Kış Soğukları İçin  Nemlendirici

Eğer iyi bir kayak merkezinde lüks bir otelde tatilde değilseniz  kış mevsimi pek de hoşunuza gitmeyebilir. Soğuk hava, yüzünüzü yakan rüzgar, üşüyen ayaklar, soğuktan çatlamış eller ve kıştan ürkmeniz için  daha  birçok sebep sıralayabiliriz. Özellikle elleriniz ve yüzünüz  kışın soğuklardan  dolayı sertleşir, çatlar yara olur. Kışın yıpratıcı etkilerine karşı size bir kaç doğal krem tarifi vereceğiz.

Malzemeler:

1- Bir su bardağı avokado yağı

2- iki su bardağı esmer şeker

3- irice bir salatalık

Hazırlanışı:

Cam bir kavanoza avokado yağını koyun üzerine esmer şekeri ekleyin. İyice karıştırın ardından rendelediğiniz  salatalığı da ekleyin. Bir güzel karıştırın. Cildinizde ihtiyaç duyduğunuz her yere sürebilirsiniz. Daha sonra kullanmak  üzere ağzını kapatıp serin bir yerde saklayabilirsiniz.

Malzemeler:

1- Bir paket bebek pudrası

2- bir çay bardağı iç edilmiş ceviz

3- iki su bardağı su

4- bir çay bardağı zeytinyağı

5- bir çay kaşığı boraks

Hazırlanışı:

Cevizleri  az miktar su ile haşlayın, haşladığınız cevizlerin kabuklarını soyun ardından robotta iyice çekin. Su ile zeytinyağını verilen ölçülerde bir tencerede kaynadıktan sonra altını kısmak kaydı ile bir saat kadar kaynatın. Kaynama işlemi bittikten sonra yağlı suyu bir kaba alın ve içine boraks ile pudrayı ekleyin iyice çırpın. Kremsi bir hal alacaktır. Yaklaşık on dakika çırptıktan sonra eğer yüzeyde su varsa bu suyu süzün.  Robotta iyice çekilmiş cevizleri de ekleyin ve mikser ile çırpın. İçinde pütürler kalmayana kadar çırpma işlemine devam edin. Kreminiz vücudunuza sürülmek üzere hazır. Kreminizi kapaklı küçük bir cam kavanoza koyup buz dolabında saklayabilirsiniz. Bu şekilde en az üç ay saklayabilirsiniz.

Doğal vazelin için malzemeler:

1- yirmi beş gram bal mumu

2- elli gram zeytinyağı

3- yirmi beş gram kakao yağı

4-koku verici esans (isteğe bağlı)

Hazırlanışı:

Öncelikle bal mumunu eritmeniz gerekmektedir ancak bunu benmari usulü yapmalısınız yani bal mumunu koyduğunuz kabı ya buhara yerleştirerek ya da bal mumunu koyduğunuz kabı içine su girmeyecek bir şekilde su dolu bir kaba  koyarak  eritmelisiniz.  Erime işlemi bittikten sonra tüm malzemeleri karıştırıp ufak cam bir kavanoza alın. Soğumasını bekleyin. Kreminiz hazır.

Cilt nemlendiricilerin doğal hazırlanışı konulu yazı

Cilt nemlendiricilerin doğal hazırlanışı konulu yazı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.