tahliller sonrasında tahlile göre size diyet listeleri öneren diyetisyenler mevcuttur. Bununla birlikte tüketilen ürünlerin lifli gıdalar olması istenilen kiloya hızlı ulaşmanızı sağlayacaktır. Kilo aldıran ürünlerin başında tahıllı ürünle makarna, peynir, mineral olarak zengin besinler, patates, muz ve diğer lifli meyve ve sebzeler gibi gıdalar vardır. Bununla birlikte süt ve et içeren menüleri diyet listenize ekleyebilirsiniz. Kas oluşumunda önemli bir yara sahip olan protein bu gıdalardan sağlanarak sağlıklı ve kalıcı kilo alabilirsiniz.

kilo aldıran gıdalar konulu yazı

kilo aldıran gıdalar konulu yazı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.