Kulak Çınlaması Tehlikeli Mi? Neden Olur? Nasıl Geçer?

Kulak çınlaması (Tinnitus) kulaklarda gürültü veya zil sesi duyulmasına verilen isimdir.  Sık karşılaşılan bir sorun olan kulak çınlaması her 5 kişiden 1’ini etkilemektedir. Kulak çınlaması bir hastalık değil yaşlılığa bağlı işitme kaybı, kulak hasarı veya dolaşım sistemindeki bir bozukluk gibi bazı rahatsızlıkların belirtisidir.

Her ne kadar rahatsız edici olsa da, kulak çınlaması genellikle ciddi bir şeyin işareti değildir. Yaşlanmayla birlikte daha da kötüye gitse de, çoğunlukla kulak çınlaması tedavi ile iyileşebilir. Kulak çınlamasına neden olan sebebin tespiti, tedaviye yönelik yardımcı olmaktadır. Diğer tedaviler gürültüyü azaltarak veya maskeleyerek kulak çınlamasının daha az farkedilebilir olmasını sağlarlar.

 

 

Kulak çınlamasının belirtileri

Kulak çınlaması, harici bir ses olmadığında rahatsız edici bir işitme hissi oluşması durumudur. Kulak çınlamasının belirtileri arasında aşağıdaki hayali sesler bulunmaktadır:

 • Çınlama
 • Uğultu
 • Kükreme
 • Tık tık sesi
 • Tıslama

Bu hayali sesler alçaktan yükseğe doğru işitilebilir ve bir veya her iki kulakta da duyulabilir. Bazı durumlarda, ses o kadar yüksek olabilir ki, gerçek seslere odaklanmanızı ve duymanızı engelleyebilir. Kulak çınlamasını sürekli duyabilirsiniz veya bazen gelip bazen gidebilir.

 

 

Kulak çınlaması çeşitleri

İki çeşit kulak çınlaması vardır:

 

Öznel (subjektif) kulak çınlaması

Öznel kulak çınlamasını sadece siz duyabilirsiniz. Bu tür kulak çınlaması en yaygın olandır. Dış, orta veya iç kulaktaki kulak problemlerinden kaynaklanabilir. Ayrıca işitsel sinirler veya beyninizin sinir sinyallerini ses olarak yorumlayan kısmındaki sorunlardan kaynaklanabilir.

 

Nesnel (objective) kulak çınlaması

Nesnel kulak çınlaması, muayene yaparken doktorunuzun duyabileceği bir kulak çınlaması türüdür. Bu tür nadir kulak çınlamaları bir kan damarı problemi, orta kulak kemiği rahatsızlığı veya kas kasılmalarından kaynaklanabilir.

 

 

Kulak çınlaması neden olur?

Olası bazı nedenler:

 • Kola, kahve ve enerji içecekleri gibi kafein içeren içecekler
 • Alkol
 • Aspirin
 • Tuz

Sigara alışkanlığınız varsa bırakmanız yararınıza olacaktır. Sigara kulak çınlamasını iki şekilde kötüleştirebilir:

1- İşitme duyunuzu kontrol eden hassas sinir hücrelerine kan akışını zayıflatır.

2- Vücudunuzda bir uyarıcı gibi davranır. Bu da kulaklarınızdaki çınlama seslerini daha yüksek duymanıza sebep olabilir.

Tamamen sessiz ortamlardan uzak durun. Kulak çınlaması etraf sessiz olduğunda sizi daha çok rahatsız edebilir. Kulaklarınızdaki çınlamaları daha az duymak için bu yöntemleri inceleyebilirsiniz:

 

 

Kulak çınlamasının nedenleri

Kulak çınlamasının en yaygın nedenlerinden birisi kulak hücrelerindeki hasardır. İç kulağınızda bulunan küçük, narin tüyler ses dalgalarının basıncına göre hareket eder. Bu hareketler kulak hücrelerininin beyine elektrik sinyalleri göndermesine yol açar. Beyniniz bu sinyalleri ses olarak yorumlar. İç kulağınızdaki tüyler eğildiyse veya koptuysa beyninize rastgele elektrik sinyalleri göndererek kulak çınlamasına sebep olabilirler.

Kulak çınlamasının diğer nedenleri arasında, diğer kulak problemleri, kronik sağlık durumları, kulaklarınızda sinirleri veya beyninizdeki işitme merkezini etkileyen hasarlar veya rahatsızlıklar bulunur.

Bu yazımız yakında güncellenecek

Kulak çınlamasına ne sebep olur, hangi hastalıkların belirtisidir ve iyileşmesi için yapılması gerekenler nelerdir.

 

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.