Kıvırcık Saç Nasıl Yıkanır

Kıvırcık saçların diğer saç tiplerine göre günlük bakımları oldukça zordur. Çünkü kıvırcık saçlar keçeleşmeye oldukça yatkındırlar. Banyo sonrası ise bu saçların açılması ve taranması adeta işkenceye dönüşmektedir. Çok aşırı saç teli kopup kırılmaktadır. Bu da saç modellerinin kalıcı olmaması anlamına gelmektedir. Saç kayıplarının az olması için kıvırcık saçların yıkanması şu şekilde olmalıdır;

  • Saçlarınızı yıkarken saçlarınızın keçeleşmemesine dikkat etmelisiniz. Çünkü ne kadar az keçeleşme ya da halk arasındaki tabiri ile düğüm olursa o kadar az tel kaybı olacaktır.
  • Kullanacağınız şampuan önemlidir. Mümkün olduğu kadar dğal şampuanlar tercih edilmelidir. Bazı şampuanların PH sı saçları tahrip edebilecek kadar kuvvetli olabilmektedir. Bu nedenle şampuanlarınızın PH sına yani asitlik derecesine dikkat etmeniz gerekmektedir. Saç derisinin PH sı da 5.5 dir bu değere en yakın şampuanlar ve temizleyiciler saçlarınızın en mükemmel temizleyicileridir.
  • Eğer saç konusunda sahip olduğunuz bir probleminiz var ve hekim kontrolünden geçmiş ve size bir takım serumları şampuanınıza ilave etmeniz istenmiş ise mutlaka ihmal etmemeli ve doktorunuzun tarifi doğrultusunda şampuan kullanmalısınız.
  • Bugün çoğu eczane ya da estetik merkezlerinde satışa sunulan doğal şampuanlar bulunmaktadır. Bu tür şampuanların kullanılması saçların temizliğinin yanı sıra kimyasallardan da arınmış bir temizleme işlemi gerçekleştireceklerdir. Normal şampuanlar saçları temizlerken saçın etrafında vucut tarafından salgılanan koruyucu mumsu yapıları uzaklaştırmaktadırlar. Ve saçlarınızı tamamen savunmasız bırakabilir. Ayrıca kendi evinizde de hazırlayabileceğiniz doğal şampuanlar bulunmaktadır.
  • Ayrıca kıvırcık saçlar banyo sonrası oldukça zarar görebilmektedir. Bu nedenle düzenli saç maskelerine en fazla ihtiyaç duyan saç tüpleridir. Banyo sonrası saçlara bitkisel yağlardan bir kaç damla sürülmesi saç sağlığı için harika sonuçlar doğurur. Bu yağlardan bir kaç damla kullanıldığı taktirde yıkanmasına da gerek yoktur. Hatta yıkanmamalıdır. Çünkü göreceksiniz saçlarınız birkaç dakika sonra saçlar bu yağları emecektir.

Saçlarınızı yıkarken kesinlikle çok sıcak su kullanmayın. Ilık su saç temizliğiniz için yeterli olacaktır. Sıcak sular saç etrafındaki koruyucuların tamamen yok olmasını ve saçların zarar görüp elektriklenmesi gibi 3 farklı derecede zararı vardır.

kıvırcık saçlar ve yıkama yöntemleri konulu yazı

kıvırcık saçlar ve yıkama yöntemleri konulu yazı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.