Kireçlenmeye Ne İyi Gelir?

Eklemlerdeki kıkırdakların zaman içinde aşınması ile kireçlenme meydana gelir. Oldukça yaygın olan bu rahatsızlık diz, bilek, boyun gibi eklemlerde çok sık oluşmaktadır. Bu rahatsızlık fazla kilo, eklem bölgesini etkileyen yaralanmalar, kas zayıflığı, romatizmalı hastalıklar gibi birçok sebepten oluşabilmektedir. Çoğu zaman 65 yaşın üzerindeki insanlarda meydana gelse de, sürekli bilgisayar başında olan ya da eklemleri yoran işler yapan bireylerde de oluşabilmektedir. Hastalık ileri boyutta değilse tıbbi müdahale olmadan bazı uygulamalar yapabilirsiniz. Bu uygulamalar aynı zamanda kireç oluşumunu da önlemeye destek olacaktır.

Kilonuzu Dengeleyin

Boyunuz ile kilonuzun dengede olması önemlidir. Çünkü kilonuz fazla ise özellikle bacak eklemlerinizde kireç oluşumu başlayabilecektir. Ağırlık fazla gelerek, eklemleri yoracağından zamanla aşınmalar oluşur.

Spor Yapın

Elbette ağır egzersizler yapmanıza gerek yok. Zaten ağır egzersizler eklemlerinizi yorup, daha fazla zedelenmeye neden olacaktır. Fakat hafif bir egzersiz programı ile vücudunuzu zinde tutabilirsiniz. Ağrılarınız olduğu için bu fikir de pek hoşunuza gitmeyecektir. Ama tedavi sürecinde kasların güçlenmesi önemli olduğundan egzersiz yaparak hareket sağlanmalıdır.

İltihap Önleyici Besinler Tüketin

Eklemlerinizdeki iltihaplanmayı azalmanız kireçlenme ağrılarını yok edecektir. Bunun için de iltihap sökme özelliği olan besinlerden bolca tüketmeniz gerekir. Turp, hardal, sarımsak, soğan, tere, maydanoz, kereviz, limon ve kuşburnu çayı tüketebileceğiniz besinlerden bazılarıdır.

Omega 3

Kemiklerin güçlenmesi için de çok önemli olan Omega-3 tüketimi kireçlenmeye de iyi gelmektedir. Omega-3’ün içerisinde bulunan yağ asitleri kireçlenen bölgedeki iltihabı sökecektir. Bu sayede de kireçlenme ile oluşan ağrıların şiddeti azalacak ya da tamamen geçecektir. Omega-3’ü tablet şeklinde alıp, tavsiye edildiği biçimde tükettiğiniz de kısa sürede etkisini göreceksiniz. Ancak tablet kullanımına sıcak bakmıyorsanız Omega-3 yönünden zengin olan besinleri tercih edebilirsiniz. Bu besinler içinde şunlar yer almaktadır: Keten tohumu, keten tohumu yağı, balık yağı (sardalye, ton, somon), uskumru, ceviz, ceviz yağı, kanola yağı, soya yağı, buğday tohumu yağı. Bu besinleri de düzenli olarak tüketmeniz kireçlenme tedavisi sırasında önemli bir destek olacaktır.

Spor, dengeli beslenme, kireçlenmeyi önleyici omega 3 içeren besinlerle kireçlenme şikayetlerinizi azaltabilirsiniz.

Spor, dengeli beslenme, kireçlenmeyi önleyici omega 3 içeren besinlerle kireçlenme şikayetlerinizi azaltabilirsiniz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.