Lekesiz Bir Cilde Sahip Olmak

Her kadının hayali lekesiz ve pürüzsüz bir cilde sahip olmaktır. Yaşlanmaya bağlı olarak ciltte kahverengi lekeler oluşabildiği gibi fazla güneşlenmek, kullanılan ilaçlar gibi etkenler de bu soruna sebep olabilmektedir. Yine doğuştan gelen genetik özelliklere bağlı olarak ortaya çıkan çillerin yanı sıra, hamilelik döneminde, peeling sonrasında, akne tedavisine bağlı olarak da ortaya çıkan kahverengi lekeler insanın psikolojilerini olumsuz etkilemekte, yine kendilerine olan özgüvenlerini de zedelemektedir. Leke tedavisi uzun ve zorlu bir süreçtir. Bu sebeple sabır ve doğru tedavi gerektirir. Leke tedavisinin geciktirilmeden yapılması lekelerin renginin koyulaşmasını ve derinleşmesini önler.

Ciltte Lekelenmenin Sebebi Nedir

Kahverengi lekelerin sebebi melanin adı verilen renk pigmentinin aşırı çalışmasıdır. Leke tedavisi esnasında lekenin derinliğine bağlı olarak cilt soyulur ve yenilenir. Daha sonra cilde renk açan kremlerle takviye yapılır. Gelişen teknoloji sayesinde artık lazer tedavisi ile bu sorun büyük oranda düzeltilebilmektedir. Lazerden verilen ışınlar lekenin derinliğine göre melanin pigmentine etki eder ve görünürlüğünü azaltır. Bu tedavinin ardından sorun tamamen ortadan kaldırılmasa bile büyük oranda lekenin rengi açılmış olur.

Lekesiz Bir Cilt İçin Önlemler

Daha parlak, lekesiz ve aydınlık bir cilt için şunları yapmalısınız:

* Eğer lekeye, hormonal sorunlar veya ilaç gibi dışsal faktörler etki ediyorsa önce bunların ortadan kaldırılması gerekir.

* Leke oluşumunu önlemek için yaz kış yüksek faktörlü güneşten koruyucu kullanmalısınız.

* Her gün cildinizi temizleyin ve haftada bir kez ölü deriyi atmak için peeling uygulayın. Kremlerin içinde ölü hücreleri yok eden maddelerin olmasına dikkat edin.

* Nemlendirici ile birlikte cildin renk dengesini koruyan antioksidan içeren bir krem de kullanın.

* Antioksidan özelliği gösteren C ve E vitamini içeren besin maddelerine mutlaka öğünlerinizde yer verin.

* Gece bakımınızı yapın ve bunun için daha çok cildi aydınlatan ve parlatan ürünlere yer verin.

Ciltte leke oluşumuna sebep olan en önemli faktöre güneş olduğu için siz özelikle yaz günlerinde güneş ışınlarının direkt olarak geldiği zamanlarda dışarıya çıkmamaya özen gösterin; çünkü günümüzde güneşten koruyucular bile cildi güneşin zararlı etkilerinden %100 koruyamamaktadır. Tatile gittiğinizde ikindi vakitlerinde güneşlenmelisiniz.

Ciltte lekelenmeleri önleyici ve azaltıcı uygulamalar.

Ciltte lekelenmeleri önleyici ve azaltıcı uygulamalar.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.