Kuru Cilde Bakım Nasıl Yapılır

Yaşın artması, beslenme içerikleri ve sinir sisteminin durumu cildin yağ oranının değişmesine etki eden önemli faktörlerdir. Normal yağ terkibinin bozulması cildin durumuna olumsuz etkiler. Bu derinin esnekliğinin azalmasına, pul pul olmasına ve çatlaklar oluşmasına yol açar, güneş ışınlarına, rüzgara, ısı değişimlerine karşı hassaslaşır, kırmızı lekeler görülebilir.

 

Cildin kurumasına gastrointestinal işlevinin bozulması, vücudun ihtiyacı olan vitaminlerin eksikliği, sinir sisteminin gerilimi, iç salgı bezlerinin faaliyetlerinin değişmesi gibi faktörler sebep olabilir. Bir takım dış etkenler – güneş, rüzgar, deniz suyu, sıcak soba – cilt kuruluğunun artmasına sebebiyet verebilir. Bunu önlemek için hijyenik kuruluğun sebeplerini bilmek gerekir. Örneğin sokağa çıkmadan önce yıkanmak, içeriğinde alkol olan kozmetik ürünleri, pudralar, beyazlatıcılar cildin daha da kurumasına yol açar.

 

Kuru cilt rahatsızlığı olanlar daha çok kadınlardır. İstatistiksel verilere göre dünyada yaşayan kadınların yarısı kuru cilt probleminden müzdariptir. Yağlı cilde sahip olan olanların ciltleri esnek olur ve kırışıklık ya hiç yada az olur. Kuruluk aslında yanak ve burun çevresinde görülmektedir. Genç yaşlarda sabunla nemlendirmek mümkün iken ilerleyen yaşlarda pul pul olup sabunla nemlendirme imkanı ortadan kalkabilir. Normal su ile yıkandığında bile kırmızı lekeler oluşabilir. Daha sonra ise göz çevresinden başlayarak cilt kırışmaya başlar. Çetin hava şartları ise bu süreci daha da hızlandırır. Bu tür kuru ciltlere gerekli nemlendirme ve beslemek bakımı yaparak daha uzun süre nemli kalmasını sağlayabilirsiniz.

 

Sık sık yıkamak ilk zamanlarda cilt üzerinde oluşan kabukları temizlerken ilerleyen süreçte yüze çarpan bir damla su bile rahatsız etmeye başlayabilir. Bu durumda en sağlıklısı bir dermatoloğa görünmektir. Ancak evde de kuru cilt bakımı yapılabilir.

Kuru cilt ancak serin veya oda sıcaklığındaki su ile temizlenmelidir. Soğuk veya sıcak su damarları daraltır ve cildin çabuk yaşlanmasına yol açabilir. Bu tür ciltlere sonbaharın yumuşak nemli havası iyi gelir. Yazın güneşten korunmak gerekir. Böyle havalarda sabah yüzünüzü yıkadıktan sonra cildinize nemlendirici krem, bitki yağları veya şeker sürebilirsiniz.

 

Evde Kuru Cilt Bakımı

Sabah Bakımı:  Kuru hassas deride kabuklanma / pullanma oluşabilir. Böyle bir durumda cildi ısıtılmış saf bitki yağı (zeytinyağı, badem yağı) ile temizleyebilirsiniz. Sonra fazla yağı deriden yumuşak kağıt havlu ile temizlemek gerekir. Diğer uygulamalar ise:

– Sabahları yüzü aynı miktarda karıştırılmış su ve süt ile yıkayabilirsiniz. Su oda sıcaklığında olmalıdır.

– Yüzünüze biraz şeker sürün. Bu cildinizi yumuşatır ve onun direncini arttırır. Sonra da yüzünüzü kaynatılıp ısısı oda sıcaklığına düşürülmüş su ile yıkayın.

– 1 yumurta sarısına 100 gram krema, 5-15 damla limon suyu ekleyin. Kullanımdan önce karışımı iyice çalkalayın ve sonra pamuk tamponla yüzünüzü silin. Pamuğu bir kaç kez değiştirmek önerilir. Bu karışım cildi temizler, yumuşatır ve beyazlatır.

– 2 çorba kaşığı yulaf ezmesinin üzerine 1 litre kaynar su döküp biraz beklettikten sonra tülbentten süzün. Yüzünüzü bu karışım ile silin.

– 1 çay kaşığı nişastayı 1 litre suda demleyip bu karışımla cildi yıkamak kuruluğunu azaltır.

– Haftada bir kez yüzünüzü kaynatılmış ve soğutulmuş su ile yıkayın. Bunun öncesinde ise yüzünüze 1 yumurta sarısı ve 1 çorba kaşığı saf bitki yağını (zeytinyağı, badem yağı vb.) karıştırarak sürün. Karışımı nemli cilde dairesel hareketlerle hafifçe bastırarak sürmelisiniz. Oluşan köpüğü kaynatılıp soğutulmuş su ile temizleyin.

Cildin Yumuşatılması: Sabahları yüzünüzü temizledikten sonra yüzünüze tercih ettiğiniz nemlendirici krem sürün. Bu cildi yumuşatır ve onu esnek hale getirerek dış ortama karşı dayanıklı yapar. İnce kat sürülmüş kremi 10-20 dakika sonra yumuşak kağıt havlu ile temizleyin. Kremin üzerine sıcak suda ısıtılmış kaşığın arka tarafı ile yüz masajı yapmak faydalıdır. Ancak kaşık çok sıcak olmamalıdır. Bu masajı boyun ve göğsünüze de yapabilirsiniz. Alın masajı da önerilmektedir.

Cildin Korunması: Bu süreç havaya bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Şayet cildinizde çiller, pigment lekeleri, genişlemiş kılcal damarlar gibi hususlar mevcut ise güneşli günlerde sokağa çıkarken yüzünüze koruyucu krem sürün. Şayet böyle bir durum yoksa cildinize besleyici krem sürebilirsiniz. Rüzgarlı ve soğuk havalarda cilde mutlaka ince kat koruyucu krem sürmek gerekir. Kozmetik ürünleri (aşırı) kullanmak ağır cilt hastalıklarına yol açabilir.

Akşam Bakımı: Cilt bakımının önemli bir kısmı akşam bakımıdır. Günlü kozmetik ürünler yüzden temizlenmeden uyumamanız gerekir. Cilt temizleyici olarak seçeceğiniz yönteme dikkat etmelisiniz. Yüzünüzü hafif ısıtılmış ayçiçek yağı ile temizleyebilirsiniz. Bunun için yumuşak pamuk tampon kullanabilirsiniz. Ev ortamında hazırlanmış besleyici kremler de cildi iyi temizler ve cildin gıda ihtiyacını giderir.

 

Kuru Cilt İçin Maskeler

– 1 yumurta sarısı, 1 çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı ayçiçek yağını karıştırın. Maskeyi yüzünüzde 15-20 dakika beklettikten sonra kaynatılmış ve ılıtılmış su ya da aynı miktarda karıştırılmış su ve süt ile yıkayın. Maskeye 10-15 damla limon suyu ilave edebilirsiniz.

– 30 gram bitkisel yağını (zeytinyağı veya badem yağı olabilir) ısıtın (cildinizi yakmayacak şekilde hafif sıcaklıkta olmalı). İnce pamuğu yağa batırıp yüzünüze yerleştirin. Üzerine parşömen kağıdı ve bunun üzerine de havlu örtün. 15-20 dakika sonra çıkarın ve kuru havlu veya pamuk ile silin. Yağın boynunuza akmaması için bu bölümlere kuru pamuk yerleştirilebilir.

– 20 gram mayayı 1 çorba kaşığı süt ve 1 çorba kaşığı bitkisel yağ ile karıştırın. Maskeyi yüzünüzde 15-20 dakika beklettikten sonra kaynatılıp ısısı oda sıcaklığına düşürülmüş su ile yıkayın.

– 2 adet taze salatalığı küçük gözlü rendeden geçirin. Suyunu çıkarmadan yüzünüze sürün ve 20-25 dakika bekleyin. Daha sonra kaynatılmış ve ısısı oda sıcaklığına düşürülmüş su ile yıkayın.

– 1 yumurta sarısını 15 gram ayçiçeği yağı ile karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüzde 15-20 dakika bekletin ve suda ıslatılmış pamuk ile temizleyin.

Cildiniz Çatlıyorsa: Deri çatlamalarını önlemek için doğru beslenmek, bol su içmek, spor yapmak şarttır. Deri en çok gerilmelere maruz kaldığı ve yeterince su içilmediğinden dolayı çatlar. Çünkü vücuda giren su miktarı az olduğundan cilt esnekliğini kaybeder ve çatlakların oluşması için ortam müsait olur.

Kuru cilt bakımında dikkat edilmesi gereken hususlar ve cilt maskeleri

Kuru cilt bakımında dikkat edilmesi gereken hususlar ve cilt maskeleri

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.