Masajın Cilt Üzerinde Etkisi

Masajın tarihçesi milattan çok öncelere dayanmaktadır. Masaj kelime olarak Yunancada  yoğurma anlamına gelen massein ve Arapçada  dokunmak demek olan mass kelimelerinden türemiştir.  Dokunma yoluyla insandan insana aktarılan pozitif enerjinin o çağlarda dahi faydaları bilinmekte ve masaj yoluyla bu ihtiyaç karşılanmaktaymış. İlk olarak Çin’ de ve Hindistan’da uygulandığı düşünülmektedir.

Masajın insanları  tıbbi anlamda tam olarak tedavi ettiği henüz  kanıtlanmamıştır. Ancak alternatif tıbbın gözdesidir masaj yöntemleri.  Masaj farklı amaçlarla yapılabilmektedir.  dinlendirici amaçla yapılan masaj günün yorgunluğunu atmak için idealdir. Günlük masaj sauna öncesi veya sauna sonrası yapılabilmektedir. Tıbbi anlamda masaj  ise  doktor  tarafından tedavi amaçlı önerilen masajlardır.  Bu masaj özel yetişmiş uzman kişiler tarafından yapılmaktadır. Spor msajı ise sporcuların fizyolojik yeterliliklerini artırmak için kendine has teknikleri olan bir masaj türüdür.

Masaj çok farklı tekniklerde yapılmaktadır:  yoğurma, sıvazlama, noktasal baskı, titreşim, vuruş… Masajın insan vücudu üzerine etkileri şu şekilde gruplanabilir. İlk olarak dolaşım sistemi üzerine etkisi çok büyüktür. Masaj sırasında yapılan darbeler, sıvazlamalar, damarlara ve dokulara  olumlu etki yaparak kan dolaşımını hızlandırır. İkinci olarak kaslara etkisi  vardır. Masaj ile kas hacmi artırılmaz bu yanlış bir bilgidir. Kaslara yapılan masajlar kasların yeterliliğini yani hareket kabiliyetini artırır yapmakta zorlandığımız hareketleri bu masaj ile daha kolay yapabiliriz.

Masaj  kadın erkek demeden vücut güzelliğini artırmak için de kullanılmaktadır. Özellikle vücudu sıkılaştırmak, selülitleri eritmek, hamilelik ve ani kilo alıp verme sonrası sarkan vücudu toparlamak için de masaj yöntemi kullanılmaktadır. Sıpa masajı, uçucu yağlarla yapılan aroma terapi masajı  çok popülerdir.

Masaj işin uzmanları tarafından yapılmalıdır. Eğer uzman olmayan kişi yaparsa vücuda zarar verebilir. Biz evde yapabileceğiniz masaj için size bazı yağlar ve karışımlar önereceğiz;

Masaj yaparken kullanacağınız doğal kür için gerekli malzemeler:

1- kil

2- su

Uygulanışı

Uygulamak istediğiniz bölgenin büyüklüğüne göre ayarladığınız miktarda kil ile suyu karıştırıp vücudunuza dairesel hareketlerle masaj yapın. Etkinliğini artırmak için o bölgeyi  streç film ile sarabilirsiniz.  Bir saat kadar sonra ılık su ile duş alabilirsiniz.

Ayrıca masaj yaparken kullanabileceğiniz  yağlarda şunlardır; Gül yağı, badem yağı, biberiye yağı, çörek otu yağı  vücudu rahatlatır ve kan dolaşımını hızlandırır. Vücut yağları ısıtarak harekete geçmelerini sağlar.

Masajın sağlık ve güzellik üzerindeki etkisi konulu yazı

Masajın sağlık ve güzellik üzerindeki etkisi konulu yazı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
Doğal Cilt Bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz.

DogalCilt.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan DogalCilt.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.