Mantarın Faydaları ve İçindeki Vitaminler / Mineraller – 1

Mantarın Cilde Faydaları:

Bu durum size garip gelebilir, ancak yiyecek olarak tükettiğimiz mantar çeşitleri cilt için yararlı olabilir. Mantarlar; cildinizi korumak için gerekli olan D vitamini, selenyum ve antioksidanlar bakımından zengindir. Cilt kremleri, cilt serumları ve cilt güzelliği için kullandığınız birçok ürünün temelinde mantarlar kullanılmaktadır. Bunun en büyük sebebi ise mantarların doğal bir nemlendirici olması ve güçlü antioksidan özelliğinin bulunmasıdır.

 

 

Mantarların cilt için faydalarından bazıları aşağıda detaylı olarak anlatılmıştır:

1- Cildi Nemlendirir

Mantarlar, cildinizi dolgunlaştırır ve içerdiği hyaluronik asit ile cildinizi nemlendirir. Ayrıca mantarlar, yaşa bağlı oluşan kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltır. Mantarlar, cildinizi nemlendirici ve dolgunlaştırıcı etkiye sahip polisakkaritleri içerir. Cilde, pürüzsüzlük ve yumuşaklık kazandırır.

 

 

2- Akne Tedavisinde Etkilidir

Mantarda D vitamini yüksek miktarda bulunur. Mantarın bu özelliği lokal akne tedavisinde oldukça etkilidir. Bundan dolayı mantar özü, akne tedavisi için üretilen cilt bakım ürünlerinde kullanılmaktadır.

 

 

3- Doğal Cilt Açıcı

Bazı mantar türleri, doğal bir cilt açıcı olan kojik asit bileşiğini içerir. Bu asit, deri yüzeyinde melanin üretimini inhibe eder. Bu asit, pul pul olmuş ölü deri hücrelerinin dökülmesinden sonra oluşan yeni deri hücrelerinin daha açık tonlu olmasını sağlar. Bu doğal asit, cilt kanseri riski taşıyan ve cilt renk tonu açıcı kozmetik ürünlerinde kullanılan ‘hidrokinon‘ gibi toksik kimyasallara iyi bir alternatiftir.

 

 

4- Yaşlanmayı Geciktirici Faydaları

Mantarlar, yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir. Kojik asit; genellikle karaciğer lekeleri, yaşlılık lekeleri, ciltteki yaşlanma kırışıklıkları ve lekeleri ile ciltteki yaşlılık renk tonunu azaltmak için birçok kremde, losyonda ve cilt serumunda kullanılmaktadır. Mantar, cildin doğal savunmasını destekler ve sağlıklı cilt görünümü için etkili bir çözümdür.

 

Bu yazının diğer bölümleri:

– Mantarın Faydaları ve İçindeki Vitaminler / Mineraller – 2

Mantarın Faydaları ve İçindeki Vitaminler / Mineraller – 3

Mantarın cilde, saça ve genel olarak sağlığa faydaları.

Mantarın cilde, saça ve genel olarak sağlığa faydaları.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.